NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Tillbaka i den vita Volvon som i höstas förvandlades till mer eller mindre skrot! Men nu åter i ett fantastiskt skick! Tommy Eliasson Storfors MK har koll på sina grejer och är väl förberedd inför start i ”South Swedish Rally”. – Det blir nog 4 nya Yokohama på bilen tror jag, ska ringa och beställa idag.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Ett riktigt kraftpaket är vad det är! Den rakt ställda motorn med EVO-topp lämnar ingen sann Volvoentusiast oberörd. Vrider man om nyckeln och startar, är det som ljuv musik för örat!

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Tommy Eliasson och Richard Svensson åker på Rieger stötdämpare i fram och Öhlins i bak. - Jag är nöjd med väghållningen, men stötdämparna skulle nog behöva ställas in av en specialist. Jag provade justera själv lite i bak förra året, men det blev för hårt. Fick tips av Emil Karlsson och justerade om.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Den väl meriterade och skicklige kartläsaren Richard Svensson Storfors MK är redo för ”South Swedish”. Och han ser fram emot rallyt!
Intervju, Tommy och Richard redo för South Swedish Rally.

Efter extraarbetet till följd av kraschen i Rikspokalen, avverkades första SM-tävlingen i Lima för Tommy Eliasson och Richard Svensson.
Bilen gick bra, men det var bara jag i mitt huvud som inte ville åka av vägen. Så det gick inte så fort. Det blev som en inkörning av bilen och gick på säkerhet, det säger Tommy till undertecknad, Nils-Brage Pettersson när de möts om ett nytt rallysnack inför kommande tävlingar.

Resultatet blev en 15:e plats i klassen, konstaterar Tommy, då vi sitter i Sjölunda och resonerar vid köksbordet. Nästa tävling blev Midvintersprinten i Hällefors.
- Då hade jag med mig Tomas "Stadra" Karlsson som kartläsare.
Det var ju han som bidrog till att bilen nu är tillbaka i toppskick igen, plåtspecialist som han är.

Luriga vägar i Småland.
Sedan stod Silverratten i Älmhult på programmet. Undertecknad har erfarenhet av dessa vägar tillsammans med Gunnar Englund. 1997 på SS3 efter ett backkrön med en påföljande vänster, slog vi i en sten och krökte drivaxeln.
Det är stenar överallt, säger Tommy. Det var ett bra startfält i klassen dessutom. Jag tyckte det gick lite taffligt på första sträckan, men Richard tyckte det gick bra. Den här gången var jag dock lite nervös innan starten!
Varför?
- Ja, snart ska jag utomlands och kommer hem tre dagar innan South Swedish Rally. Då ska jag jobba, då får det inte gå sönder!

Men på sträcka 4 tog jag i.
- Då fick jag tillbaka den här attackkänslan.
Den sträckan var på 1,1 mil, annars var det korta sträckor.
- Jag hade väl kvar lite av det där att, nu måste man ta i! Richard sa också att han tyckte inget fanns kvar av ”skrotningen” mot slutet av tävlingen.
Tommy Eliasson var riktigt nöjd efter Silverratten i Älmhult, det var ju ett bra startfält, nästan SM-klass. Då Patrik Flodin lämnat klassen, kanske Mattias Adielsson blir den som kommer jagas? Spännande blir det.

Tommy gjorde det riktigt bra
- Ja, det tycker jag! Målet var att ta det lugnt i Lima och komma i mål efter kraschen i Rikspokalen, säger Richard och fortsätter.
- Det blev en perfekt genomkörare och test av samarbetet oss emellan, dessutom. I Silverratten senare gick det ”som vanligt” igen, nästan omgående. Och han tog det lugnt bland alla stenar, det fanns marginal kvar, tyckte jag. Det kändes som det var säkert kört!

Vi har fått en bra uppladdning.
Man kan inte säga annat, tycker Richard. Vi får hoppas det håller i sig, att vi är jämna. Att vi kan behålla tempot. Förhoppningsvis är det också lite mer plats efter vägarna. Jag har läst karta åt många genom åren och van att ligga långt fram i noterna, men också att ligga nära närmsta sväng. Då läser jag på i ett raskt tempo och repeterar om nödvändigt. Det ställer också krav på mig!

Lönsamt göra egna noter.
- Vi har varit inne lite på det och jag har sagt till Tommy att det skulle vara lönsamt om vi skrev egna noter. Då behöver man inte ha med lika mycket information. Men man måste träna mycket på det och lita på sig själv, att det man sätter är riktigt!
Vad blir skillnaden?
Man åker fortare, säger Richard!

Under 2018 och i början av 2019 åkte jag med Järnboås snabbe rallyförare Pontus Lönnström. Vi kom in på det där och började skriva egna noter. Det blev en helt annan körning, mycket lugnare och tryggare. Men det är klart, man måste lita på sig själv! Men det viktigaste är ju att man har roligt, avslutar Richard Svensson från hytten i sin skogsmaskin strax bortom Viker.

Man kan inte annat än att hålla med!


Följ helgens rallyn:
Aleknixen:[Resultat][Info]
Vilda Ryd Racet:[Resultat][Rallyradio][Info]
Team Pitan sprinten:[Resultat]
Rally Sørland:[Resultat][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Rally Porec:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Costa Smeralda Rally:[Resultat]
Rally Sulingen:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2023-05-08 06:31:29






Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
© emotorsport.seMega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.

Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...

Publicerad: 2026-04-25 09:57:25


Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
© emotorsport.seRallysäsongen drar igång allt mer, lördagen med Vilda Ryd Racet dit 190-talet ekipage beger sig för att avverka sex sträckor. På besök är tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Sigtuna RC arrangerar Team Pitan sprinten med...

Publicerad: 2026-04-25 05:30:14


Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
© Helin Motorsport.På kvällens sista sträcka i tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen gick Marijan Griebel upp i topp av rallyt, passerade då med 0,1 sekunds marginal Carsten Mohe i en Porsche 992 Rally GT.

Samma bilmodell gäller för Julius Tannert som ligger trea, 12,5 sekund från framförvarande. Dennis Rostek följe...

Publicerad: 2026-04-24 20:40:09


Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Fem av fredagens sju sträckor avverkade i WRC Rally Islas Canarias, dagens andra sträcka ströks då en publikparkering hamnat helt fel på ett av säkerhetsskäl avlysta plats nära sträckan.

Toyota Gazoo Racing firar stora framgångar och dominerar det Spanska VM rallyt, teamets samtliga fem bilar ha...

Publicerad: 2026-04-24 19:54:15


Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec körs helt på asfalt, 11 mil special över 12 specialsträckor. Två sträckor dubbelt lördag förmiddag - två nya sträckor två gånger för eftermiddagen. Söndagen startar om med två sträckor dubbelt på 32km.
Rallyt med basen från Porec har 70 tävlande ut, 10-talet namn ur Rally2 kla...

Publicerad: 2026-04-24 12:26:43


80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
© Nils-Brage Pettersson.Team Pitan sprinten hos Sigtuna RC, det tävlas för Historiska Back & Sprintcupen. Av de 83 anmälda tävlar 48 inom de Historiska klasserna. En sträcka på 9km går två gånger under dagen.

De äldre bilarna går med åtta av de tio inbjudna klasserna bemannade där Hans-Åke Söderqvist, Göte Nygren och me...

Publicerad: 2026-04-24 10:44:46


Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Mycket Svenskt i publiken för Rally Islas Canarias, vid 9:25 rullar fredagens etapp igång då ss2 Valleseco - Artenara 1 över 13km inleds. Timman senare startar Tejeda - San Mateo 1 och vid 12:!6 är det dags för Mogan - La Aldea 1.

Efter dem tre sträckorna väntar halvtimmans service, från 16:01 dr...

Publicerad: 2026-04-24 09:12:21


Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
© emotorsport.seVilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.

Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...

Publicerad: 2026-04-24 05:54:07


Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
© Toyota Gazoo Racing.1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...

Publicerad: 2026-04-23 20:30:01


Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
© WRT Rally1 Spain by RMC-RFEDALagom till starten av WRC Rally Islas Canarias släpper Spanska RMC Motorsport att de är andra byggare att registrera sig för WRC27 reglementet, sedan tidigare presenterade RallyOne, ett Belgiskt koncept en satsning under hösten, ännu har ingen testbil setts ute.

RMC-teamet med Roberto Méndez som ...

Publicerad: 2026-04-23 18:22:15


Tidigare nyheter:
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.