NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

AutoExperten Rallycup fortsätter med Nattkröken.
PRESSRELEASE

Redan kommande lördag är det dags för nästa deltävling den sjätte i AutoExperten Rallycup då Fagersta MK bjuder in till sin klassiska tävling Nattkröken fast som numera körs på dagtid.

Det kommer att bli en rejält utslagsgivande tävling då det är hela 6 mil fördelat på 5 st. specialsträckor dessutom är det en onotad tävling som först och främst ingår som final i den Historiska Rallycupen för äldre bilar där det är ca. 70 talet anmälda och så är det en deltävling i Suzuki rallycup med 15 anmälda ekipage sedan är det då ett antal som tävlar i vår populära AutoExperten Rallycup.

En förhandstitt i listan för vår cup så ser man att i klass 2 WD har vi A förare Kent Nordqvist Vansbro MK B förare Thomas Bönnemark SMK Nyköping Henrik Oscarsson Västerås MS och Stefan Hägglöf SMK Gävle och bland C förarna så är hela toppgänget anmälda Fritjof Vikström MK Kopparberg bröderna Alarik Magnus och Martin Örsundsbro MK och Mikael Högback Västerås MS.

Av de i klass VOC/Grp N så får väl Andreas Pettersson MSK Hammaren räknas till segerfavorit av A –B förare och så är det säkert att Andreas Hultström SMK Nyköping är revansch sugen efter förra lördagen i Fjärdhundra då det inte gick så bra. Vi får inte räkna bort Niklas Berglund Eskilstuna MK som brukar vara med i toppen av resultatlistan.

Givetvis så har Robin Granfors Eskilstuna MK pressen på sig att återigen ta hem en vinst och har vid flera tillfällen visat att han behärskar det men Johan Karlsson Katrineholms MK kanske vill annat han ligger ju tvåa i sammandraget sedan har vi Anders Ellner SMK Södermanland som har så mycket rutin efter sitt dryga 50 års tävlande som säkert kommer till nytta när det blir långa sträckor.

Ledaren i App K. Anders Frisk SMK Sala utmanas i AutoExperten Rallycup gänget av Roger Clefberg Västerås MS.

Eftersom det går en deltävling i Svenska Rally Cupen samtidigt så är det endast två som kommer till start i Ungdomsklassen Pontus Florin Eskilstuna MK och Joakim Ellner – Landberg SMK Södermanland och som nu får åka hela 6 mil specialsträckor för första gången, de får också fördelen av att starta först i tävlingen.

Det kommer att bli en riktigt spännande rallylördag i Fagerstaskogarna kan man förutse.

Totalt är det drygt 150 ekipage som ger sig ut med första start kl: 10.00 från Gamla Televerket i Fagersta där det också är serviceuppehåll efter SS 3.


» Pressrelease från AutoExperten Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-10-18 19:32






Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
© emotorsport.se"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."

Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.

"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...

Publicerad: 2025-04-15 22:17


Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
© Ryds MK.Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.

Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...

Publicerad: 2025-04-13 21:43


Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
© Probite British Rally Championship.Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.

M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...

Publicerad: 2025-04-13 20:00


Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
© Patrik Hallberg Motorsport.Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...

Publicerad: 2025-04-13 18:44


Tidigare nyheter:
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» 150 anmälda till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten på åtta timmar!
» ”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
» SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
» Två dygn, 224 bilar anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten.
» Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
» Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
» Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.