|
 Täta fajter när VOCs nationella serier gästade Killingen. PRESSRELEASE
När teamen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie och SommarSerie drabbade samman i Kil gångna helg kryddades bataljen av flera riktigt täta fajter. André Nygren visade klass och vann högsta Elitklassen och var också totalsnabbast. Vinnaren i Elit B hette som oftast den här säsongen Emil Andersson, han var också på god väg att än en gång bli totalsnabbaste VOC bil oavsett klass men en miss några kilometer från mål på sista sträckan grusade den förhoppningen. I Cupklassen presenterade sig en ny fartfantom Gustav Johansson med en klar seger, ännu ett namn fostrat i VOC att hålla ögonen på för alla oss som älskar svenskt rally och ser en ljus framtid för sporten.
I fjol tvingades Kil MK ställa in Killingen i sista stund pga av problem med några vägar. I år tog tävlingsorganisationen rejäl revansch och bjöd på en tävling med rakt igenom kanonsträckor.
– Vår klass har besökt Killingen många gånger de senaste åren och årets upplaga var en riktig höjdare med kanonsträckor rakt igenom, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Vi är väldigt noga med vilka rallyn som kommer med i våra tävlingskalendrar. Det ska förstås vara riktigt fina rallyn med tillräckligt många kilometer specialsträcka, av olika karaktär och på olika underlag. Men det räcker inte med det. Dessutom ska rallyna vara spridda geografiskt över landet och som helhet ska seriernas sammansättning spegla klassens utbredning. Rallyna ska också ligga rimligt jämnt fördelade tidsmässigt och eftersom att många betalar hela eller en stor del av sin budget med egna pengar så ska det också helst vara en löneutbetalning mellan varje serietävling.
– Totalt sett är allt detta en nästan omöjlig ekvation att få ihop ändå brukar vi lyckas få till riktigt bra serier varje år. Tack alla Sveriges rallyarrangörer för att ni gör detta möjligt. Och tack till alla funktionärer, det är ni som är svenskt rallys osynliga hjältar som gör jobbet både före, under och efter alla rallyn. Egentligen är det ni och inte vi förare som borde få alla pokaler.
André Nygren stod pall för favorittrycket i Elit A
Redan innan rallyt så slog klassansvarig fast att André Nygren är den man måste slå om man vill vinna högsta Elitklassen i VOC Mekonomen Rally.
– Att tippa André Nygren är lite grann att ”fegspela” på den rIktiga lågoddsaren. Men precis som jag också förutsåg så var han allt annat än ohotad. Daniel Torph på andra plats, Oskar Larsson på tredje och Dennis Askling på fjärde bekräftar bara att den här gången hade klassansvarig tur i sitt förhandstips, eller kanske att jag har ganska god koll på klassen och i synnerhet på klassens stjärnor. Hur var det Ingemar Stenmark sa: ju mer jag tränar desto mer tur får jag.
Det gjorde Emil Andersson i Elit B också
Klassansvarigs spik i Elit B var Emil Andersson.
– Tänk att jag fick rätt där också. Jag tippade också att chansen var god att Emil skulle köra in som snabbaste VOC totalt. Länge såg jag ut att få rätt i den profetian också. Men en snurrning ungefär mitt på den korta avslutande sträckan spräckte det tipset. Nu får Emil nöja sig med klassegern och den bara med en hårsmån eller rättare sagt 0,9 sekunder före unge supertalangen Isac Nordström ett namn för vilken första klassegern i Elit B i en nationell serietävling, och måhända också första tävlingen som totalsnabbast, är precis som jag sa redan före Killingen bara en tidsfråga. Vilka fantastiska förare den här klassen fostrar på löpande band. Håll ögonen på Isac Nordström.
Det gick jättefort också bakom tätduon.
– Trea blev Fredrik Alin som hittade tillbaks till den fina fart vi vet att han besitter men som inte riktigt velat infinna sig den här säsongen. Nu kom den. Härligt Fredrik! Patrik Fredriksson hade jag också med i förhandssnacket och till en början såg jag ut att få rätt även i detta. Men en avåkning på dagens tredje sträcka knäckte det tipset. En sträckseger på sista sträckan visade dock med eftertryck att jag inte var fel ute i tipset och steg för steg körde Patrik upp sig till en slutlig sjätteplats.
I Cupklassen presenterade sig Gustav Johansson med en klar seger
Om klassansvarig var framgångsrik i att tippa VOC Mekonomen Rally Elitklasser så var det desto sämre med Cupklassen.
– Jag hade faktiskt ingen riktig koll på Gustav Johansson som presenterade sig med eftertryck och vann klassen klart, vi hann med att prata en del efter målgång och jag bad om ursäkt för min dåliga koll. Att vinna klassen med 53 sekunder och dessutom prestera nionde tid totalt är i det här VOC-sällskapet minst sagt imponerande.
Linus Thorsson fanns däremot med i förhandstipset.
– Linus hade jag med så att han åker in på andra plats är ingen överraskning. Men Markus Lodin på tredje är ytterligare en miss i förhandstipset från mig, bara att lyfta på hatten för prestationerna och lägga på bevakning för framtiden.
Värre för Mattias Jacobsson.
– Mattias var tagen av stundens allvar. Han som haft svårt att nå Kim Mastad under året såg precis som många av oss andra sin chans att äntligen få stiga upp överst på prispallen när Kim var upptagen med annat tävlande den här helgen. Men jag tror att Mattias var lite väl tagen av situationen och han hade nästan inte kunnat sova nätterna innan tävling. Han var med på en andra plats en halv minut efter dagens klassdominant Gustav Johansson, men på dagens fjärde sträcka tog allt abrupt slut för Mattias med en avåkning. Lite skador på hans superfina 240 och ett stukat självförtroende, men gudbevars inga personskador.
Vi tackar Kil för ett riktigt fint rally och säger på snart återseende.
Klassen laddar nu för nästa evenemang i SverigeSerien, fantastiskt fina Strömkarlsrallyt i Trollhättan som går av stapeln den 2 september. Knappt fyra mil specialsträcka och fantastiska kringfaciliteter med rallyts huvudplats på Nevs, dvs gamla SAAB i Trollhättan. Och inte minst den klassiska sträckan Kabelvägen. Wow! Ni som har tänkt åka, underlätta arrangörens finplanering och anmäl er redan nu. På raceconsulting.se hittar ni både inbjudan och gör er anmälan.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-08-17 16:58:20
|
|
Kvaldags inför ERC JDS Machinery Rali Ceredigion - WebTV live.
Klockan 12:00 inleds kvalet som sätter startpositionerna i EM, helgens asfalt i Wales innebär att den som är snabbast på kvalet startar först i JDS Machinery Rali Ceredigion.
Det är sträckan Pendam på 6,3km som körs, vid 12 drar WebTV sändning igång i vår WebTV & Video avdelning. Från klockan tio...Publicerad: 2025-09-05 11:27:27
170 åkare tar sig an Heat Rally Bergslagen - sju mil special på sju sträckor.
Störst för helgen är Heat Rally Bergslagen som deltävling i Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup. Ett samarrangemang mellan Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som ihop tagit fram sju specialsträckor på 72km.
Närmare 170 deltagare ...Publicerad: 2025-09-05 08:58:14
Klassiker, Bilsport Rally Cup och DM i lördagens Klappjakt.
Ydre MK kör Klappjakten som deltävling för Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna, RM för Historiska Rallybilar och Östergötlands DM. Tre sträckor på 28,8km väntar de närmare 140 tävlande.
Först ut möts fyra ungdomar där Lucas Martinsson, Oliver Ivarsson, Oscar Klahr och Wilmer Lenn...Publicerad: 2025-09-05 05:55:15
Kval inför JDS Machinery Rali Ceredigion fredag förmiddag.
Sträckan Pendam på 6,3km körs inför JDS Machinery Rali Ceredigion, vid klockan 10 startar träningen där Rally2 klassens tävlande har två åk på sig att hitta känslan. Vid 12 går de sedan ut för ett nytt åk där det avgör startordningen - snabbast startar först i rallyt när det är asfalt under hjulen. ...Publicerad: 2025-09-04 21:42:31
Ide och Neuville rattar Rally1-bilar i Belgien.
Trots att Belgien nu saknar en egen WRC deltävling får de ofta se Rally1 bilar in action i samband med landets tävlingar, två gånger i höst får de chansen.
I helgens Omloop van Vlaanderen kör 34-årige belgaren och motorentusiasten Enzo Ide en Ford Puma Rally1 med Stéphane Prévot i högerstolen. Kn...Publicerad: 2025-09-04 20:15:54
80-talet åkare för lördagens Dalslandssprint.
Svenska SprintRallyCupen och Fyrklöverns Sprintcup samkör när Dalslandssprinten hos Bengtsfors MC avgörs, två sträckor om 14km går dubbelt under lördagen för de 80-talet startande.
Åtta åkare för grupp E, samtliga C-förare med Per Täppers, Anders Nilsson och Stefan Andersson bland åkarna.
Över m...Publicerad: 2025-09-04 13:19:30
Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen.
Snart smäller det - Heat Rally Bergslagen med Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS som arrangörer avgörs under lördagen med sju specialsträckor för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Nedre Norras, Stockholms och Södermanland / Västmanlands DM-serier.
Redan under onsdagen började karta & program ...Publicerad: 2025-09-04 10:53:56
Svenska Sprintserien avslutar i Hällefors, två race i helgen.
Svenska Sprintserien tar avslut med sjätte tävlingshelgen för året, Hällefors MK arrangerar i helgen en deltävling per dag. 63 av de totalt 103 anmälda går i fyra rallyklasser.
Störst är Standard med 30 bilar, bland de med A-licens Mats Palmkvist, Bjarne Sools och Roger Andersson. För B-förare Ke...Publicerad: 2025-09-04 09:02:26
Opeldebut för Arvid i helgens Kroatiska Motul Rally Kumrovec - kör fyra rallyn udner hösten.
I helgen debuterar Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4, en bil som tidigare rattats av Junior EM mästaren Calle Carlberg.
Kroatiska Motul Rally Kumrovec inleds fredag kväll när det körs en sträcka om 7,3km dubbelt. Lördagen innebär två sträckor som körs tre gånger under dage...Publicerad: 2025-09-04 06:02:32
Andervang i lördagens tyska ADMV Rallye Kurstadt Bad Schmiedeberg.
På lördag avgörs tyska ADMV Rallye Kurstadt Bad Schmiedeberg, på plats är Stig Andervang med co-driver Natalie Solbach-Schmidt i Hyundai i20 N Rally2. Tre sträckor dubbelt ger 66km special för dagen på grus och asfalt, start vid 13-tiden och målgång för de första vid 18:30.
100-talet ekipage i l...Publicerad: 2025-09-03 20:56:24
|
| |
|
|
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Stort intresse för Heat Rally Bergslagen, helgens deltävling i Svenska RallyCupen. » Över 500 svenska rallyekipage ute och tävlar till helgen. » Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag. » Försäljningen av rallyprogram i full gång till Heat Rally Bergslagen. » Lancia Ypsilon Integrale Rally2 i rally test på asfalt, ny utmanar i klassen väntar.. » TV-tablå för helgens ERC deltävling JDS Machinery Rali Ceredigion.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|