|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Rally Italia Sardegna nästa tävling i JWRC för Tom & Joakim. PRESSRELEASE
Just ni förbereder sig Tom Kristensson och co-driver Joakim Sjöberg för den tredje deltävlingen i JWRC, Rally Italia Sardegna på Sardinien.
Tävlingen startar på fredag morgon från Alghero, och fram till målgången på söndag eftermiddag skall man ha avverkat 18 specialsträckor på drygt 26 mil, 9 sträckor som körs två gånger vardera, samtliga på grusunderlag. På grund av Corona är tävlingen helt publikfri, och det råder strikta restriktioner för de tävlande och teamen, bl.a. mätning av kroppstemperaturen med jämna mellanrum.
– Sträckorna är som vi förväntat oss, sämre väg på vissa sträckor och bättre på andra, rapporterar Tom från rekognoseringen, eller ”reccen” som man säger på fackspråk, och som körs under tisdag och onsdag.
– Det är i stort sett samma sträckor som vi körde förra året här, och vi vet att vägen ser lite annorlunda ut, framför allt på de sämre och lösare sträckorna, när vi kommer efter WRC-bilarna i tävlingen. Det är inte alltid man kan ta det spår man tänkt efter reccen, utan får anpassa sig till hur det ser när vi kommer.
– Fördelen med att tävlingen körs senare på året i år är att det inte är så varmt, just nu är det en behaglig temperatur på drygt 20 grader, och det gör att däcksslitaget blir mindre. Dock kommer det fram en hel del stenar, så det gäller att försöka undvika punkteringar, analyserar Tom
– Jag har en helt annan känsla inför tävlingen i år än förra året, eftersom jag nu vet vad som väntar oss.
– Fokus är att göra allt så bra som möjligt, och ta sträcksegrar. förra året tog vi inte en enda trots att vi blev trea i tävlingen, och eftersom varje sträckseger ger en poäng är det viktigt i poängsammandraget.
– Oturen från Rally Estonia med havererad motor är nu glömd, och vi ser bara framåt, vi vet vad vi kan och vi skall njuta av tävlingen, avslutar Tom från en paus i reccen.
Ställningen i JWRC inför tävlingen är att segraren i Rally Estonia, Martins Sesks från Lettland leder på 47 poäng före finländaren Sami Pajari 39 poäng och Tom på tredje plats med 29 poäng efter sin seger i Rally Sweden. Sesks och Pajari blir de främsta konkurrenterna, men även några italienska hemmaförare vill nog blanda sig i leken om topplatserna.
Samtliga deltagare i JWRC kör identiska bilar, framhjulsdrivna Ford Fiesta Rally 4 från M-Sport.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-10-07 17:08:06
|
|
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar gen...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
I helgen avgjordes Portugals VM-deltävling i rally. Mille Johansson från Katrineholm med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde sin bästa tävling för säsongen och slutade på en sjätteplats i WRC2-klassen.
Tävlingen var årets första grustävling för Mille och Johan, och deras fjärde start fö...Publicerad: 2026-05-11 16:59:37
Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
Patrik Flodin och Göran Bergsten ser fram emot SM-premiären på grus i Nyköping i helgen.
– Nyköping är teamets hemmaplan och de har fina grusvägar rakt igenom. Powerstage går även i år över teamchef Chribbes gård och det ser vi lite extra fram emot, säger Patrik.
Patrik Flodin, Ilsbo MK,...Publicerad: 2026-05-11 14:19:29
WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
WRC-poängen räknade efter Rally de Portugal, Elfyn Evans håller fortsatt ledning, nu 12 poäng före Takamoto Katsuta, upp som tre lyfte Oliver Solberg men 19 poäng från Japanen. I teammästerskapet kröp Hyundai Motorsport några poäng närmare Toyota men marginalen ändå 93 poäng mellan dem.
Tre p...Publicerad: 2026-05-11 09:02:23
Foto från RC-Maskinrallyt.
Team Skogsåkarna startade upp E-Cupens säsong med RC-Maskinrallyt under lördagen, 60-talet ekipage gick för start där två sträckor dubbelt skulle avverkas. Snabbast runt banan var Tobias Pettersson som med Mitsubishi Lancer tog totalsegern. Snabbast med Otrimmad bil var Pontus Carlsson, tävlandes me...Publicerad: 2026-05-10 20:38:26
Flodin tog segern i Siljasvängen.
37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.
Tio sekunders tapp...Publicerad: 2026-05-10 16:19:05
Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.
Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...Publicerad: 2026-05-10 16:14:28
Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
Slutet blev krävande i Rally de Portugal, den långa ss22, rallyts näst sista kastade om resultaten. Både Sebastien Ogier och Sami Pajari bytte däck på sträckan, punktering även för Takamoto Katsuta - något som förde Thierry Neuville upp i ledning inför sista sträckan, 15 sekunder före Oliver Solberg...Publicerad: 2026-05-10 15:21:20
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal. » Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km. » Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'. » Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal. » 70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal. » Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|