NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Fords Ken Block och Mikko Hirvonen är med och lanserar DiRT 3.
PRESSRELEASE

Vid lanseringen av Codemasters TV-spel DiRT 3 i London idag var Ford-föraren Mikko Hirvonen, som för tillfället leder FIA:s rally-VM, det stora dragplåstret tillsammans med Ken Block, stuntföraren som blivit världskändis via sina filmer på nätet.

I den fantasieggande miljön vid det gamla kolkraftverket i Battersea bjöd Hirvonen på en spännande uppvisning med rallybilen Ford Fiesta RS World Rally Car, som ligger etta i VM-tävlingarna.

Block, som är en av rallystjärnorna i DiRT 3 och också varit teknisk konsult för spelutvecklarna, visade upp en rad spektakulära stuntnummer i Ford Focus RS World Rally Car, som han rattade i fjolårets VM. I årets VM kör Block en Fiesta RS WRC för det Ford-stöttade teamet Monster World Rally Team.

DiRT 3 innehåller mer rally än någonsin i spelets historia och rally står för 60 procent av de "karriärvägar" som spelaren kan välja. Fiesta RS WRC är en av hela 10 rallybilar från Ford som förekommer i spelet. I den nya versionen av DiRT finns mer bilar, platser, vägar och tävlingar än någonsin och 50 legendariska bilar från fem årtionden. Delsträckorna tar spelarna mellan tre världsdelar och utmanar deras körförmåga på asfalt, grus och snö och på både torra och våta vägar.

Vid det monumentala före detta kolkraftverket i Battersea i London filmade man en trailer för det nya TV-spelet. De välkända fyra tornen och den speciella gamla industrimiljön passade perfekt som bakgrund för Hirvonen och Block och deras bilkonster.

Bara några timmar efter lanseringen reste Hirvonen och hans Ford Abu Dhabi World Rally Team Fiesta RS WRC till Jordanien för att ladda upp inför rally-VM:s fjärde omgång, som startar på tisdag.

Block, som kör en Fiesta RS WRC i DiRT 3, har blivit världskänd för sin hisnande skicklighet bakom ratten i sin specialbyggda Fiesta i videon Gymkhana THREE, som visats 30 miljoner gånger på YouTube.

I DiRT 3 finns en gymkhanadel som ger spelarna chansen att försöka efterlikna Blocks galna upptåg – i trygg hemmiljö.

Rallybilen Fiesta RS bygger på Fords framgångsrika Fiesta-modell. Hirvonen vann det Svenska Rallyt i februari, då bilen gjorde debut och tog hem alla tre pallplatserna.

Fiesta RS WRC har utvecklats av M-Sport, Fords rally-VM-partner, i samarbete med Ford Europa. Spelutvecklarna bakom DiRT 3 är så angelägna om spelets trovärdighet att de besökte M-Sport i England för att ta reda på mer om tekniken i Fiesta RS WRC, så att den kunde efterliknas i programmet.

Gerard Quinn, ansvarig för motorsport på Ford Europa, deltog i dagens lansering och kommenterade händelsen: ”Ford Fiesta RS WRC leder idag både tillverkar- och förartävlingen i rally-VM. Bilen innehåller de allra senaste tekniska finesserna – tack vare de duktiga ingenjörerna på Ford Europa och M-Sport – och det är fantastiskt roligt att se hur detta återspeglas i DiRT 3. Spelet gör verkligen bilen rättvisa.”

Gehan Pathiraja, spelutvecklare för DiRT 3 på Codemasters, berättade: ”När vi arbetade med DiRT 3 besökte vi Fords rallyhögkvarter M-Sport i England och det gav verkligen en djupare förståelse av hur man utvecklar rallybilar.

Vi fick en bättre bild av varför bilarna beter sig som de gör ute på vägarna. Det handlar till exempel om att konstruktionen och motorplaceringen skiljer sig från vanliga bilar. Vi fick också större kunskaper om de säkerhetsfunktioner som påverkar hur bilen hanterar olyckor och även betyder mycket för stabiliteten.

När vi var klara med bilarna i spelet lät vi Ken Block testa dem för att se till att känslan blev den rätta. Kens synpunkter är otroligt viktiga eftersom han har kört dessa bilar i tävlingssammanhang och är expert på deras vägegenskaper.”

Den 24 maj släpps DiRT 3 i hela världen för PlayStation 3, Xbox 360 och Microsoft Windows.


Följ helgens rallyn:
Sviestadträffen:[Resultat]
Lill Jumbon:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad:






Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
© emotorsport.seÄlmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...

Publicerad: 2026-05-01 11:05:33


90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
© emotorsport.seLördagsrally med Violenrallyt hos Flens MS, där väntar Södermanland / Västmanlands DM på att dra igång säsongen, det samma för VOC Sverigeserien likt Onotade Rallyserien. Tre sträckor går dubbelt och ger närmare tre mil special.

Närmare 90 bilar mot starten i Flen, knappt tredjedelen av fältet i ...

Publicerad: 2026-05-01 09:03:06


Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
© emotorsport.seEn riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.

Sviestadträffen hos Linköpings...

Publicerad: 2026-05-01 06:30:52


97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
© Taneli Niinimäki / AKK.Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.

EM-juniore...

Publicerad: 2026-04-30 20:21:15


Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...

Publicerad: 2026-04-30 19:24:50


Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.

Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...

Publicerad: 2026-04-30 12:13:37


108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
© emotorsport.seDen 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.

108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...

Publicerad: 2026-04-30 08:55:50


Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
© Rasmus Holm.Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.

Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...

Publicerad: 2026-04-30 05:54:20


Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
© emotorsport.seKalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.

Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...

Publicerad: 2026-04-29 21:52:55


80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
© emotorsport.seEn riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.

Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...

Publicerad: 2026-04-29 19:37:35


Tidigare nyheter:
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.