|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Hälsingerallyt 2024, en succé - arrangören SMK Hälsinge tror på fler SM arrangemang. PRESSRELEASE
Den 20 januari arrangerade SMK Hälsinge premiären av årets Rally-SM i Hudiksvall. Det var första gången sedan 80-talet som klubben stod arrangör för ett SM-rally, och trots temperaturer ner mot 30 minusgrader blev tävlingen en succé.
Rickard Thulin från SMK Hälsinge var tävlingsledare för Hälsingerallyt, och han ser med glädje tillbaka på årets rally.
– Som alltid när man vart i händelsernas centrum är man lite tom efteråt. Det hände mycket på kort tid. Personligen har det vart en stor uppoffring att vara med och rodda i detta, men det har vart stort och häftigt att vara en del av arrangemanget. Det var helt klart värt uppoffringarna, säger Richard Thulin.
– Det går inte komma från att SM-tävlingen satt positiva spår i föreningen. Det är många funktionärer som uttryckligen sagt att vi måste göra detta flera gånger.
Frågan att arrangera en deltävling i SM 2024 kom sent under 2023, och det beskrevs som en expresstävling med alla saker som behövde lösas för att rallyt skulle bli av. Givetvis fanns det utmaningar, men Thulin och SMK Hälsinge tar med sig övervägande positiva saker från Hälsingerallyt.
– Tävlingsmässigt funkade allt bra. Sträckorna var bra och utmanande, och vi fick framför allt se många tävlande som var glada över att vara i gång och tävla. Det är nått speciellt med SM, och det märktes tydligt att alla förare och kartläsare var laddade på att just få åka SM, säger Rickard och fortsätter:
– Sen finns det många utmaningar i att göra ett sådant här stort arrangemang. Att koordinera allt från kommunen, entreprenörer, sponsorer, tävlande och funktionärer och att få kommunikationen att fungera. Det är nog den största utmaningen, och något vi lärde oss mycket av.
Trots att temperaturen aldrig översteg 20 minusgrader under tävlingsdagen, så var det många som trotsade kylan och gav sig ut och kollade på rallyt. Både i skogarna kring Hassela, Gnarp och Bergsjö. Men framför allt på Arena Hagmyren där tävlingens sista sträcka avgjordes.
– Vi sålde nästan slut alla våra programblad. Jag är överraskad över hur mycket folk det var ute trots kylan. Vi hade närmare 1000 betalande som kom till Arena Hagmyren, och då gick barn och ungdomar in gratis. Restaurangen på arenan var väldigt nöjda med dagen.
Även för SMK Hälsinge ser Rally-SM ut att bli en ekonomisk framgång.
– Vi har inte fått in alla fakturor för tävlingen än. Men som budgeten ser ut just nu ser det också lovande ut.
Med en premiärtävling som hyllats av såväl förbund, tävlande, publik och partners är den stora frågan: När arrangerar SMK Hälsinge en deltävling i Rally-SM igen?
– Det pratas som sagt mycket om SM i klubben, och det finns redan en förväntan på nästa gång. Så vi pratar i termer om att det ska bli en gång till. I nuläget vet vi inte om det blir 2026 eller 2027 som vi siktar på. Men det finns redan ett förslag på en bansträckning, där Arena Hagmyren blir en mer naturlig utgångspunkt för ett ännu mer publikvänligt rally, avslutar Rickard Thulin.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2024-04-04 16:05:26
|
|
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Efter gruspremiären i Nyköping i mitten av maj går nu Sekurab Rally SM in i andra halvan av säsongen när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs den 26–27 juni. Över 80 ekipage kommer till start på klassiska värmlandsvägar, samtidigt som tävlingen för första gången på 10 år kombineras med SM-veckan och...Publicerad: 2026-06-26 05:53:31
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Intresset som vanligt stort för Italienska Rally di Roma Capitale, endast 11 sträckor men man når 20 mil på den Italienska asfalten som brukar bjuda på riktig sommarvärme.
Tänak som föråkare i testbil.
Redan bland föråkarna ses intressant namn, där gör Ott Tänak tävlingscomeback genom att...Publicerad: 2026-06-25 11:20:01
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
Shakedown inne på sluttampen för EKO Acropolis Rally Greece för Rally1 klassen, Thierry Neuville har tillhört de snabbaste hela morgonen och är just nu 0,1 sekund före Sebastien Ogier. Stark start för Hyundai då Adrien Fourmaux går in som trea, ett par sekunder från snabbaste.
Oliver Solberg håll...Publicerad: 2026-06-25 10:03:29
70-talet åkare gör upp i Thoréns i Kil Rally Killingen.
Fredag och dags för Thoréns i Kil Rally Killingen - Rally SM deltävling och 1300 Rally Cup som kör om poäng - Suzukigänget åker fredagens tre sträckor dubbelt under eftermiddagen och tidiga kvällen. De 74 SM-åkarna kör samma men fortsätter med en sträcka under lördagens morgon. Sträckorna Kammersrud...Publicerad: 2026-06-25 08:55:27
Följ Solberg och Rally1 gänget över shakedown i Acropolis Rally Greece via WebTV & Resultat.
Vid klockan 8:01 rullar Elfyn Evans av startlinjen på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km och agerar shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece. Det blir WebTV sändning från Promotorn som kan ses i vår WebTV & Video avdelning, direklänk här nedan.
Första körningen går i VM tabellens ordning vilke...Publicerad: 2026-06-25 05:52:22
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Vi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...Publicerad: 2026-06-24 19:48:17
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Torsdag morgon med start 8:01 Svensk tid startar Elfyn Evans som första bil på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km. Första varvet går i VM tabellens ordning vilket ger fem Toyota först ut på vägen innan två Hyundai tar plats.
Följ morgonens shakedown, sträcktiderna går att följa hela förmiddagen ...Publicerad: 2026-06-24 19:22:46
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år. » TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece. » Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|
|
|
|