NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Äntligen fick Patrik Fredriksson, arkivfoto, sin efterlängtade seger i VOC Elit A.
Tuffa tag när SverigeSerien tog sig an Trollhättan.
PRESSRELEASE

Att förväntningarna var på kokpunkten när VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie körde Västrallyt i Trollhättan tillsammans med SM är förstås ingen överraskning. Och att toppåkarna i VOC, det vill säga SverigeSerie förarna, återigen visar klass gentemot den standardklass som kör sitt RM samordnat med SM är inte heller det någon överraskning för oss som är insatta i svenskt rally. En snabb genomräkning ger vid handen att vinnaren i RM är nästan en minut efter vinnaren i VOC räknat på samma sträckor, trots friare och dyrare reglemente på RM-åkarnas bilar, trots att RM åkarna då fått rekognosera sina noter och trots att RM då vi i VOC klev in i rallyt då redan kört några uppvärmningssträckor. Detta måste vara tunga fakta för den som ska dela ut RM medaljer i Rally Standard i slutet på säsongen.

Enligt traditionen så kör VOC Mekonomen Rally någon gång per säsong tillsammans med SM och inte minst tillsammans med RM i Rally Standard.

Vi bugar djupt för ett toppenarrangemang i Trollhättan. Som oftast när det vankas SM så är allt uppskruvat en steg extra och det är förstås jättekul. Fantastiska sträckor och ett arrangemang i toppklass är vad vi bjöds på i Trollhättan. Med galloperande priser på i stort sett allt så är det inte alldeles säkert att vi i VOC kan fortsätta den trevliga traditionen att köra ett SM och mäta oss direkt mot Standard RM även kommande säsonger. Som instegs- och utvecklingsklass så måste vi sätta förarnas ekonomi i absolut fokus. Det finns dock spännande öppningar även för nästa år och vi hoppas landa förhandlingarna så att vi ska kunna fortsätta den trevliga traditionen, säger klassansvarig Roger Fransson.

Äntligen fick Patrik Fredriksson sin seger i Elit A.
Inför tävlingen spekulerade klassansvarig i att det nu äntligen skulle få vara Patrik Fredriksson tur att få kliva högst upp på prispallen.

Jag har tippat Patrik tidigare och fått fel. Men den här gången fick jag äntligen rätt. Patrik Fredriksson med CoDriver Per Wiksten hade verkligen dagen i Trollhättan och det här är en dag duon sent kommer att glömma. Det gick som på räls och segern satt precis där den skulle och gav till och med lite utrymme för ett stegs säkerhetskörning på dagens sista sträcka.

Hur gick det då för två gånger Dennis?
För Dennis Askling med CoDriver Alan Karlsson gick det riktigt bra hela dagen som slutade med en fin-fin andraplats. För namne Persson gick det sämre. Han var inte ”riktigt där” på hela dagen och till sist så slutande det med en avåkning. Bara att bryta ihop och komma igen som forna skidkungen Per Elofsson myntade. På tredje plats istället Robin Wallon vägledd av Tommy Sjölin.

Daniel Jonsson högst upp i Elit B
I Klassansvarigs tips för Elit B sakandes vinnare Jonsson.
Det är bara att konstatera att i årets upplaga av Elit B så förefaller det att vara bästa tändvätskan att inte nämnas i förhandstipset. Nu ska den där klassansvarige få se förefaller vara hur man resonerar. Så det är bara att ta på sig skämskepsen och be om ursäkt till Daniel och CO-Driver för dagen Emma Hägg för att jag inte trodde på dem den här gången. Stort grattis till stilig seger.

Linkan tvåa.
Magnus Lindkvist med Sara Ridde i högerstolen var den tippade segraren. Presterade jättebra och slutade på fin andraplats. Lika tippade Tim Palmqvist med CoDriver Robin Palmqvist tog en lika fin som säker tredjeplats. Nästa i förhandstipset Jack Ernstson hade läget under kontroll men lite överladd på dagens båda avlutade sträckor slutande med snurrningar och då går klockan fort. Därför blev det bara en femteplats den här lördagen med klassens tekniskt huvudansvarige Björn Kallin in däremellan på fin fjärdeplats.

Linus Flodin i Cupklassen
I Cupklassen var klassansvarig däremot riktigt bra med i förhandstipset.
Linus Flodin med Tobias Fredriksson i högerstolen gjorde ingen besviken. Tog till sist en kassaskåpssäker seger i den tuffa och tajta C-klassen med över en minut. Imponerande! Jonas Karlsson med CoDriver Fredrik Bergström var också med i förhandssnacket och slutade också på fin andraplats. Och förhandstipsets tredje namn, Noah Grönkvist ned Lucas Ivarsson Olsson till höger om sig plockade tredje och sista pallplatsen.

Lägg dessa namn på minnet.
Dessa unga förare är fortfarande lite oslipade i C och deras utveckling går lite stegvis i skov därför emellanåt med avåkningar eller stora tidsdifferenser. Men alla tre och flera namn därtill i VOC Mekonomen Rallys tillväxtklass har det där lilla extra som gör mig säker på att vi kommer att se mycket av dem i framtiden. Så lär er dessa namn redan nu.

Rasmus Hansén stabil i ungdomsklassen
I ungdomsklassen var Rasmus tyvärr ensam till start i Trollhättan.
En stor utmaning som Rasmus med team hade att hantera den här helgen var att med klubbadress NMS Boden ta sig ända till Trollhättan för att köra rally. Guldstjärna! Men mest imponerande är ändå Rasmus körning. Stabilt hela vägen och på tider som hade räckt långt, så långt som till fyra i C till exempel, och det utan vare sig körkort eller noter. Det är inget annat än superimponerande. Här har vi en helt nytt namn att lära oss för det här kommer att räcka långt, jättelångt!

Vi tackar Trollhättan för en fantastiskt fin tävling och hoppas att vi snart ses igen. Serien är med Västrallyt inne i sitt oerhört hektiska slutskede. Nästa anhalt för SverigeSerien redan näst-nästa helg 17 september i Eskilstuna. Sedan kommer den spännande finalen i Örebro redan 1 oktober. Väl mött!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Sviestadträffen:[Resultat]
Lill Jumbon:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad: 2022-09-05 17:27:02






Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
80 ekipage i 16 klasser när Falköpings MK körde Lill Jumbon och totalt ses fem klassvinnare topp 6. C-förare Robin Johansson i Hyundai i20 R5 tog segern totalt. Som totaltrea ses Joakim Blomdahl som var bäst i B-klassen.

27 sekunder bakom totalvinnaren ses snabbaste 2wd, där C-förare Filip Bernst...

Publicerad: 2026-05-01 19:01:47


Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
© emotorsport.seÄlmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...

Publicerad: 2026-05-01 11:05:33


90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
© emotorsport.seLördagsrally med Violenrallyt hos Flens MS, där väntar Södermanland / Västmanlands DM på att dra igång säsongen, det samma för VOC Sverigeserien likt Onotade Rallyserien. Tre sträckor går dubbelt och ger närmare tre mil special.

Närmare 90 bilar mot starten i Flen, knappt tredjedelen av fältet i ...

Publicerad: 2026-05-01 09:03:06


Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
© emotorsport.seEn riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.

Sviestadträffen hos Linköpings...

Publicerad: 2026-05-01 06:30:52


97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
© Taneli Niinimäki / AKK.Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.

EM-juniore...

Publicerad: 2026-04-30 20:21:15


Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...

Publicerad: 2026-04-30 19:24:50


Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.

Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...

Publicerad: 2026-04-30 12:13:37


108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
© emotorsport.seDen 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.

108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...

Publicerad: 2026-04-30 08:55:50


Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
© Rasmus Holm.Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.

Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...

Publicerad: 2026-04-30 05:54:20


Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
© emotorsport.seKalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.

Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...

Publicerad: 2026-04-29 21:52:55


Tidigare nyheter:
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.