|
 EVO Challenge tillbaka efter 11 veckors vila. PRESSRELEASE
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sverige – Inför deltävling 4 rallytävlingen Kvarnturen den 9 augusti 2008
Mitsubishi-mästerskapet är tillbaka efter 11 veckors uppehåll Kvarnturen ersätter Jämtrallyt som deltävling fyra Kampen om Evo Challengetiteln är hård, endast en poäng skiljer mellan första och andra plats
Efter ett elva veckors långt sommaruppehåll är Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sverige tillbaka med den fjärde deltävlingen, Kvarnturen, som körs nu på lördag den 9 augusti.
Uppehållet efter South Swedish Rally i slutet på maj blev längre än planerat. Den ursprungliga kalendern innehöll en tävling i Östersund, men den utgick då det var osäkert om den skulle kunna genomföras. Istället har Kvarnturen klivit in som deltävling fyra i mästerskapet, så att det totalt blir de sex deltävlingar som utlovats.
Helgens deltävling har Motala som bas, och Kvarnturen ingår även i den populära Supercupen. Över 160 bilar finns med i startlistan, varav sju deltagare jagar poäng i Evolution Challenge.
Med först en tredjeplats, sedan en andra och så en vinst så här långt är Hans-Erik Weng och hans co-driver Anders Fredriksson i cupledning – dock med endast en poäng! Snäppet bakom är andra deltävlingens vinnare, Andreas Magnusson/Henrik Hulterskog, och de har visat att de kan vara snabbast av alla genom att vinna Emiltrofén i Vimmerby så sent som förra helgen.
Snabbare allt eftersom året gått har Joachim Carlström/Jörgen Norman blivit. Det har gett valuta i tre toppresultat och en tredjeplats i mästerskapet efter de tre deltävlingarna.
Med en flygande start på säsongen visade Jimmy Joge/Mikael Johansson sin kapacitet genom att vinna premiären. Sedan valde de att köra deltävling tre med bränslet E85 i tanken, och halkade därmed ner till att bara ligga fyra i Evo Challenge inför helgens tävling. Nu har de mappat motorn för bensin och kör för att hämta in viktiga poäng.
I South Swedish Rally kraschade Jonas Ericsson/John Stigh redan på första sträckan, och kommer nu revanschsugna till Motala. De har reparerat sin Evo IX:a och har målet att hålla drömmen om en cupseger vid liv. Omöjligt är det inte, de var tvåa nyligen i Vimmerby efter Magnusson/Hulterskog.
Tobias Gustavsson/Fredrik Leierth gjorde debut i cupen i förra deltävlingen, och låg bra till då de tvingades ge upp med motorproblem på de avslutande sträckorna. Den skadan är reparerad och självförtroendet på topp efter andraplatsen nyligen i Kullingstrofén. Kommande helg siktar de på att ta sina första poäng i Mitsubishi-mästerskapet.
Ett glatt återseende bjuder Mikael Gustafsson/Ola Persson på. På grund av andra åtaganden missade de både andra och tredje deltävlingen i cupen, men nu är de med igen för att ge de andra en match.
Kvarnturen har start och mål i Motala och innehåller totalt 63,5 kilometer specialsträckor, fördelade över sju till antalet. Två körs på Duntebergets motorsportsområde, och resterande fem i skogarna norr och öster om stan.
2008 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sverige stöttas av:
Mitsubishi Motors Sverige, Pirelli däck, Sunoco bränsle, Performance Friction Brakes, Speedline Corse wheels (www.ppe.com), PIAA lights, Sparco racekläder, Mpart och RPM Promotions.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sverige - Startlista inför fjärde deltävlingen
Hans-Erik Weng (Säffle)/Anders Fredriksson (Årjäng)
Andreas Magnusson (Skeppshult)/Henrik Hulterskog (Stensjön)
Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
Jonas Ericsson (Kolsva)/John Stigh (Skänninge)
Tobias Gustavsson (Finspång)/Fredrik Leierth (Kolmården)
Mikael Gustafsson (Ludvika)/Ola Persson (Uppsala)
Mästerskapsställning inför fjärde deltävlingen
Förare
1 Hans-Erik Weng 30
2 Andreas Magnusson 29
3 Joachim Carlström 20
4 Jimmy Joge 18
5 Jonas Ericsson 17
6 Joachim Borg 6
7 Kenneth Jonsrød 5
8 Mikael Gustafsson 3
Co-drivers
1 Anders Fredriksson 30
2 Henrick Hulterskog 29
3 Jorgen Norman 20
4 John Stigh 17
5 Mikael Johansson 12
6 Lill-Erik Gustafsson 6
7 Ola Persson 4
» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2008-08-05 17:52
|
|
Tom Kristensson kör Skoda i Australienska Mästerskapet.
SMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet
Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...Publicerad: 2025-04-16 21:25
Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
Karlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.
53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...Publicerad: 2025-04-16 21:13
Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.
Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...Publicerad: 2025-04-15 22:34
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Närmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.
Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...Publicerad: 2025-04-15 22:19
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."
Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.
"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...Publicerad: 2025-04-15 22:17
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
|
| |
|
|
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar! » ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro! » SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet. » Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten. » Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint. » Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F. » Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|