NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Den här motorhuven fick vi lyfta av och på många gånger. Till slut la jag den vid sidan av bilen! Ja, intresset var stort kring den grön-gula Volvo PV:n från Ludvika. Alla verkar ha sett Adam Backström Motorsport på nätet, där ställ på bilen i full fart är mer regel än undantag! Viktor Norrback (fr.v), Adam Backström och Mathias Hellgren.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Lennart Eriksson MK Kopparberg tog bekvämt plats vid den snabba Volvo PV:n. Själv debuterade han i Morskogabacken 1977. Blev totaltvåa i SMK Örebros Bildelstrofén 1979. Om inte för att en efteranmäld Björn ”Nalle” Johansson dykt upp! Kom också på en tionde plats i A-förare special i Bergslagsrallyt 1979, i en 170 hästars Volvo 142. Fick ett återfall 1987 och då inhandlades en Opel Kadett. Den bilen såldes senare vidare till 'Byqvistarn' i Frövi.

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Här har vi en bilkunnig person tillsammans med sin sambo Christina Dahlström. Ingen mindre än Bertil Maununen. En klippa för alla tvåtaktsåkande Saab-förare. – Jag började hos Saab-försäljaren Thappers i Örebro 1971. Arbetade som plåtslagare bl. a. Började hjälpa Nora MK:s snabbe Folke Egefalk och många andra. Byggde själv i ordning en Saab av 1964 årsmodell för Klassiska Rallycupen senare. Motorn byggd av Matti Pajula. Tävlade med den under några år i mitten av 90-talet. Tyvärr fick jag problem med hälsan och bilen såldes till Tyskland. Vilket jag ångrar än i dag!

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Vad är det nu som kommer upp för backen? – Vi vänder oss om, vi hör det karakteristiska ljudet som bara en trimmad BMC har. Jäklars vilken fin hundkoja. Utrustad med störtbur och fullt tävlingsklar! – Om inte Coronan kommit, så hade vi kört Midnattsolsrallyt, berättar Magnus Nordqvist (t.h). Motorn har en utökad volym till 1293 cc, vassare kam och ger ca 85-90 hkr. Vi öppnar motorhuven och där är det skinandes blankt. Jag öppnar förardörren och det är en 'nybilsdoft' som kommer . Den är nyrustad berättar Magnus stolt. Pappa Arne Andersson (t.v) har en likadan koja som han kört Midnattsolsrallyt med 2017 och 2018. Man kan konstatera när man är så nära bilen, att i en hundkoja sitter man verkligen nära vägbanan.
Rallymingel vid Skogshyddan i Järnboås.
PRESSRELEASE

Tror aldrig det varit sådan trafik uppför den branta Skräddarbacken. Lördagen började annars med en timmes regn, men sen kom solen. Förste besökare var Göte Nygrens kartläsare Mikael Yliluoma. Han berättade om strapatser i rallyskogen. – Titta där, Göte kom på 11:e plats i A-förar Std B under Badarsvängen 1978. Bilarna började rulla in mot huset, en efter en. Som tur är hade jag utökat parkeringen till i år. Räknade ledigt med att få plats med 10 bilar. Jag hade det på känn, det var ju inte vilka rallybilar som helst som var på plats!

Det var inte bara klassiska rallybilar, resultatlistor och gamla tävlingsbilder som visades när man kom upp för Skräddarbacken. En meriterad konstnär visade sina akvareller i blandteknik och i experimentell konst, Karin Pettersson från Örebro.

Keramikern Jennie Henriksson, född och uppväxt i Gammelhyttan, visade sina avancerat tillverkad organiska kärl, innehållandes material från trakten.

Dessa två ingick i konstrundan Ljusstråk, som utgick från Nora. De historiska Rallybilarna och ”Rally i text o bild” var liksom vid sidan av. Men på samma plats!

En man lät sin hustru fotografera honom då han nästan kramade den röda Saab Sportens tak. Han la sitt huvud mot taket och log överlycklig. – Jag har haft en sådan här bil, en T-bil berättade han. Jag skulle ha haft kvar den! Vi öppnade motorhuven och han berättade om mekandet kring motorn och vad som stötte på problem ibland.

En man dök upp med jackan full av påsydda dekalmärken, han visade sig ha varit involverad i Ford-klubben under många år. – BURTON som det står på ”Bengas” ventilkåpa i Cortinan, är ett trimningsföretag i London som fortfarande existerar, berättade han.

Helt ljudlöst kom två cyklandes par gåendes uppför den branta Skräddarbacken. Vilken prestation! Konstföreningen Ljusstråk hade ett lotteri man deltog i om man cyklade runt och fick en stämpel införd i sitt häfte.

Akvarellmålning, keramik och rally, visade sig komplettera varandra bra, allt enligt besökarna. Det var en fantastiskt trevlig stämning i det soliga lite höstaktiga vädret.

Ja, vi fick lyfta på motorhuven många gånger i bilarna. Adams PV hade en hög ventilkåpa konstaterade vi, men det berodda på rullvippbryggan. Man var också fascinerad av den långa raka växelspaken i PV:n. Det var ingen vanlig M40 här inte!

En f.d. polis berättade om när han var med och introducerad Saab 99 Turbo för sina kolleger i slutet av 70-talet, utbildning, testning och information om bilen m.m.

Jag hörde två personer stå och prata om rallybilarna, varpå den ena sa. – Vilken bil skulle du välja om du skulle få? Det kom aldrig något svar. Inte så konstigt kanske, de var lika fina alla tre!

Alla besökare, män som kvinnor tyckte att det var roligt att se så gamla bilar. Dessutom i så fint skick! – Tävlar dom verkligen med bilarna? Jaa, svarade jag, idag är de här för uppvisning. Men snart är det tävlingsdag. Volvo PV:n ska delta i SM i Sandviken om två veckor. Att dom vågar tävla med så fina bilar, undrade många. Jo, men det här är entusiaster, skickliga förare och duktiga mekaniker.

Personligen tycker jag det är extra roligt med Ludvika-gänget. Unga människor som vill framåt i rallyspåret. I en gammal häftig topptrimmad PV. Dessutom med en duktig förar och kartläsarbesättning i. Omgivna av hänförda mekaniker.

Slutsummerat helgen Rally & Konst 2020, var alla inblandade väldigt nöjda och belåtna. Fantastiskt väder, många besökare och mycket trevliga människor. Sammantaget blev det en toppen helg!

- Hoppas vi ses igen, avslutar Nils-Brage Pettersson.


– Det här var nog annars lite av en favoritbil för mig, berättar Karl-Gustav Boström Hällefors MK och pekar på ”Knaggens” Volvo PV. Han började med O-tävlingar för att sedan gå över till VW 1500 S och rally. Snabbt ”böt” han upp sig till en Saab. En så kallad T-bil som han hämtade i Trollhättan 1970. Han fick den till reducerat pris. Körde Svenska Rallyt i slutet på 70-talet. – Men vi hamnade på taket vid Kloten, jag och Willy Andersson, med bara två sträckor kvar att köra! Min sista bil i tävlingssammanhang blev en pilgrön VW 1303 S.


Det kom en skur strax innan stängning söndag. Vad vore rallylivet utan kunniga arrangörer, dessa skickliga funktionärer som har ”koll” på allt runt omkring? Den administrativa personalen som gör allt för att förare och kartläsare bara kan åka rally! Ja, en sådan person är Anette Pettersson, smålandstjejen som flyttade upp till Örebro i mitten av 70-talet. Meritlistan kan göras lång, vägvakt, funktionärslicens, tävlingsledare, ordförande, styrelsemedlem i västra bilsportsförbundet, m.m. Hon hjälpte senast till under Slottsprinten i juli i år. Vid kartläsarsidan står ”Co-drivern” själv, Per-Erik ”Beppe” Svensson. Han startade faktiskt sin karriär hos undertecknad. – Det var i Kvastadansen Kalmar 1978. Vi kom några kilometer in på första sträckan, sen gick kopplingen i Amazonen, det var bara att bryta. Egentligen var det Ronny Wallberg, snabb Std. B-förare som fick in mig till Teknis MC, berättar ”Beppe”. Som sedan mest åkt med fortåkaren Staffan Bergdahl. – Först i en 142:a, därefter Ascona B, Audi 80 Qattro, Mazda 323. Inga dåliga bilar, men värst tror jag var Toyota Corollan som var en WRC-bil! Men Ford Escorten, RS 1800 han har nu, går inte av för hackor heller. Eller som engelsmännen brukar säga ”Världens bästa rallybil”!


Följ helgens rallyn:
Sviestadträffen:[Resultat]
Lill Jumbon:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad: 2020-09-07 20:10:42






Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
© emotorsport.seÄlmhults MK kör Silverratten där Bilsport RallyCup redan gör sin tredje deltävling på kort tid, inleder grussäsongen gör Klassiska & Historiska Rallycuperna, säsongsstart för RM för Historiska Rallybilar och på plats för start också Smålands Rallyhistoriker. Fyra olika sträckor på 36km väntar de 99 ...

Publicerad: 2026-05-01 11:05:33


90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
© emotorsport.seLördagsrally med Violenrallyt hos Flens MS, där väntar Södermanland / Västmanlands DM på att dra igång säsongen, det samma för VOC Sverigeserien likt Onotade Rallyserien. Tre sträckor går dubbelt och ger närmare tre mil special.

Närmare 90 bilar mot starten i Flen, knappt tredjedelen av fältet i ...

Publicerad: 2026-05-01 09:03:06


Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
© emotorsport.seEn riktig rallyhelg, tre tävlingar redan under fredagen, två av dem riktiga klassiker för 1:a maj. Falköpings MK rattar Lill Jumbon på egna motorområdet ingående i Mega Rally Cup. Det är tre åk på den 3km långa sträckan som gäller, resultaten går live.

Sviestadträffen hos Linköpings...

Publicerad: 2026-05-01 06:30:52


97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
© Taneli Niinimäki / AKK.Rally Nyköping stängde anmälan för Rally SM deltävlingen och inbjudningsklasserna för Nordiska Mästerskapet - lite elakt kan man nog säga att det är just klasserna utanför SM som stjäl intresset för de som vill se internationella toppnamn. Totalt ses 15 utländska ekipage i listorna.

EM-juniore...

Publicerad: 2026-04-30 20:21:15


Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Nya SverigeSerien är verkligen NYA med stora bokstäver. Autoexperten har tagit plats som både VOC klassens och SverigeSeriens huvudpartner. Välkommen Autoexperten. Och SverigeSerien som sådan är för första gången öppen inte bara för VOC utan också för Grupp E och Grupp F. Dessutom gör partnersamarbe...

Publicerad: 2026-04-30 19:24:50


Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien drar igång hos Strängnäs AMS med årets två första deltävlingar, det tävlas på rallycrossbanan med tre varv per åk. Totalt 75 åkare varav 36 genom rallyklasser.

Störst med 20 bilar är Trimmat 2wd där snabba sprintåkare som Mikael Lundberg, Henrik Lindroth, Dennis Olsson, Marti...

Publicerad: 2026-04-30 12:13:37


108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
© emotorsport.seDen 1:a maj är det alltid Sviestadträffen hos Linköpings MS ute på banområdet. Tävlingen ingår i Östergötlands RS-DM där en sträcka på 3km körs tre gånger på Sviestaområdet.

108 tävlande genom tio klasser åker mot Linköping och Sviesta under fredagen, flest är man i de tre 2wd klasserna med 40-ta...

Publicerad: 2026-04-30 08:55:50


Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
© Rasmus Holm.Efter helgens Vilda Ryd Racet står Loxam-Ramirent / Åttioåringen på kalendern för Svenska RallyCupen den 30:e maj. För arrangemanget står 80-års jubilerande Hällefors MK som satsar stort.

Det blir tävling över 41km special fördelat på fyra sträckor och arrangörsnoter av Patrik Barth. Ihop med Sve...

Publicerad: 2026-04-30 05:54:20


Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
© emotorsport.seKalle Gustafsson Motorsport presenterar en spännande nyhet inför fortsättning av rallysäsongen. Teamet kommer att samarbeta med Jim Hjerpe, och tillsammans satsar de på två prestigefyllda tävlingar.

Samarbetet inleds i Nyköpings SM-rally, fortsätter med ERC Bauhaus Royal Royal Rally of Scandinavi...

Publicerad: 2026-04-29 21:52:55


80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
© emotorsport.seEn riktigt rallyhelg väntar med tävlande i dagarna tre, Lill Jumbon hos Falköpings MK är ett av rallyna på fredagen. Tradition den 1:a maj med tävlande på motorområdet med en SP på 3km som går tre gånger. Rallyt ingår i Mega Rally Cup.

Det bjuds 80-talet deltagare i listan fördelade över inte min...

Publicerad: 2026-04-29 19:37:35


Tidigare nyheter:
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.
Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.