|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  5,5år, 1929 dagar och 413 sträckor - ännu en säsong utan krasch för Calle Carlberg. PRESSRELEASE
Tittar vi i backspegeln på säsongen 2024 ser vi ännu en säsong utan en krasch för Calle Carlberg, det betyder alltså att senast Calle åkte av vägen var 5,5år sedan då han med sin Volvo 940 slog i en sten och krökte bakaxeln i Snapphanerallyt 2019.
Man kom i mål på sträckan och hade kunnat genomföra hela tävlingen, men utan serviceteam valde man att bryta, det är med andra ord, 5,5 år, 1929 dagar och 413 sträckor sedan!
"Att hitta en hög lägstanivå har varit avgörande för min karriär. Redan som ungdom var målet att åka fort, men säkert och aldrig utmana över min förmåga. Jag har aldrig riktigt haft råd att krascha bilar och när rally kostar så enorma pengar som det gör och man inte har oändligt med budget så måste man hålla sig inom gränserna för att få en hållbarhet i det hela. Självklart har vi haft moments och slagit bort lite backspeglar hit och dit, men hela tiden har fokus legat på att hålla oss innanför gränsen."
"Många gånger har man velat öka. Till exempel i Royal rally i år när det saknades lite fart för att hänga med, men vi höll oss till planen och tog bilen i mål. Många säger att man åker för sakta om man inte åker av vägen då och då och det stämmer nog. Men jag har försökt motbevisa det."
"Såklart blir motståndet tuffare och tuffare när vi tar steg i karriären vilket innebär att man måste ta mer och mer risker för att hänga med. Förr eller senare sker en krasch. Det är ändå rally vi håller på med, men kan man undvika det så länge som möjligt är det bra."
» Pressrelease från Calle Carlberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2024-11-20 19:46:14
|
|
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Upp och ned i Rally de Portugal där vädret ställt till det för dem tävlande med inställningar och däck. Sebastien Ogier startade dagen som ledare, där väntar 145km special på nio sträckor och mycket skulle hända.
Svensken i ledning vid service.
In till service, efter fyra sträckor hade Ol...Publicerad: 2026-05-09 21:10:52
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken. Uppför Ånnabodabacken körde Historiska Back & Sprintcupen deltävling, en rad klasser där Hans-Åke Söderqvist var före Göte Nygren i den inledande. Nästföljande tog Bengt-Göran Jonsson före Lars Larsson.
Tre sekunder i klass 4 för Åke Wievegg mot Per-Erik Sköldin, in som trea Karl-Bertil Ling. Sna...Publicerad: 2026-05-09 20:07:43
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.
På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...Publicerad: 2026-05-09 15:40:24
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Om en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.
Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...Publicerad: 2026-05-09 11:51:16
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Under söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.
Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...Publicerad: 2026-05-09 10:20:48
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.
Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...Publicerad: 2026-05-09 06:08:58
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad. Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.
Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...Publicerad: 2026-05-08 21:25:58
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...Publicerad: 2026-05-08 19:58:37
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km. » Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal. » Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal. » 70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal. » Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal. » Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|