NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Favoriterna höll i VOC finalen.
PRESSRELEASE

Nästan alla favoriter tog även klassegrarna när VOC Mekonomen Rally körde klassfinal i årets nationella serier, SommarSerien och SverigeSerien, med Rikspokalen i Örebro. Tom Kristensson i A, André Nygren i C och Elias Lundberg i Juniorklassen är alla kända och väntade namn och vinnare. Det var bara Frederik Eckhardt i B som hade tekniska problem under dagen och slutade till sist på en tionde plats. Men, Frederik hämtade med det även han tillräckligt med poäng för att vinna Elit B i såväl SverigeSerien som SommarSerien totalt. Det var också i B som den stora bataljen i tävlingen stod. Efter fantomkörning på dagens sista sträcka hämtade Kent-Ola Björklund hem sin första totalseger med minsta möjliga marginal, bara 0,3 sekunder före Elit-B-kompisen Mattias Andersson och ytterligare minimala 0,4 sekunder före Tom Kristensson i Elit A. Var det någon som sa att det inte är tätt och tufft i VOC Mekonomen Rally? Och hade inte vinnaren i Cupklassen, André Nygren hunnit i kapp framförvarande bil och blivit hindrad på en av dagens sträckor så är jag övertygad att han också skulle ha varit med i striden om tiondelarna och kring att vara totalsnabbast.
Det var en rejäl batalj då VOC Mekonomen Rally stängde säsongen med final i Örebro.

Kristenssons satte guldpunkt på året i Elit A
Rikspokalen slutade helt enligt planerna för Tom Kristensson och CoDriver Timmy Berntsson, ytterligare en seger fyllde på parets fantastiska facit under året.
– Efter en taktiskt fulländad körning i Nora senast där Tom och Timmy fokuserade att säkra serieseger framför seger i tävlingen så klev paret nu återigen längst upp på prispallen, så agerar en mästare! Det är bara att buga och lyfta på hatten för denna fantastiska rallyförare och för alla de i teamet som han valt att omge sig med, i första ledet förstås CoDriver Timmy Berntsson, säger klassansvarig Roger Fransson.

Bakom Tom på pallen såg det inte riktigt ut som vi vant oss under året. På andra plats bara knappa två sekunder efter Tom hittar vi Erik Brodin och på bronsplats, ytterligare dryga 4 sekunder efter kom Niklas ”Nibbe” Nilsson. Båda med ett av sina alltför få gästspel i årets Sverige- och SommarSerie, hoppas vi får se mer av er nästa år!

Kent-Ola Björklund snabbast i Elit B och totalt
I den lägre Elit klassen var det också en del som inte var riktigt som vanligt.
– Kent-Ola Björklund har flera gånger varit nära men nu fick han till det ”på riktigt”. Han vann inte bara klassen utan han var också totalsnabbast av alla i VOC Mekonomen Rally, extremt uppvaktad av en annan B-förare Mattias Andersson som landar bara ynka 0,3 sekunder efter i klassen och totalen. Båda förstås helt fantastiska bedrifter men det är bara att konstatera att den här lördagen i Örebro var Kent-Ola Björklund snabbast av alla. Ett väldigt välförtjänt grattis!

På tredje plats slutade en av klassens riktiga kämpar, team Rasmus Lundh.
– Rasmus med CoDriver Sebastian Holmgren och teamet kring dem är en av de konstellationer som lyckas trotsa alla odds och gång-på-gång stå på startlinjen igen även efter motgångar och ibland omfattande plåtjobb eller till och med nybyggnationer. Det är rätta takter, och med rätt inställning kombinerat med den stora talang som killarna i bilen visar så kommer man långt, kanske hur långt som helst. Det blir spännande att följa det här teamet 2016.

Det enda stora skillnaden mot hur det ofta ser ut var att vi hittar klassens stora dominant för året, Frederik Eckhardt först på en tionde plats.
– Förklaringen är enkel. Frederik och CoDriver Charlie Ekström slogs med en krånglande koppling under dagen och körde bitvis helt utan möjlighet att kunna frikoppla. Med lite tur och mycket skicklighet kunde de dock få bilen i mål och det på en placering som räckte till för att säkra seriesegrarna i både SverigeSerien och SommarSerien.

André Nygren i Cupklassen
Om det fanns en del överraskningar i A och B så var det mesta sig likt i C.
– André Nygren i Cupklassen är en rubrik som man nästan törs sätta innan tävlingen ens är genomförd. Sedan genombrottet i vintras så har det bara varit yttre omständigheter som kunna störa den 21-årige supertalangen från Torsby med Emil Olsson i högerstolen. Seger igen i Örebro. Och det är inte bara segrarna som sådana som imponerar utan också hur de tas, framförallt menar jag då hur det ser ut rent körtekniskt där ute på sträckan. Lätt sammanfattat så ser det hur enkelt och okomplicerat ut som helst, och tro mig det är allt annat än enkelt! Tankarna går till Emil Bergkvist. Eller till Sebastien Loeb. Och båda de två killarna har det ju gått ganska bra för ute i rallyvärlden sagt utan att behöva ta till några överdrifter.

Roligt också bakom Nygren.
– En som gjort en fantastisk resa är Andreas Liljeberg kompetent vägledd av en av klassens åldermän Tom Hansson. Andreas väljer att utmana ”sanningar” med att både välja en 240 med B23 motor som han dessutom kör på MaxSport däck som redskapet för sina framgångar. Utanpå det ett av rent tidsmässiga och ekonomiska skäl påtvingat väldigt sparsamt tävlande, så småbarnsförälder han är. Och som lök på laxen så är karln dessutom akademiker och jobbar som konsultchef på ett personaluthyrningsföretag. Nästan alla fel skulle många förståsigpåare hävda. Men utan att bry sig om dessa måsten så kör Andreas in på en andra plats i en Cupklass i VOC Mekonomen Rally som i 2015 års upplaga är sällsynt bred och stenhård och det på en topptid även totalt. Det är bara att buga. Djupt!
Stabila Per Ström på tredjeplats rejält jagad av Sebastian ”Bastan” Johansson på en fjärde.

Elias Lundberg före Isac Nordström i juniorklassen!
Det mesta var också som vanligt ibland klassens jätteduktiga juniorer, Elias Lundberg före kompisen Isac Nordström. Den här lördagen i Örebro var det ett rejält försprång på drygt en halv minut till Elias fördel. Kanske var det något som skulle bevisas?
– Det jag sa om André Nygren i C det gäller också i högsta grad även Elias Lundberg, det är inte bara att han vinner utan också hur han vinner, hur det ser ut rent tekniskt ute på sträckan. Vi får aldrig glömma att det i ungdomsklassen handlar om killar och tjejer som ännu inte har körkort. Och att de inte får använda noter. Ändå kör Elias rallybil som om det vore den enklaste saken i världen. Vart den här rallykarriären ska ta vägen det står skrivet i stjärnorna. I de stora stjärnorna!

Isac Nordström lika stabilt före Victor Hansen på tredje plats.
–Bakom Elias så var Isac Nordström som vanligt lika stabil på silverplats. Jag vill betona att det bakom Elias handlar om flera riktiga jättetalanger, med Isac klart i spetsen. Killar, och några alldeles för få tjejer kan man tycka, som går en ljus rallyframtid till mötes.

Tack Örebro för en fantastiskt fin finaltävling. Vi hoppas att det blir final hos er nästa år igen.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
© Marco Rimola.I helgen avgjordes Portugals VM-deltävling i rally. Mille Johansson från Katrineholm med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde sin bästa tävling för säsongen och slutade på en sjätteplats i WRC2-klassen.

Tävlingen var årets första grustävling för Mille och Johan, och deras fjärde start fö...

Publicerad: 2026-05-11 16:59:37


Flodin & Bergsten ser fram emot rally-SM på teamets hemmaplan - Rally Nyköping.
© Patrik Flodin.Patrik Flodin och Göran Bergsten ser fram emot SM-premiären på grus i Nyköping i helgen.
Nyköping är teamets hemmaplan och de har fina grusvägar rakt igenom. Powerstage går även i år över teamchef Chribbes gård och det ser vi lite extra fram emot, säger Patrik.

Patrik Flodin, Ilsbo MK,...

Publicerad: 2026-05-11 14:19:29


WRC-tabellerna efter helgens Rally de Portugal.
© Hyundai Motorsport.WRC-poängen räknade efter Rally de Portugal, Elfyn Evans håller fortsatt ledning, nu 12 poäng före Takamoto Katsuta, upp som tre lyfte Oliver Solberg men 19 poäng från Japanen. I teammästerskapet kröp Hyundai Motorsport några poäng närmare Toyota men marginalen ändå 93 poäng mellan dem.

Tre p...

Publicerad: 2026-05-11 09:02:23


Foto från RC-Maskinrallyt.
© emotorsport.seTeam Skogsåkarna startade upp E-Cupens säsong med RC-Maskinrallyt under lördagen, 60-talet ekipage gick för start där två sträckor dubbelt skulle avverkas. Snabbast runt banan var Tobias Pettersson som med Mitsubishi Lancer tog totalsegern. Snabbast med Otrimmad bil var Pontus Carlsson, tävlandes me...

Publicerad: 2026-05-10 20:38:26


Flodin tog segern i Siljasvängen.
© emotorsport.se37 åkare kom för Siljasvängen ingående i Hälsingeserien, tre sträckor skulle gå dubbelt och hem som totalvinnare åkte Patrik Flodin och Morgan Olsson. En test på grus inför stundande SM-start för Patrik, fem sträckor genomfördes och Flodin var bara snabbast totalt på en av dem.

Tio sekunders tapp...

Publicerad: 2026-05-10 16:19:05


Punkteringar både hjälpte och stjälpte Solberg i Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.Alla väntade på regnet som aldrig kom, när det väl började regna öste det ner. Fram till näst sista sträckan var det Oliver Solberg som led mest, då vände allt.

Vi har vant oss vid att årets rally-VM avgörs först sista dagen och Rally Portugal var inget undantag. Oliver Solberg avslöjade taktiken...

Publicerad: 2026-05-10 16:14:28


Solberg tvåa totalt i Rally de Portugal - Mille sexa och Calle i diket.
© Toyota Gazoo Racing.Slutet blev krävande i Rally de Portugal, den långa ss22, rallyts näst sista kastade om resultaten. Både Sebastien Ogier och Sami Pajari bytte däck på sträckan, punktering även för Takamoto Katsuta - något som förde Thierry Neuville upp i ledning inför sista sträckan, 15 sekunder före Oliver Solberg...

Publicerad: 2026-05-10 15:21:20


Tabellen för Onotade Rallyserien efter Björn Waldegårds Minne.
© emotorsport.seBjörn Waldegårds Minne hos MK Rimo agerade deltävling två i Onotade Rallyserien - för Trimmat 2wd och A-förare ligger Peter Johansson och Lars Carlmark på delad poäng efter varsin start. Fler tävlande bland B-förarna med Krister Björk som 24 poäng före Niklas Karlsson, ännu sex poäng till Stefan And...

Publicerad: 2026-05-10 13:10:36


Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
© emotorsport.seRC Maskinrallyt hos Team Skogsåkarna innebar två sträckor dubbelt på en kompakt bana i strålande sol och rykande damm, tre av fyra sträcksegrar gick till Tobias Pettersson / Hilmer Lindberg i Mitsubishi Lancer. Det blev seger totalt och full pott i premiären av E-Cupen för Gränna MK ekipaget i den v...

Publicerad: 2026-05-10 09:01:39


Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
© Toyota Gazoo Racing.Siljasvängen tar Hälsingeserien vidare under söndagen hos SMK Hälsinge. Där väntar tre sträckor som går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 ekipagen.

Söndagen innebär slut i Rally de Portugal, två sträckor dubbelt med avslutning vid 15-tiden efter att sträckan Fafe gått andra gången. Oliver S...

Publicerad: 2026-05-10 06:08:26


Tidigare nyheter:
Pettersson snabbast i RC-Maskinrallyt - årspremiär för E-Cupen.
Siljasvängen och Rally de Portugal väntar under söndagen.
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.
Så gick det för klassikerna uppför Ånnabodabacken.
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad.
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
E-Cupen startar med RC-Maskinrallyt - lördagsrally från Lommaryd.
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
110-talet åkare för lördagens Björn Waldegårds Minne.
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
Grönholm hos Svensk/amerikanska JRD Motorsport och testar ARC2-bilen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
»
Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km.
»
Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal.
»
Så vill Oliver Solberg förändra WRC-serien, 'Alla ska kunna se showen'.
»
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
»
Ogier toppar i Rally de Portugal - Oliver fyra, Mille sexa och Calle i ledning.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.