|
 Pontus Tidemand klar för Rally Sweden. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand är klar för att återigen försvara de blågula färgerna i Rally-VM:s svenska deltävling. Denna gång i en Ford Fiesta i WRC 2-klassen med siktet inställt på topplacering.
Rally Sweden är den andra deltävlingen i VM-kalendern och är enligt traditionen ett av de två vintereventen i serien. Tävlingen avgörs mellan den 12 och 15 februari och de två föregående åren har Pontus deltagit i värstingklassen - WRC. 2013 gjorde han en omtalad debut där han som bäst låg fyra och var den snabbaste Forden. Förra året, 2014, slutade han åtta och kunde därmed plocka sina första VM-poäng i en WRC-bil. I år kommer han till start i en Ford Fiesta och kör även denna gång för M-Sport, men nu i WRC 2-klassen.
- Det är klart att det hade varit häftigt att sitta en WRC-bil i år igen, men vi har WRC 2-mästerskapet som mål den här säsongen och det är viktigt att vara med från början och få med sig ett resultat även från hemmatävlingen, säger Pontus. Erfarenhetsmässigt bör chanserna vara rätt goda eftersom det här är den VM-tävling jag har kört flest gånger, men jag vet att motståndet kommer bli stenhårt.
2015 är ett viktigt år för Pontus när det gäller att bygga en stark grund för framtiden och samtidigt ta ett steg framåt. Teamet jobbar intensivt för att sy ihop resten av säsongen och tanken är att lägga fokus på WRC 2 och att delta i så många deltävlingar som möjligt. Starten blir just i Sverige och det är med stödet från EVEN Management, Tätab och en mängd lokala företag som den värmländske landslagsföraren gör sig redo för kamp på svensk och norsk mark.
Under 2014 års säsong kombinerade Pontus, som då var regerande juniorvärldsmästare i rally, både rally och rallycross i respektive VM-serie. I de tävlingar i rally-VM där han deltog, rattade han framgångsrikt en Ford Fiesta R5 i samma klass som han nu sätter full fokus på. Med två pallplatser, varav en vinst, i bagaget från förra året, hoppas Pontus knipa den tredje på hemmaplan och ser fram emot ännu en hektisk säsong:
- Det blir med all sannolikhet ett spännande år och jag är glad att få börja säsongen i Sverige eftersom det är höjdpunkten på rallyåret. Förra året fick jag köra R5:an på grus och asfalt så det ska bli riktigt kul att se vad en likvärdig bil kan göra på vinterväglag. Vi går självklart för topplacering i Rally Sweden men jag känner ingen press att jag måste prestera bara för att det är hemmaplan. Snarare tvärtom - jag känner stödet från publiken och det peppar mig till att ge det där lilla extra!
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Johansson snabbast runt Götenerundan, fyra krävande sträckor.
Götenerundan avverkades med två långa sträckor dubbelt, ena på 14km och den andra på 12km gav bra mil för dem tävlande i Västas DM och Mega Rally Cup. 30 ekipage bröt under dagen så endast 52 bilar genom avslutningen.
Tobias Johansson i Mitsubishi Mirage tävlar flitigt, åkte idag hem samtliga str...Publicerad: 2026-05-09 18:49:56
Stavbom körde hem Björn Waldegårds Minne - Liiten i topp av 2wd.
Björn Waldegård Minne avslutat efter sex specialsträckor i Roslagen, MK Rimo som arrangör där två av sträckorna gick dubbelt för dagen. 100-talet bilar för start och 80 till målet.
På inledande sträckan Gökan öppnade Stig Andervang bäst, han fick med en andra sträckseger när den avverkades en and...Publicerad: 2026-05-09 18:16:11
Rally Sweden jagar förlängning av WRC avtalet, positiva signaler från WRC promotorn.
Rally Sweden är det enda vinterrallyt i en VM-kalender som spänner över Europa, Asien, Sydamerika och Mellanöstern. År 2022 var första gången tävlingen kördes med Umeå som centralort. Med ett år kvar på gällande avtal med promotorn för WRC pågår nu dialogen om en förlängning. Och det är positiva sig...Publicerad: 2026-05-09 15:40:24
Rallyradio & WebTV tablå för Rally Nyköping.
Om en vecka är Rally Nyköping i full gång, Rally SM och även en högintressant inbjudningsklass där internationella åkare gör start - 12 ekipage i Internationella 4wd för inbjudningsklassen mot hälften i Rally SM deltävlingen.
Rallylive går för flera sändningar, det blir Rallyradio från dagarna tv...Publicerad: 2026-05-09 11:51:16
Siljasvängen inleder Hälsingeseriens grustävlande.
Under söndagen Hälsingeserien första rallyt på grus för året, Siljasvängen med SMK Hälsinge som arrangör utgår från Arena Hagmyren. Tre sträckor går dubbelt och ger 2 mil special för de 40 anmälda.
Största klass med 15 deltagare är Trimmat 2wd där Patrik Flodin, Joel Persson och Jari Liiten är tr...Publicerad: 2026-05-09 10:20:48
Björn Waldegårds Minne, Götenerundan & RC-Maskinrally - några av lördagens rallyn att följa.
Rally på många håll runt om i landet, Björn Waldegårds Minne hos MK Rimo där 110-talet åkare går för SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien under lördagen på de sex sträckorna.
Götenerundan arrangeras av Götene MK där Västras DM och Mega Rally Cup tävlar om poängen, det är...Publicerad: 2026-05-09 06:08:58
Dante i helgens Slovenska Rally Vipavska dolina Leone, en sträcka avverkad. Första sträckan i Slovenska Rally Vipavska dolina Leone avverkad, en 3,8km kort sträcka startade rallyt under kvällen. Resten går under lördagen med tre olika sträckor där en körs dubbelt och övriga två går tre gånger. Totalt 96km väntar på asfalt.
Svenskt i rallyt genom Dante Johansson och Theo ...Publicerad: 2026-05-08 21:25:58
Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal.
Rally de Portugals sju sträckor från fredagen avverkade, totalt tio sträckor har de tävlande gått igenom av de 23 för rallyt. Flera olika sträckvinnare under dagen, Oliver Solberg startade dagen i ledning med 3,4 sekunder och tar etappvila som fyra, 16,4 sekunder från ledning.
- Det har varit en...Publicerad: 2026-05-08 19:58:37
GK Door Team Sweden växlar upp internationellt, två Yaris i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
GK Door Team Sweden är klara för Royal Rally of Scandinavia och kommer till start med två Toyota GR Yaris Rally2 i en spännande satsning på den internationella rallyscenen.
En av bilarna kommer att köras av Patrik Hallberg tillsammans med John Stigh, där Hallberg samtidigt gör debut i EM-sammanha...Publicerad: 2026-05-08 12:49:28
Hällefors MK presenterar stolt klubbens huvudsponsor och samarbetspartner 2026 – Loxam-Ramirent.
Under 2026 pågår dubbla firanden för Hällefors Motorklubb – det är 80 år sedan föreningen startade och 40 år sedan Sångens motorstadion invigdes. Även fast hemkommunen Hällefors inte är stor, är hjärtat i klubben enormt. Med över 450 medlemmar är det en klubb som fortsätter vara aktiv.
Under 2026...Publicerad: 2026-05-08 10:49:12
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Följ fredagen i WRC Rally de Portugal - 7 sträckor på 96km. » Solberg fyra - Mille sexa och Calle leder JWRC - fredagen i Rally de Portugal. » Solberg 6:a, Mille 13:e och Carlberg 2:a på shakedown inför Rally de Portugal. » 70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal. » Solberg i topp, Mille femma, Calle trea efter ss3 i Rally de Portugal. » Strax dags för de tre första sträckorna i Rally de Portugal.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|