|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Ny styrelse och vd för Svenska Rallyt AB. PRESSRELEASE
Svenska Rallyt AB har fått en ny styrelse och ny ägarsituation. Förändringarna klubbades igenom vid företagets ordinarie bolagsstämma i Karlstad under måndagen.
Glenn Olsson utsågs dessutom till ny verkställande direktör efter Bertil Klarin.
Arbetet med att rekonstruera Svenska Rallyt AB verkställdes under måndagens ordinarie bolagsstämma. Via en riktad nyemission förs kapital in i företaget av Svenska Bilsportförbundet (SBF) och Uvåns Näringslivscenter AB i Hagfors.
– Vår gemensamma målsättning är att stärka företagets ekonomi, göra Rally Sweden attraktivt för samarbetspartners och säkerställa tävlingens plats i VM-kalendern, säger Olsson, som parallellt med sin tjänst på Svenska Rallyt AB också kommer att kvarstå som vd för Uvåns Näringslivscenter.
Olsson, som också är utvecklingschef på Hagfors kommun, har suttit i Svenska Rallys styrelse sedan hösten 2007 och innan dess var han bland annat vd för Svenska Rallyt Event AB.
SBF och Uvåns Näringslivscenter blir huvudägare med 45,9 procent vardera av aktierna. Övriga nio ägare – Kungliga Automobil Klubben och åtta värmländska motorföreningar – äger 0,9 procent vardera.
Tidigare ägde SBF och ovan nämnda klubbar tio procent var av Svenska Rallyt AB.
– Svenska Bilsportförbundet förstärker engagemanget i Svenska Rallyt på ett unikt sätt. Det är inte vanligt att vi går in i enskilda arrangemang i denna omfattning men vi ser det som mycket viktigt att säkerställa VM-rallyt och det finns en bred uppslutning för vårt beslut. Vi bedömer att det går att utveckla rallyt i flera avseenden och vi ser verkligen fram mot att vara en del av rallyts framtid, säger Kåge Schildt, ordförande i Svenska Bilsportförbundet.
De nya huvudägarna har vardera tre platser i den nya styrelsen. SBF:s representanter blir Kenneth Thorén, Leif Nilsson och Svenska Rallyts ordföranden sedan ett år tillbaka, Lars Österlind.
Uvåns Näringslivscenter har, förutom vd:n Glenn Olsson, utsett Andreas Slätt och norrmannen Erik Veiby.
De nio motorsportklubbarnas gemensamma representant i den nya styrelsen är Håkan Olsson, ordförande i Karlstads Motor Club-Bil, föreningen som sedan flera år tillbaka bland annat ansvaret för superspecialsträckan på Färjestadstravet i Karlstad.
– Lösningen med SBF och Uvån som nya huvudägare känns trygg. Båda värnar mycket om Rally Swedens fortsatta utveckling i regionen och deras engagemang kring tillsättningen av nya styrelsemedlemmar visar att de menar allvar med att skapa stabilitet i bolaget igen. Framtiden för rally-vm ser ljus ut och redan nu finns det beslut på två nya fabriksteam. Jag ser verkligen fram emot att leda styrelsearbetet tillsammans med övriga i styrelsen och vår nya vd, säger ordföranden Lars Österlind.
Svenska Rallyts tidigare vd, Bertil Klarin, kommer att jobba kvar inom företaget som tävlingsledare för VM-deltävlingen Rally Sweden som 2012 kommer att avgöras 9-12 februari.
Styrelsen för Svenska Rallyt AB
• Ordföranden Lars Österlind har en lång, internationell motorsportkarriär bakom sig. Bland annat är han sedan flera år tillbaka ledamot i det internationella bilsportförbundets, FIA:s, World Motor Sport Council och domare i Formel 1.
• Leif Nilsson är ordförande i STCC AB och var tidigare vd för det kommunal- och privatägda marknadsföringsbolaget Göteborg & Co. Under 15 år som evenemangschef medverkade han till att bland annat friidrotts-VM 1995, Volvo Ocean Race och friidrotts-EM 2006 genomfördes i Göteborg.
• Kenneth Thorén, före detta vd på Synsam, är vice ordförande i Svenska Bilsportförbundets styrelse, styrelseordförande i Swedish Motor Sport Challenge och dessutom förbundskapten i racing.
• Andreas Slätt är varumärkesstrateg. Han har tidigare varit marknadschef på Färjestadstravet, Solvalla och Unibet, men arbetar numera som seniorkonsult på Ninetech, kunskapsföretag inom IT, i Karlstad.
• Erik Veiby är rallyintresserad vd för norska Betong Øst AS och som styrelseordförande i Rally-VM Invest AS var han en av de starka männen bakom VM-tävlingen Rally Norway. Veiby är dessutom en av grundarna av talangutvecklingsbolaget Evenrally, som bland annat står bakom internationella satsningar med Andreas Mikkelsen och rallycrossföraren Mats Lysen. Evenrally har också funnits med i värmlänningen Pontus Tidemands SM-satsning i rally 2011.
• Glenn Olsson, utvecklingschef på Hagfors kommun, vd för Uvåns Näringslivscenter och nytillsatt vd i Svenska Rallyt AB. Olsson har suttit med i Svenska Rallyts styrelsen sedan hösten 2007 och varit vd för Svenska Rallyt Event AB.
• Håkan Olsson, ordförande i Karlstads Motor Club-Bil och ägarklubbarnas gemensamma representant i styrelsen. Ägarklubbarna är: Forshaga MC, Hagfors MK, Karlstad MC-bil, MK Ratten, SMK Eda, Årjängs MK, MK Team Westom, Kils MK Bil och Kungliga Automobil Klubben.
» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Supercupen och Upplands DM kör Wez-Mek Pokalen hos MK Tierp, 37km special fördelat på fyra sträckor under lördagen för de 70-talet tävlande.
Närmare tio för 4wd klasserna där Fredrik Grahn, Stig Andervang och Anders Lundkvist möts i R5-klassen, för de äldre bilarna Magnus Proos, Björn Jacobson oc...Publicerad: 2025-09-18 12:45:52
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
I Falerumsbacken åker Åtvidabergs MK deltävling i Östergötlands RS-DM under lördagen, backen på 1,2km körs tre gånger. Söndagen bjuder på ny tävling, då som lagtävling med samma upplägg. Närmare 70 bilar går för lördagens tävling medans det är 20 bilar som går för söndagens race - flera som då dubbl...Publicerad: 2025-09-18 11:02:18
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
TEAB Racet hos Orust BSK lockade dåligt, men arrangören vill köra och gör om, en lokaltävling och fyra åk istället för tre för dem som kommer till rallyts två sträckor.
Tunt med nio anmälda ännu, Heidi Ryrlén och Urban Andersson går för 4wd - till 2wd kommer Bjarne Rutgersson. Lennart Söderqvist,...Publicerad: 2025-09-18 10:11:40
Tre sträckor dubbelt, så körs Henkas Grus & Betong Rallyt 4/10.
Efter fjolårets succé för sprinttävling så har Rönne MK uppgraderat till en vanlig och större rallytävling. Namnet på tävlingen är Henkas Grus & Betong Rallyt. Den körs 4:e oktober med 3 sträckor som körs 2 gånger, 34km special. Ett samarbete med MK Ran har gjort att vi kan använda Tyckebanan som st...Publicerad: 2025-09-18 08:58:42
Fullmatad rallyhelg, 434 ekipage ute i lördagens rallyn.
Likt maj är också september fullmatad med tävlingar, en intensiv period som självklart tar på de tävlande och skapar mindre startfält under perioderna, sju tävlingar kommande helg där sex av dem går under lördagen och många slåss i samma upptagningsområde.
Trots det kastar sig 434 tävlande ut i l...Publicerad: 2025-09-18 06:01:28
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.
Åtta bilar ut i internationella 4w...Publicerad: 2025-09-17 14:11:06
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Final för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.
Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...Publicerad: 2025-09-17 11:48:32
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
60 års jubilerande TV-Svängen avgörs på lördag 20/9, runt om i Mellanskåne med 120 startande ekipage för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup.
Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby, innan sex unika specialsträckor i trakterna av Stehag/Röstånga,...Publicerad: 2025-09-17 10:42:33
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Rally Midtsjælland är fjärde deltävling i Danska mästerskapet, rallyt inleds lördag morgon med två sträckor dubbelt med service mellan varven. En längre service mitt på dagen innan tre nya sträckor går dubbelt, avslutning fram mot 18-tiden - det ger drygt 11 mil special.
Med nummer 20 av de närma...Publicerad: 2025-09-17 09:01:12
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
Lettiska Rally Cecis till helgen, åtta sträckor på 105km ska avgöras mestadels på grus. Ett 70-tal ekipage för rallyt som ingår i nationella mästerskapet och Tour European Rally. Fredag kväll går en sträcka på 14,7km dubbelt. Omstart lördag förmiddag dä totalt sex sträckor körs innan målgången vid 1...Publicerad: 2025-09-17 06:01:13
|
|
Tidigare nyheter:
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|