NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© VOC / Lotta Holmkvist
© VOC / Lotta Holmkvist
VOC´s Roger Fransson fick nöjet att coacha Rachele Somaschini i vinterrallykörning.
Rally Sweden vecka med specialuppdrag för klassansvarig, vintertränade Somachini.
PRESSRELEASE

Att sammanfatta Rally Sweden 2025 är enkelt. Fantastiskt väder. Lika fantastiska sträckor. Otroligt fint underlag. Massor med folk. Glada miner på både aktiva och funktionärer. Helt enkelt rakt igenom ett fantastiskt rally. Under den veckan hade klassansvarig ett minst sagt hedersamt specialuppdrag, att inviga WRC2 tävlande Rachele Somachini i vinterrallykörningens dolda hemligheter. Arenan var Fransson Rally Range, en testsajt för vinterrally i absolut toppklass.

Rachele Somachini är säkert ett känt namn för en stor del av svenska rallyälskare. Hon är den stentuffa tjejen som gång-på-gång trotsar sin allvarliga, medfödda sjukdom Cystisk Fibros. Först med en framgångsrik racingkarriär och nu sedan några år tillbaka har hon växlat till rally. I år maxas rallykarriären med att köra VM i en Citroén C3 WRC2-R5. En grym tjej. I en grym bil. Med en grym och hedvärd mission: Att öka medvetenheten och samla in forskningspengar till Cystisk Fibros kallad Correre Per Un Respiro - Racing for a Breath.

Äventyrets WRC-kapitel började med supersvåra Monte Carlo Rallyt. Nu fortsatte det med snabba och utmanande Rally Sweden. Rachele saknade innan äventyrsveckan här i Sverige helt erfarenhet av att köra vintersträckor på snö och is. Hon har kört italienska Ice Challenge men det går på isbana och med eventdäck, inte på rallysträcka på riktiga vinterrally däck så det är inte alls jämförbart med riktigt vinterrally.

Vilken ära det var att få ta mig an Rachele. Innan vi går in på rallyt så måste jag först säga några ord om hennes sjukdom så att alla förstår vilken hjältinna hon är. Cystisk Fibros är en kronisk genetisk sjukdom som drabbar inre organ och som förvärras över tid. Inte minst lungorna är utsatta som förhindrar henne att andas helt normalt. Det finns inget riktigt botemedel bara specialträning och regelbundna sjukhusbesök för att i någon mån bromsa sjukdomens härjande i kroppen, berättar VOC´s klassansvarige Roger Fransson.

Du Roger lider ju själv av ganska svår Astma och har till och med tvingats till sjukhusvård med akut syrebrist vid några tillfällen.
Jag brukar sällan ens nämna min Astma. Tillåt mig travestera ett citat av en av mina idoler Börje Salming när han förklarade för sin dotter Bianca hur han hanterade att spela skadad ”jag brukar bara skita i det”. Jag har en sjukdom där det numera finns bra mediciner och som är hanterbar, jag har inte som Rachele närmast ohanterbar Cystisk Fibros. Att nämna Astma i samma mening som Cystisk Fibros det är närmast löjligt även om Rachele brukade säga att hon hade svår Astma när hon var liten för att det var lättare för omvärlden att förstå. Jämfört med Cystisk Fibros är Astma som att varje dag är glass och ballonger. Med den liknelsen så kanske alla verkligen förstår vilken hjältinna, ja till och med lejoninna Rachele är. Jag är så imponerad av tjejen.

En enorm utveckling efter bara en enda dags utbildning och träning
Vi lämnar ”fråga doktorn” och fokuserar istället på Rally. Hur gick det för Rachele i rallyspåret?
Man hinner inte allt på en enda dag. Vi började med att göra saker rätt och fokusera säkerheten i körningen. Kunde omedelbart på första diagnostiska genomkörningen konstatera att Rachele hade väldigt bra bilkontroll, ett riktigt bra grund att bygga ifrån. Rachele var en fantastisk adept som lyssnade med stora öron och tog till sig det mesta tämligen omedelbart. Jättekul! Jag är övertygad om att hon också kommer att ha stor nytta av det vi tränade på även när underlaget blir grus senare på säsongen.

En närmast osannolik förbättring.
På den 3,5 kilometer korta sträcka vi började dagen så kapade Rachele närmast ofattbara 16 sekunder, ja ni läste rätt … sexton sekunder … före och efter mina inspel. Det vill säga körde 16 sekunder snabbare efter att vi korrigerat några saker i körningen. Och för att använda hennes egna ord verifierade senare av hennes superrutinerade CoDriver Nico Arena: ”I go a lot faster but it feels a lot safer” (jag kör mycket snabbare men det känns mycket säkrare). Jag kunde bara verifiera: ”Jo, det är mycket säkrare när du gör rätt”. Och det är ju hon och inte jag som gör jobbet. Det är hennes förbättring, hennes utveckling, hennes framgång.

Väldigt roligt att konstatera att träningen också gjorde konkret nytta i tävlingen
Vi hann egentligen inte fokusera nästa steg. Det vill säga att växla in lite av den den nyfunna tryggheten och numera lite för stora marginalen i körningen till högre fart i de snabba sektionerna. Trots detta så är förbättringen i tävlingen också remarkabel. I Monte använde Rachele 136% av vinnarens tid. I Rally Sweden så räckte det med 120% trots att det är just i snabba sektioner som vi primärt har att jobba med. Och det är massor av snabb sektioner i Rally Sweden.

All denna utveckling trots att inte träning med inriktning på fart inte riktigt hanns med.
Även Racheles stora satsning har budgetbegränsningar. Från början fanns en tanke på två dagars test och utbildning men budgeten gjorde att det fick begränsas till en dag. Det är varken jag som coach eller hyran av sträckorna som är den stora kostnaden utan helt enkelt det faktum att det kostar cirka 40€, cirka 450 kronor per kilometer eller 4 500:- per mil att driva en WRC2 bil även när man äger den, dvs har köpt den för de 3-4 miljoner som den kostar inklusive all kringutrustning som man behöver för att kunna tävla den i WRC.

Här pratar vi alltså om en R5, en WRC2 bil det är en bit från VOC.
Det kan man verkligen säga. Rackarns vilken rallybil. Vilken körbarhet. Vilken fjädring. Vilka underbara diffar. Vilka bromsar. Oj vad jag skulle vilja ha råd att ha en sån här! Hur konstigt det kanske än låter så hade jag en hel del att tillföra Rachele. Jag har en ansenlig mängd timmar i diverse häftiga bilar på olika underlag på mitt samvete. Jag brukar också snabbt hitta bilens själ och hur den vill bli körd och med den erfarenheten kände jag mig faktiskt omedelbart hemma i WRC2 Cittran. Både teamet och jag siktar faktiskt på ett härligt steg två nästa år.

Hoppas att alla följer Rachele, Nico och teamet under WRC säsongen. Och att alla hejar lite extra på den stentuffa lejoninnan från Milano.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Vinterpokalen:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info][Anslagstavla]
Krabyskogen Rallyshow:[Resultat][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2025-02-19 22:19






Vinterpokalen på gång, programförsäljning i butik och digitalt.
© emotorsport.seImorgon är det dags för Vinterpokalen, fyra sträckor om åtta mil väntar med start och mål vid Åbyggeby i Ockelbo.

Första start sker klockan 12, redan från idag på förmiddagen kan fysiskt program köpas hos OKQ8 i Ockelbo och Kjellas Mack i Jädraås. Under lördagen säljs också vid start & mål. Klubb...

Publicerad: 2025-02-21 18:32


18 nya co-drivers utbildade i Önnestad, ny licenskurs Rally/Kartläsare på gång.
© emotorsport.seIgår slutfördes första licensutbildningen med de nya utbildarna i Södra BF, Anders Åberg och Julia Thulin. Det var 18 förväntansfulla deltagare som fick lära sig rallynoter i en två-kvällsutbildning där första kvällen hölls på distans och den andra kvällen hölls i Apex.se lokaler och ute på SS kring...

Publicerad: 2025-02-21 15:22


Anmälningslistan för Safari Rally Kenya, 39 ekipage med två Svenskar i listan.
© Hyundai Motorsport.Idag släpptes anmälningslistan till Safari Rally Kenya som körs den 20-23:e mars, en bit från Rally Swedens 60 bilar när 39 ekipage går för start varav 31 för VM klasser i årets tredje deltävling på de krävande sand och grusvägar.

10 ekipage för Rally1.
För ledande Toyota Gazoo Racing är ...

Publicerad: 2025-02-21 15:01


90-talet ekipage till lördagens Vinterpokal.
© emotorsport.seVinterpokalen hos Sandvikens MK med start från Åbyggeby skola i Ockelbo körs som deltävling i SuperCupen och Nedre Norras FM serie. 90-talet tävlande över 12 bemannade klasser, åtta mil special på fyra sträckor innebär utmanade längd!

10-tal fyrhjulsdrivna ekipage där Robin Adolfsson, Fredrik Gra...

Publicerad: 2025-02-20 20:04


Mikael Johansson ny generalsekreterare för Svensk Bilsport.
© Svensk Bilsport.Svensk Bilsport får en ny generalsekreterare när Mikael Johansson tillträder sin tjänst den 3 mars.

I samband med att Svensk Bilsport omstrukturerar lämnar Anna Nordkvist sin roll som generalsekreterare för att bli vd i Svensk Bilsports kommersiella bolag. Sedan beslutet att ta ett starkare grepp...

Publicerad: 2025-02-20 18:46


Henning Solberg till helgens Krabyskogen Rallyshow i Escort MK2.
© emotorsport.seI Norge körs Krabyskogen Rallyshow, och nog kan det bli show när Henning Solberg ses i startfältet, med Oskar i högerstolen blir det framfart i Ford Escort MK2. Före i klassen startar Per Brynildsen som också åker Escort MK2.

Totalt 38 ekipage för rallyt där en sträcka om 4,35km på Krabyskogen mo...

Publicerad: 2025-02-20 18:45


116 ekipage för Rally Lima, 74 kör om Rally SM poäng.
© Anders Blomqvist.Andra Rally SM deltävlingen avgörs hos Lima MS med Rally Lima, kortare resor gjorde att startfältet växte till 74 ekipage exklusive föråkarna. Lägg där till 42 bilar i inbjudningsklasser som kör delar av banan under lördagen där det är fritt däckmärke runt fälgarna.

Rally2 klassen växte till s...

Publicerad: 2025-02-20 18:05


Rally Sweden vecka med specialuppdrag för klassansvarig, vintertränade Somachini.
© VOC / Lotta HolmkvistAtt sammanfatta Rally Sweden 2025 är enkelt. Fantastiskt väder. Lika fantastiska sträckor. Otroligt fint underlag. Massor med folk. Glada miner på både aktiva och funktionärer. Helt enkelt rakt igenom ett fantastiskt rally. Under den veckan hade klassansvarig ett minst sagt hedersamt specialuppdrag,...

Publicerad: 2025-02-19 22:19


Vilda Ryd Racet stor säsongspremiär i södra Småland, sex unika sträckor!
© Ryds MK.Svenska RallyCupens premiärtävling är nykomlingen Vilda Ryd Racet, med Ryds Motorklubb som arrangör. Ryd har till i år valt att köra med noter för första gången sedan 2011 och kommer. Notskrivare är Patrik Barth. Utöver Svenska RallyCupen även att ingå i 1300-Rallycup, SydSvenska Mästerskapet, Småla...

Publicerad: 2025-02-19 22:12


30-talet åkare till Jämtländska Vintersprinten 2.
Jämtlands MK arrangerar andra sprinten på egna motorområdet, Vintersprinten Två på lördag med två SP som körs dubbelt vilket ger närmare milen special.

Ett 30-tal ekipage för helgens deltävling, Micke och Lennart Gälliner går med Mazda 323 i 4wd klassen. Nio ekipage för Trimmat 2wd med Viktor Kar...

Publicerad: 2025-02-19 22:04


Tidigare nyheter:
Rally Sweden vecka med specialuppdrag för klassansvarig, vintertränade Somachini.
Vilda Ryd Racet stor säsongspremiär i södra Småland, sex unika sträckor!
30-talet åkare till Jämtländska Vintersprinten 2.
Hankook levererar däcken för nya Portugal Rally Series, premiär i helgen för nya rallykonceptet.
Tillåtet att köra Rally Lima på begagnade däck.
Omtag och nytag i Södras BF, storsatsar på rallyförare och co-driverkurser.
Ännu svalt intresse för Rally Lima - snart stänger anmälan.
Matulka kör samtliga åtta ERC deltävlingar.
Brittiska Rallymästerskapet har växt, stor premiär till helgen.
Stor videospecial från Rally Sweden, mängder av fartfyllda klipp från VM festen.
McRae med Citroenstyrning i Brittiska rallymästerskapet.
Ingen Skutskärsratten, mildväder stoppar reservdatumen.
Hankook Tire summerar succén i Rally Sweden.
Claire Schönborn togs FIA´s fria fortsättning i Junior WRC serien.
Summering i siffror, ett perfekt Rally Sweden 2025.
Rapport från Sofie och Stigs äventyr i ADAC Hochtaunus Rallye.
”We fucked up” i helgens avslutande TV intervju kostar Fourmaux 10´000 euro i böter.
Tre i rad för Solberg i Umeås vinterlandskap - WRC2 seger i Rally Sweden!
WRC, WRC2 och Junior WRC tabellerna efter Rally Sweden!
Mille Johansson i mästerskapsledning i Junior-VM efter starkt Rally Sweden.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Stor Radio & TV-tablå för Rally Sweden, så sänder Rallyradio, SVT, TV12, TV4 Motor & Sportkanalen.
» Rally Sweden, många bötfällda ekipage på rekognoseringen.
» Rallyfrälste Verstappen storsatsar på EM, kör både Royal Rally och historiskt rally i Sverige 2025.
» Strax start i North Rally Boden - Rally SM premiär med Resultat, Tracking, Mellantider & Radio live!
» Rally SM premiär i North Rally Boden - Startfält, Tidsplan, Resultat, Anslagstavla & Rallyradio.
» Så sänds SM-premiären i Boden, Rallyradio och TV-sändningar.
» Resultat & WebTV live från shakedown inför Rally Sweden här.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.