|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Emil Bergkvist WRC2 tvåa i Rally de Portugal. PRESSRELEASE
I helgen körde Emil Bergkvist från Torsåker tillsammans med kartläsaren Patrik Barth sin andra deltävling i årets Rally-VM i Portugal i klassen WRC2. Tävlingen slutade med en andraplats för Emil och Patrik, som även blev 10:a totalt i WRC tillsammans med sitt team J Motorsport.
– Det känns som en seger faktiskt, säger Emil.
– Det är oerhört skönt att äntligen få till det, vi har lyckas köra utan problem hela tävlingen. Jag har längtat efter att få stå på pallen i WRC2, och nu vi en konkurrenskraftig bil som funkar kanon. Jag är lättad nu.
Emil, som förra året blev Juniorvärldsmästare, vann den Ford Fiesta R5 som han nu kör tillsammans med däck och bränsle. I Rally Sweden i februari blev han fyra, men har sedan dess inte suttit i bilen. Därför trodde Emil själv att en pallplats inte skulle vara möjlig.
– Det har gått för bra egentligen, med tanke på inte kört nått sen i februari så trodde vi inte detta. En pallplats var vårt absolut högsta mål, men vi siktade på topp fem, fortsätter Emil.
– Bilen vart kanon hela tävlingen, teamet har var bra, och framförallt har Patrik var oerhört koncentrerad och levererat noter i den extrema värmen som vart här. Vi har hållt oss kalla och inte gjort några misstag.
Emil har jobbat hårt de senaste månaderna för att få ihop allt till tävlingen i Portugal, och nästa inplanerade tävling skulle vart på Sardinien om två veckor. Men eftersom att det blir för tight för att få ihop allt tills dess väljer Emil och Patrik att stå över tävlingen, för att istället fokusera på Finlands VM-deltävling senare i sommar - dit de ska den nyutvecklade Ford Fiesta R5 som M-Sport nu håller på att färdigställa.
Men eftersom att Emil och Patrik efter den starka inledningen på säsongen nu ligger bra till i VM-tabellen, är planen att lägga till en tävling om man har bra medaljchanser mot slutet av säsongen.
– Vi kommer nu jobba hårt mot finska rallyt i den nya bilen, och försöka att få ihop resten av säsongen. Vi hoppas att denna starka start på säsongen ska ge medvind, och vi planerar för att kunna lägga till en tävling i slutet av året, avslutar Emil.
Regerande Juniorvärldsmästaren Emil Bergkvist tävlar med kartläsaren Patrik Barth för teamet J Motorsport i en Ford Fiesta R5 från M-Sport i klassen WRC2. I WRC2 räknas poäng från de sex deltävlingar som respektive ekipage ställer upp i.
» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-06-02 18:46
|
|
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
|
| |
|
|
» Ogier och Solberg snabbast på Sardinien. » TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna. » Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2. » 300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten! » Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5. » WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00. » Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|