|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Solberg gör asfaltdebut i Rom, kör EM premiären. PRESSRELEASE
Oliver Solberg har vunnit på den högsta nivån i europeiska och amerikanska rallyn, men den framgången har alltid varit på grus. Senare denna månad kommer den 18-åriga Monster Energy-backade föraren att göra debut på asfalt när han startar Rally di Roma Capitale.
Lyckligtvis för Oliver åtnjöt han fördelen av ett par dagar med en man som vet allt om att köra på asfalt. 2018 arbetade Sébastien Loeb med Oliver för att visa honom och ge tips för asfaltkörning.
- Att köra på asfalt är verkligen annorlunda än grus eller snö, sade Oliver, som kommer att köra en av PA Racings Volkswagen Polo R5 i öppningsrundan av årets FIA European Rally Championship.
- OK, jag gjorde några sträckor i Monte Carlo i år, men det är inget att jämföra. För Rom kommer setupen på bilen vara helt annorlunda.
Tiden med Sébastien lärde mig så mycket. Jag hade tur att få spendera den här tiden med honom och sitta i bilen och titta på vad han gjorde, något som gjorde saker mycket tydligare för mig. Han visade mig mycket om viktöverföring, bromsning, alla dessa saker som är avgörande för att få bilen in i och genom svängarna utan att sladda.
- I gruset sladdar man mer och detta kan vara snabbaste sättet. Men på asfalt, när man sladdar kan det ta slut på däcken och tempot sjunker. Det är vad jag måste komma ihåg när jag går in i bilen i Rom.
Medan Oliver kanske inte har tävlat på asfalt tidigare, har han ett avundsvärt rekord i Italien. 2017, strax efter sin 16-årsdag, debuterade han i en WRC bil på Bettega Memorial Rallysprint i Bologna.
Trots att han aldrig har kört en Ford Fiesta RS WRC tidigare slutade han som tvåa totalt och slog M-Sport Ford World Rally Team´s fabriksförare Teemu Suninen och förlorade bara mot Toyota Gazoo Racing stjärnan Kalle Rovanperä.
Lite undra Oliver gillar Italien.
- Det var en fantastisk händelse, sade han.
- Jag körde med PA Racing då och det är riktigt trevligt att vara tillbaka med dessa killar igen. De har mycket erfarenhet av bilen och rallyt.
PA Racing-sportchefen Matteo Bottacin sa att han var glad över att se Oliver tillbaka i laget.
Matteo sa:
- Oliver är en av de mest lovande ungdomarna i världen. Under 2017 var han inte ens 18 år och på Bologna Motorshow körde han väldigt, väldigt snabbt med vårt team.
- Jag är säker på att vi i år i Rom, med stöd av Pirelli och Volkswagen Motorsport kan få ett bra resultat med Oliver. Vi är mycket glada att arbeta med Oliver igen.
Den andra halvan av World Rally Championship säsongen med potentiellt tre asfaltevenemang är Oliver angelägen om att ta så mycket erfarenheter som möjligt från den italienska huvudstaden.
- Jag vill lära mig så mycket jag kan, sade Oliver. Min körstil är ganska smidig och ganska progressiv så jag hoppas att jag kan hitta ett sätt att köra på asfalt snabbt. Jag kommer att göra några tester före tävlingen och sedan jobba mycket med PA Racing för att se till att jag förstår allt.
- Aaron Johnston och jag kommer att titta på en hel del incar för att förstå hur sträckorna är och för att ge oss en idé om vad som kommer. Jag måste rikta ett stort tack till alla från ERC och Eurosport för att hjälpa till att göra detta evenemang möjligt.
Rally di Roma Capitale inleds med ett kval fredag ??24 juli. Oliver kommer att gå med i FIA European Rally Championship parad genom staden Rom senare samma dag innan besättningarna gör sig redo för 18 sträckor under helgen.
» Pressrelease från Oliver Solberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-07-10 10:41:30
|
|
EVB-sprinten på söndag hos Rasbo MK.
Söndagsrally med EVB-sprinten hos Rasbo MK, det tävlas på en ca 4 km lång byväg som nyttjas tre gånger. Ett 50-tal tävlande ger sig ut genom de sex klasserna.
Halva startfältet genom 2wd klassen som går i samlad trupp, tre namn ur respektive steg i licens är Claes Åström, Tommy Högström, Pontus W...Publicerad: 2025-09-05 15:06:06
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
Svenska Sprintserien avslutar i Hällefors, två race i helgen.
Svenska Sprintserien tar avslut med sjätte tävlingshelgen för året, Hällefors MK arrangerar i helgen en deltävling per dag. 63 av de totalt 103 anmälda går i fyra rallyklasser.
Störst är Standard med 30 bilar, bland de med A-licens Mats Palmkvist, Bjarne Sools och Roger Andersson. För B-förare Ke...Publicerad: 2025-09-04 09:02:26
Opeldebut för Arvid i helgens Kroatiska Motul Rally Kumrovec - kör fyra rallyn udner hösten.
I helgen debuterar Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4, en bil som tidigare rattats av Junior EM mästaren Calle Carlberg.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec inleds fredag kväll när det körs en sträcka om 7,3km dubbelt. Lördagen innebär två sträckor som körs tre gånger under dage...Publicerad: 2025-09-04 06:02:32
|
| |
|
|
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Stort intresse för Heat Rally Bergslagen, helgens deltävling i Svenska RallyCupen. » Över 500 svenska rallyekipage ute och tävlar till helgen. » Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag. » Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen. » Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien. » Lancia Ypsilon Integrale Rally2 i rally test på asfalt, ny utmanar i klassen väntar..
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|