NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Dubbeltävling i Torsby inledde säsongen i Sverige- och VinterSerie.
PRESSRELEASE

Finnskogsvalsen i Torsby, Värmland har blivit synonymt med årspremiären för VOC Mekonomen Rallys nationella serier. Med rutinen från MK Ratten, tämligen kassaskåpssäker vinterkyla och sträckor som håller VM-klass så är receptet för succé fullständigt. 2018 skulle klassen köra tävlingen som en dubbeltävling där eftermiddagen skulle kryddas med vintermörker. Med knappt 50 tillresta ekipage stod VOC Mekonomen Rally som vanligt för en stor del av startfältet. Några särskilt nöjda tillresta var Lukas Kindgren och Emil Andersson som segrade i högsta A-klassens för- resp. eftermiddagsetapper. I Elit B och C var de båda lyckosamma Daniel Dahlström och Mats Nygård som båda tog hem segern i båda etapperna. Bland juniorerna var det Jacob Johannesson som fick motståndet att höja på ögonbrynen lite extra.

”Rallysveriges Mecka” är ett epitet som tämligen otvistigt beskriver Värmland och i synnerhet trakterna kring Torsby. Med sträckor bitvis hämtade från tidigare Svenska Rallyn får de startande i många fall komma så nära en WRC-miljö som ett rallyliv kan erbjuda. Med en arrangörsstab från MK Ratten som är synnerliga rutinerade och möjligheten till Shakedown på fredagseftermiddagen är det inte konstigt att VOC Mekonomen Rally väljer att lägga årspremiären här. Att tävlingen dessutom utgör en av de första under året är självklart starkt bidragande även det.

MK Ratten har börjat bli lite av en god vän till klassen. Som alltid mönstrar vi ett gediget startfält och klubben bjuder tillbaka med arrangemang av högsta klass år efter år (med undantag för 2017 då vädrets makter ställde till det. Red.anm). Vi hade kunnat önska ännu mer snö men annars har vi inte mycket mer att lägga till önskelistan. I år tog vi dessutom ett lite annorlunda grepp för att göra tävlingen extra attraktiv för klassens tävlande och valde att dela tävlingen i två etapper och därmed också utgöra två deltävlingar i cuperna. Eftermiddagen som utgjorde två sträckor av imponerande längd kördes således i mörker. Tyvärr färgades tävlingen av den tråkiga olycka som drabbade ekipage längre bak i startlistan. Jag vet att hela klassen lider med de inblandade och hoppas på ett snabbt återhämtande, säger klassansvarige Roger Fransson.

Lukas Kindgren och Emil Andersson sätter tonen i Elit A
För året uppklassade Lukas Kindgren och Emil Andersson verkar efter premiären vara herrarna att se upp med. Lukas jagades av en hungrig Dennis Askling första etappen tätt följd av Emil Andersson som började bygga tempo. Tempot byggdes och till etapp två var de jagande istället Patrik Fredriksson och Kristoffer Karlsson. Den som följer klassens nationella serier vet att det brukar vara tätt men här var det nästan skrattretande. Emils marginal till Patrik var bara en tiondel efter nästan 30 minuters vinterkörning i mörker. Kristoffer var inte sämre utan skuggade Patrik bara 1,7 sekunder efter.

Lukas och Emil är namn vi har fått lära oss känna igen i de här sammanhangen. Emil gjorde en säsong 2017 som nästan saknar motstycke och nu är han en klass högre. Amibitionen att göra det igen är tydlig. Men Lukas kommer inte låta honom gå ohotad genom årets serie. Det kommer förresten inte de andra herrarna i klassen göra heller. Dennis, Patrik och Kristoffer är alla namn som vi säkerligen kommer få se högst upp på prispallen under säsongen. Jag sa det innan tävlingen och jag säger det igen, Elit A är tuffare än på många, många år och det kommer bli rysligt spännande att följa säsongen 2018.

Daniel Dahlström tog taktpinnen i Elit B
I Elit B handlade toppstriden om två namn, Daniel Dahlström och Gustav Johansson. Daniel var den som tog hem 2x30 poäng från helgen. Gustav kan förhoppningsvis dock finna någon tröst i att han jagade Daniel på ett imponerande manér. Marginalen var endast 6,5 sekunder för första etappen och 6,8 sekunder på andra etappen. Trea finner vi Dan Rhodin på etapp ett och Dennis Persson på etapp två.

Elit B bjöd på lite större avstånd mellan pallplatserna än Elit A men jag vill höja ett varningens finger till alla som tror att det utkristalliserats en tendens. Så här brukar det vara; allt eftersom säsongen fortlöper spår jag att det kommer bli precis lika tight i den här klassen som det brukar. Med det sagt vill jag lyfta på hatten för Daniel som uppvisar ett imponerande tempo följd av Gustav. Båda kör snabbt och otroligt jämt hela dagen. Mycket imponerande. Också ett stort grattis till förhandsvarnade Dan Rhodin att han minsann också har tänkt att blanda sig i striden. Grattis också till Dennis Persson som rasade kopplingen redan på väg ut till SS1, som hann in till lördagsöppna Mekonomen för att införskaffa en ny koppling, starta om i andra etappen och köra till sig en tredjeplats! 

Mats Nygård tar dubbel i Cup-klasen
Mats Nygård från grannlandet i väster (Norge, inte Danmark) tog hem segern i båda etapperna efter en stark och stabil insats. Jagade bakom på förmiddagen gjorde Emil Huss och Marcus Persson som säkrade en andra respektive tredjeplats. Marcus lyfte sig ett pinnhål till eftermiddagen och slutade tvåa efter Mats följd av Mattias Hjalmarsson på tredjeplats. Vi ska här inte glömma Jonas Boström som missar pallen bakom Mattias då han behövde ynka 1,2 sekunder mer mörkerkörning för att betvinga SS4 och SS5.

Det här är alltid lika spännande. Början på säsongen och Cup-klassen. Nya namn presenterar sig och utvecklingskurvorna är i många fall orimligt branta. Precis som i Elit B är tiderna mer diversifierade men det tål att upprepas, vi är bara i början av säsongen. Fantastiskt kul att vi får besök ifrån Norge och jag hoppas Mats kommer våga sig över gränsen oftare. Emil Huss förtjänade möjligen ett bättre öde på eftermiddagen men SS4 (eftermiddagens första sträcka) ställde tyvärr till det för den gode Emil. Stabila och bra insatser i övrigt av Marcus Persson och Mattias Hjalmarsson. Ett stort grattis till er alla.

Tim Lagerstam och Jacob Johannesson vinner i juniorklassen
Fyra ungdomar vågade sig ut i de värmländska skogarna utan såväl noter som körkort. Med en olycklig startposition sist i fältet fick de en lång dag i synnerhet efter stoppet till följd av nämnda olycka, men kvaliteten på vägarna har trots startposition givit de fyra ungdomarna en bra erfarenhet. Tim Lagerstam var snabbast runt etapp ett följd av Jacob Johannesson och Alexander Stüffe. På etapp två fick Jacob Johannesson ta hem segern före Alexander Stüffe.

Ungdomsklassen är nog, när allt kommer omkring, den klass jag håller varmast om hjärtat. Det här är grogrunden för svenskt rally och det är här framtidens talanger fostras. Tim Lagerstam är inget undantag. Han visade redan 2017 att han är snabb och får sällskap av Jacob Johannesson i samma kategori. Även Alexander Stüffe uppvisar imponerande snabbhet på inte minst på SS 3.

Nu är klassen igång med de nationella serierna. Vi riktar ett stort tack till MK Ratten för ett fantastiskt fint arrangemang och blickar vidare mot första helgen i februari som har potential att bli en oförglömlig rallyhelg. Källor skvallrar om vägar i Vännäs som synnerligen hög klass. Att klassen tävlar tillsammans med SM gör att klubben fått tillgång till vägar som annars inte släpps för rally. Därtill har vädret varit så gynnsamt att den mest inbitne agnostikern torde både bli troende och övertygad om Guds förkärlek till vinterrally. Även Stugun skvallrar om närmast magiska förhållanden. Som bekant är det dubbla tävlingar även denna helg då Stugun bjuder in till och deras Z-Trofé på söndagen när de flesta är på väg hem. Väl mött till dess.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2018-01-19 16:26






Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
© Toyota Gazoo Racing Spain.För en månad sedan presenterade 26-årige Spanjoren Alejandro Cachón med co-driver Borja Rozada att det var en WRC2 satsning på gång - mycket tack vare chansen att tävla på hemmaplan.

Under Toyota Gazoo Racing Spain med drift av Teo Martin Motorsport kommer Spanjorerna fortsätta åka Toyota GR Yari...

Publicerad: 2025-04-07 20:24


SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
SMK Hörby svarar traditionsenligt för premiären av Södra Bilsportförbundets DM-serie på asfalt med ”Bilmånsson Rallysprint”. Söndagen den 13 april är det dags för den i år 25-års jubilerande tävlingen och intresset för ”klassikern” har glädjande nog inte mattats av konstaterar tävlingsledare Linn Wi...

Publicerad: 2025-04-06 22:19


Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
© Flat-out Media.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde i helgen en imponerande debut i högsta klassen i FIA European Rally Championship. I premiärtävlingen Rally Sierra Morena i Spanien höll dom jämna steg med Europas toppförare och slutade sjua.

Förra året tog Mill...

Publicerad: 2025-04-06 21:34


Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
© Calle Carlberg Motorsport.Spanska Rally Sierra Morena startade i fredags med en kort sträcka inne i Cordoba, det började inte optimalt för Calle och Jørgen som fick backa och tappade 13,4 sekunder. Under lördagen jagade de i fatt flera placeringar och klättrade från 10:e plats upp till en andraplats inför nattvilan.

Under...

Publicerad: 2025-04-06 21:06


Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Nikolay Gryazin fick en fullträff på ERC-säsongen, ledning från första metern till målgång i Rally Sierra Morena. Nikolay tävlandes för J2X Rally Team med sikte på flertal EM-deltävlingar, men ingen full säsong antyddes inför helgen, men kanske omvärderas beslutet beroende på framtida resultat.

<...

Publicerad: 2025-04-06 18:26


Foto från Simrishamnsmixen.
© emotorsport.seSimrishamnsmixen inledde grussäsongen, sydliga Simrishamns MK bjöd fem sträckor under lördagen. Det var två sträckor som gick dubbelt och en som användes en gång under dagen. Tävlingen agerade årspremiär för Södras DM serie likt Sydsvenska Mästerskapet och det gav 100 startande ekipage i rallyt. Fot...

Publicerad: 2025-04-06 12:35


Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
© emotorsport.sePatrik Hallberg och co-driver John Stigh gör asfaltdebut i Italien nästa helg, Rally Regione Piemonte är andra deltävling i italienska asfaltsmästerskapet runt Alba.
- Vi ser verkligen fram emot denna utmaning som blir något helt nytt för oss, berättar Patrik i ett utskick från GK Door Team ...

Publicerad: 2025-04-06 10:48


Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Under lördagen kördes Holländska Zuiderzee Rally med utgångspunkt Emmeloord, asfalt som underlag och snabba sträckorna Worstdijk 8,49km, Lindedijk 11,88km och Blankenham på 8,29km kördes alla tre gånger.

Svenskt till rallyt genom Stig Andervang och co-driver Sven Hakkesteeg i Hyundai i20 N Rally2...

Publicerad: 2025-04-06 09:52


Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
© emotorsport.seAnmälan är öppen för Badhotelletrallyt och den 17 maj startar Team Skogsåkarnas 50-årsjubileumsrally vid Badhotellet som namnet antyder. Tävlingen ingår i Bilsport RallyCup, Östergötlands DM, 1300 RallyCup, Rally-RM Historisk och Rallyklassikerna.
-Vi började spåna om att göra något stort redan...

Publicerad: 2025-04-06 08:37


Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
© @World / Red Bull Content Pool.115,08km återstår av Rally Sierra Morena, årets ERC premiär. Mer än halva rallyt under sista etappen, tre sträckor med Cerrobejuelas på 19,89km startar söndagen vid 8:20 för första bil, timman senare väntar 25,22km Pozoblanco - Villaharta. Tredje sträckan för dagen är Ermitas - Trassierra på 12,43km...

Publicerad: 2025-04-05 22:38


Tidigare nyheter:
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Rally Uppland andra deltävling för Svenska RallyCupen, upplägg av klasser.
Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
Gryazin snabbast på kvalet inför Rally Sierra Morena - Carlberg klart snabbast i Rally4.
Anmälan för Rally Uppland öppnar, sex sträckor på 57km på härliga rallyvägar.
Anmälningssuccé för KAK Midnattssolsrallyt – över 150 ekipage klara på två dygn.
Norra fältet serviceplats för EM & SM i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
WebTV & Resultat från shakedown inför Rally Sierra Morena klockan 12:00!
Kalendern klar för Finess Onotade Rally Serien, andra året på gång.
100 åkare när Simrishamnsmixen inleder rallysäsongen på grus.
Vara Motorklubb hälsar alla varmt välkomna till rallytävlingen Varvloppet - inbjudan ute!
Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
Imorgon körs shakedown och kval inför Rally Sierra Morena - missa inte resultat och WebTV live.
Andervang i lördagens Holländska Zuiderzee Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar!
» Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
» Följ Simrishamnsmixen, Rally Sierra Morena och Zuiderzee Rally.
» Gryazin snabbast genom bökiga ss1 i Rally Sierra Morena - Calle backade i Junior ERC.
» Gryazin snabbast på kvalet inför Rally Sierra Morena - Carlberg klart snabbast i Rally4.
» Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
» Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.