|
 Ramona och Miriam totalvände en tung inledning under SSR. PRESSRELEASE
I helgen avgjordes gruspremiärtävlingen i årets SM-serie, då South Swedish Rally i Ljungby gick av stapeln.
- På grund av allt jobb efter tävlingen i Norge hann vi inte köra något fullvärdigt däcktest, så det kändes både pirrigt och ovisst innan tävlingen, säger Ramona och Miriam. Vi har aldrig kört på Pirelli förut, som ju är enhetsdäck i SM, och efter vad vi hade hört från våra konkurrenter så är de annorlunda jämfört med vad vi åkt på tidigare. Det syndes även på tiderna.
– Jag blev osäker och hade helt enkelt inte självförtroende nog att attackera till en början, vilket gjorde att körningen blev hackig och vi fick inget flyt. Jag fick ingen riktig känsla för hur bilen betedde sig, och det i kombination med mycket luriga sträckor gjorde att vi slog av på tempot i början, berättar Ramona. Inledningen av rallyt innebar fler problem för Ramona och Miriam. På SS2 blev de hindrade av framförvarande bil som stod på tvären mitt på sträckan, och sträckan därefter gjorde de sällskap med ett flertal andra som träffade en uppkörd sten så pass illa att det resulterade i punktering.
Trots den tunga inledningen och stor tidsförlust gav inte tjejerna upp – tvärtom.
-Vi vet vilket tempo vi kan ha, och vi gav oss fasen på att vi skulle komma upp i samma självförtroende och attack som vi hade sist vi tävlade, säger Ramona och Miriam. Efter samråd med mekanikerna och en del ändringar i chassiet, samt fler SS-mil och rutin med de nya däcken, visade tjejerna deras kapacitet. Sträcka för sträcka ökade de tempot och knappade in sekund för sekund. Under rallyts sista sträckor fick grabbarna och gubbarna se upp ordentligt, då Ramona och Miriam hade fått upp ett imponerande tempo och var med och slogs om sekundrarna i SM-toppen.
–Otroligt skönt för självförtroendet, nu är vi tillbaks igen! Nu har vi fått ”kläm” på däcken och ställt in bilen efter dem, så nästa rally skall vi vara med från början, säger Ramona och Miriam. Tjejerna slutade på en 11:e plats i klassen på grund av den inledande tidsförlusten. Behåller de samma tempo under nästa SM-tävling som de avslutade med, kanske vi ser rally-SM:s enda kvinnliga team i topp fem..? Det återstår att se i Trollhättan den 3-4/9. Innan dess är målsättningen att köra fler tävlingar för att bibehålla tempot och samla rutin.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Den 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.
108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...Publicerad: 2026-04-30 08:55:50
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.
Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...Publicerad: 2026-04-30 05:54:20
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
Kalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.
Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...Publicerad: 2026-04-29 21:52:55
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
En riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.
Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...Publicerad: 2026-04-29 19:37:35
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
- Äntligen är grussäsongen på intåg med Rally Nyköping, tredje deltävlingen i Rally-SM, berättar Isak Arvidsson och presenterar ny co-driver.
Tävlingen går av stapeln om lite mer än två veckor och då intar Maja Bengtsson högerstolen! Hela Rally-SM står på menyn med Rally Nyköping, Rally Ki...Publicerad: 2026-04-29 18:52:51
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
EM-tävlingen Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stärker sitt partnerskapserbjudande inför kommande tävling genom att välkomna Road Rental som ny huvudpartner.
Samarbetet innebär att Road Rental går in som en av de ledande kommersiella aktörerna kring evenemanget, och kommer att spela en central r...Publicerad: 2026-04-29 13:05:27
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Efter en intensiv vinter och vår med tävlingar i både Rally-VM och Rally-EM riktar nu Calle Carlberg fullt fokus mot nästa deltävling i Junior-VM – Vodafone Rally de Portugal.
Sedan Rally Sweden har Carlberg hunnit med både VM-rallyt i Kroatien samt debut i högsta klassen i Rally-EM under Rally S...Publicerad: 2026-04-29 11:40:40
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Tom kommer, med trogne co-driver Andreas Johansson, att återvända till Australian Rally Championship och tävlingen Plant Hire Forest Rally den 22-24 maj.
Det är samma tävling som Tom och Andreas körde i maj förra året och slutade på en total tredje plats, trots en punktering på en sträcka. Man to...Publicerad: 2026-04-29 10:45:53
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag. Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.
14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...Publicerad: 2026-04-29 09:02:39
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Den 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.
I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...Publicerad: 2026-04-28 16:05:34
|
|
Tidigare nyheter:
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle. » TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias. » Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2. » Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen. » Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'. » Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally. » Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|