NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Lundberg Rallysport summerar Rally Sweden.
PRESSRELEASE

Då var det äntligen dags för årets första höjdpunkt - Rally Sweden – även kallat (sedan många år) Svenska Rallyt.
Start i Hagfors fredag morgon (11/2) och målgång i Karlstad lördag kväll. Tävlingen innehöll 8 special sträckor (ss) på totalt 13 mil. Dessa var fördelade med 3 st. på fredagen och 5 st. på lördagen. Vid start på fredag morgon var det fullt snöoväder - på eftermiddagen klarnade det upp och blev allt kallare. Lördagen bjöd på fantastiskt vinterväder. Totalt sett ett underbart vinterrally! Nu skulle vi mäta oss mot 18 deltagare i vår klass – och totalt ca 100 SM ekipage.

SS1 Vargåsen 24.6 km Vi hade bestämt oss för att ladda på hårt från start, vilket vi gjorde. Ungefär mitt på sträckan hann vi ikapp en konkurrent, och innan sträckan var avslutad hade vi passerat ytterligare en medtävlare. Tyvärr är det alltid så att man tappar dyrbara sekunder i samband med omkörningar – vägarna som vi kör på har begränsad framkomlighet – speciellt vad gäller två bilar i bredd!! Förutom detta så hade vi bra fart hela vägen och trots incidenterna var vi 3:a i klassen på sträckan.
SS2 LIKENÄS 20.7 KM Efter föregående sträcka var vi varma i kläderna och på hugget. Kanske lite för optimistiska – för det blev lite mycket sladd på den här sträckan och vi kom ur rytm lite grann. Vi slutade 4:a på den här sträckan.
SS3 LOVHAUGEN 18.8 KM Den här sträckan, som gick i Norge, var vi rädda för innan start. Vi visste att det fanns risk för att den skulle vara hoppig och till delar sönderkörd. Detta visade sig vara rätt. Sträckan var i dåligt skick och vi hade svårt att hålla bilen i rätt spår på den hoppiga vägen. Ca 1 km från mål kom vi i fatt en bil och hade tyvärr svårt att komma förbi. Sekunderna tickade och innan vi var i mål så tappade vi ytterligare sekunder. Trots en viss otur, med tre omkörningar låg vi 4a i klassen efter fredagens sträckor. Gapet till 3:e plats var 23 sek, vilket vi skulle försöka ta tillbaka under lördagen.

SS4 LESJÖFORS 15.0 Km Det är lördag morgon – solen skiner från en klarblå himmel. Det är -21 grader. Nu var vi taggade – och vi skulle försöka öka tempot ytterligare ett snäpp! Sträckan Gick mycket bra – det flöt på utan problem och vi tog 8 av de 23 sek vi skulle ta.
SS5 SÅGEN 14.2 KM De första 5 km är de absolut bästa Daniel och jag har åkt ihop! Allt flöt på kanonbra, underlaget var fantastiskt. När allt gick som allra bäst så försvann motoreffekten helt. Bilen gick knappt alls, och det var inga vackra ord som vi sa i bilen vid denna tidpunkt! Det var bara att bita i det sura äpplet och puttra fram till målet. Efter målgång försökte vi hitta felet – och som tur var hittade vi det direkt. Det var en turboslang som hade lossnat. Fram med verktygsväskan och med hjälp av en mejsel så var felet fixat. Incidenten gjorde att vi tappade c:a 2 min på sträckan.
SS6 Fredriksberg 18.1 km Nu var det ”bara” att försöka ladda om och tänka positivt. Tyvärr sitter det i bakhuvudet vad som hänt, så körningen blir lite avvaktande. Man funderar på om turboslangen sitter kvar och det blir svårt att hålla skärpan hela tiden för oss båda.
SS7 Värmullsåsen 15.4 km Vi kontrollerade slangen och bestämde oss – nu drar vi på igen! Början var OK – men vi kom lite för fort in i en skarp sväng och slog i snövallen och snurrade runt på vägen. Det tog ca 25 sek att vända upp och komma i rätt körriktning igen.
SS8 Superspecialsträckan på Karlstad Travbana 1.9 km Här skulle vi bjuda publiken på underhållning. Sträckan sändes direkt på Viasat Motor. Vi körde två och två på travbanan – och efter ett antal härliga uppställ och långa sladdar, slutade vi med vinst i vår duell mot Hasse Gustavsson.

Summering av tävlingen: Vi blev 5a klassen där totalt 18 deltog i SM fältet. Vi är nöjda med tävlingen och vet att vi har kapacitet att hänga med i toppen. Nu ska bilen plockas ner för en översyn inför nästa SM tävling som går i Åre i mars. STORT TACK till våra fantastiska mekar, Martin, Tobbe och Jocke!


» Pressrelease från Lundberg RallySport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2011-02-14 21:12






Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
© emotorsport.se"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."

Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.

"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...

Publicerad: 2025-04-15 22:17


Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Tidigare nyheter:
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar!
» ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
» SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
» Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
» Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
» Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
» Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.