|
  Kristofferssons asfaltstips till Solberg ska betala sig i Kroatien. PRESSRELEASE
Som åttafaldig världsmästare i rallycross, plus en hel drös med titlar i banracing, har Johan Kristoffersson lärt sig att vara snabb på både grus och asfalt.
Så när Oliver Solberg ville finslipa asfaltskunskaperna behövde han bara ringa grannen hemma i Värmland.
– Han är duktig på att snappa upp saker men också väldigt duktig på att omsätta det i verkligheten, när det ska göras, säger Kristoffersson om Solberg.
Efter en utflykt till Kenya kommer rally-VM till Europa igen. Nu väntar ett helt nytt underlag då de två tävlingarna, Kroatien och Kanarieöarna, körs på asfalt.
Och är det något underlag som Oliver Solberg är något mindre van vid, även om han gått i formelbilsskola, så är det torr, snabb asfalt.
En som hjälpt Solberg med lite tips och tricks är rallycrossvärldsmästaren och flerfaldige Porsche Carrera Cup- och STCC-mästaren, Johan Kristoffersson.
Vid flera tillfällen har de tillsammans tränat asfaltskörning på Gelleråsbanan i Karlskoga.
– En gång var vi där med VW Polo R5:an med asfaltsdäck och en annan gång hyrde vi en Porsche Cayman, berättar Kristoffersson.
Så du som vet hur det här ska göras, vad är svårast att lära sig om man som Oliver är uppväxt på grus- och snövägar?
– Det svåraste att lära sig är att åka innanför greppgränsen hela tiden. På grus blir det ofta att man känner sig för litegrann och åker över gränsen för att känna hur mycket grepp som finns.
– Och när jag säger över gränsen så är det helt enkelt att man sladdar eller bromsar så hårt att hjulen låser sig. Men på asfalts så varje gång du sladdar över en viss vinkel eller bromsar så att hjulen låser sig så tappar man tid.
Enligt Kristoffersson skiljer det också på förutsättningar mellan rally och racing. På en racerbana är det oftast ganska lika greppnivå över hela banan, i alla kurvor och bromsområden. Men under en rallytävling kan greppnivån i asfalten skilja väldigt mycket från kurva till kurva och sträcka till sträcka.
– Det är svårt att inte köra över gränsen och samtidigt försöka utnyttja allt grepp som finns.
Görs det speciella noteringar för var det är mer eller mindre grepp på en sträcka?
– Ja, i alla fall noteringar om det är grus framme på asfalten får då blir greppnivån helt annorlunda. Men om de har med höggrepp eller låggrepp i olika kurvor är nog mer individuellt.
Har du studerat de bästa rallyförarna på asfalt, hur de kör?
– Ja, litegrann har jag gjort och det är intressant. För jag tycker att det skiljer sig mer i teknik på asfalt än på grus. Körstilen är mer lika mellan förarna på grus än på asfalt.
Det sägs att Oliver kör lite bredare på grus än flera av konkurrenterna. Betyder det att han kommer att ha svårt att vara snabb på asfalt?
– Nej, jag tror att det bara är att han trivs att köra så på grus. Det kommer inte att hämma honom från att bli duktig och snabb på asfalt. Oliver har kört en del rallycross också där det verkligen handlar om att köra på både asfalt och grus på samma bana.
– Han är såpass duktig att han kan anpassa sig och köra på rätt sätt.
Är du överraskad att det gått så bra för Oliver Solberg första året i WRC?
– Nej, jag skulle inte säga överraskad. Att han har haft kapaciteten att göra det så här bra har jag trott men att kunna göra det så direkt och på det sättet han gjort det, speciellt i Monte Carlo, det är imponerande. Jag är inte överraskad utan imponerad.
Jag brukar få frågan varför du inte tävlar i rally mer än du har gjort. Så nu har vi chansen att reda ut det en gång för alla.
– Hade jag startat om min karriär hade jag börjat med rally. Jag tycker rally är kanske den mest kompletta och ultimata utmaningen i motorsport. Kanske tillsammans med Dakar, det är en utmaning fast på ett annat sätt.
– Men först och främst så började jag med motorsport (efter en karriär som skidåkare, reds anm) väldigt sent. När jag väl började så var det med banracing. Jag blev lite för sen på det, egentligen. Det har också varit svårt att skaffa samarbetspartners om jag vill göra något som jag inte är lika bra på som rallycross.
Kristoffersson avslöjar ändå att det finns en rallydröm kvar.
– Jag har sagt att jag skulle vilja göra en femårssatsning på rally för att se hur långt man kan komma. Och lägga all fokus på rally för att se hur bra man kan bli i en ny gren.
Skulle det vara omöjligt sett till att det nu blir nya regler och en del nya fabrikanter som ger sig in i WRC?
– Jag tror inte att det omöjligt sett till att det går att genomföra. Den största utmaningen är finansieringen, det är det svåraste.
Tidigare i år debuterade Johan Kristoffersson i Dakarrallyt och mellan raderna går det att utläsa en fortsätt satsning på den typen av långa rallyn.
– Jag ska väl försöka fortsätta lite i det offroadspåret men det är svårt innan man visat framfötterna och fått möjlighet att köra i de bästa teamen utan att komma med en massa pengar.
» Pressrelease från Oliver Solberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2026-04-07 14:43:31
|
|
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Fredag och start av Thoréns i Kil Rally Killingen, bakom rallyt står Kils MK Bil som kör spännande koncept ihop med SM Veckan. Fredagen innebär tre välkända sträckor från rallyna runt Kil, de går två gånger var under eftermiddagen och ger sex mil. Första start går klockan 13:00 från serviceplatsen v...Publicerad: 2026-06-26 09:40:08
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
När KAK Midnattssolsrallyt avgörs den 2–4 juli väntar en särskild hyllning till en av svensk rallysports allra största profiler. Rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, som fyller 80 år under 2026, kommer att finnas på plats under tävlingshelgen och bjuda publiken på uppvisningskörning och medåkning i e...Publicerad: 2026-06-26 08:07:32
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Efter gruspremiären i Nyköping i mitten av maj går nu Sekurab Rally SM in i andra halvan av säsongen när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs den 26–27 juni. Över 80 ekipage kommer till start på klassiska värmlandsvägar, samtidigt som tävlingen för första gången på 10 år kombineras med SM-veckan och...Publicerad: 2026-06-26 05:53:31
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Intresset som vanligt stort för Italienska Rally di Roma Capitale, endast 11 sträckor men man når 20 mil på den Italienska asfalten som brukar bjuda på riktig sommarvärme.
Tänak som föråkare i testbil.
Redan bland föråkarna ses intressant namn, där gör Ott Tänak tävlingscomeback genom att...Publicerad: 2026-06-25 11:20:01
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
Shakedown inne på sluttampen för EKO Acropolis Rally Greece för Rally1 klassen, Thierry Neuville har tillhört de snabbaste hela morgonen och är just nu 0,1 sekund före Sebastien Ogier. Stark start för Hyundai då Adrien Fourmaux går in som trea, ett par sekunder från snabbaste.
Oliver Solberg håll...Publicerad: 2026-06-25 10:03:29
70-talet åkare gör upp i Thoréns i Kil Rally Killingen.
Fredag och dags för Thoréns i Kil Rally Killingen - Rally SM deltävling och 1300 Rally Cup som kör om poäng - Suzukigänget åker fredagens tre sträckor dubbelt under eftermiddagen och tidiga kvällen. De 74 SM-åkarna kör samma men fortsätter med en sträcka under lördagens morgon. Sträckorna Kammersrud...Publicerad: 2026-06-25 08:55:27
Följ Solberg och Rally1 gänget över shakedown i Acropolis Rally Greece via WebTV & Resultat.
Vid klockan 8:01 rullar Elfyn Evans av startlinjen på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km och agerar shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece. Det blir WebTV sändning från Promotorn som kan ses i vår WebTV & Video avdelning, direklänk här nedan.
Första körningen går i VM tabellens ordning vilke...Publicerad: 2026-06-25 05:52:22
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år. » Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|