NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jari Liiten.
© Jari Liiten.
Jari Liiten söker ny co-driver till högerstolen i Skodan.
Liiten söker co-driver inför fortsatta säsongen.
PRESSRELEASE

- Kartläsare sökes, efter en del otur med tidigare kartläsare som behövt kliva av på grund av arbete och andra skäl så har jag tyvärr fått byta kartläsare flertal gånger på senaste tiden, förklarar Jari Liiten som i år satsar på Finska mästerskapet.

- Jag behöver därför hitta en stabil och långvarig kartläsare som är villig att åka med på den satsning som jag gör och kommer att göra framöver.

För att kunna hitta rätt person för detta och slippa eventuella oförutsedda avhopp igen så finns det en del kriterier som efterfrågas och önskas från mitt håll, men skicka gärna in intresseanmälan även om inte alla punkter klaffar in till punkt och pricka hos dig.

Du ska ha ett flexibelt arbete där det finns möjlighet att vara ledig under flera sammanhängande veckodagar flera gånger under året i och med att en del tävlingar kräver både restid och förberedelser. Detta för att det inte ska kunna bli någon sista minuten ändring på grund av att arbetet inte kan bevilja ledighet. Extra viktigt att du även har en förstående familj som inte blir en begränsning då detta kräver en hel del tid ifrån hemmet och familjen.

Du ska ha erfarenheter av noter, rekognosering och klara av ett högt tempo. Erfarenheter från 4wd är självklart meriterande.

Du bör ha ett tävlingssinne och tycka att rally är kul samtidigt som du ska kunna vara fokuserad och professionell då jag går in för att satsa seriöst på en hög nivå. Att sköta en del förberedelser inför tävlingar som anmälningar, bokning av resor, boende och dylikt hör till kartläsarens roll.

- Självklart är det viktigt för mig att du ska vilja vara en del av Yokohamas team och kunna njuta av tävlingarna och ha roligt tillsammans med oss, både i och utanför rallybilen.

Känner du att du möjligtvis är min nästa kartläsare på lång sikt så maila mer än gärna till jl.motorsport@outlook.com så kan vi ta ett möte eller samtal för vidare diskussion kring detaljer, frågor och funderingar.


» Pressrelease från Jari Liiten Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Svenska Sprintserien 8:[Resultat]
Kullingstrofén:[Resultat][Rallyradio][Info]
Rallye ADAC Mittelrhein:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Svenska Sprintserien 7:[Resultat]
Secto Rally Finland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten SMK By Night 2:[Resultat]

Publicerad: 2025-02-14 16:14:59






Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
© Hyundai Motorsport.Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.

14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...

Publicerad: 2025-08-02 12:31:25


Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
© emotorsport.seKullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...

Publicerad: 2025-08-02 05:43:55


Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
© Toyota Gazoo Racing.Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...

Publicerad: 2025-08-01 20:30:22


Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
© Oliver Solberg Rally.Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...

Publicerad: 2025-08-01 12:37:00


Tidigare nyheter:
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.
Tom Kristensson bland Svenskarna hos Tuthill till East African Safari Classic Rally.
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.