NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Johan Greens Motorsport.
© Johan Greens Motorsport.
Johan Greens nya kontor - en totalrenoverad Toyota Corolla ersätter Golfen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Johan Rudengren laddar för SM säsong i Fabian.

© Jirvelius Motorsport.
© Jirvelius Motorsport.
Jirvelius Motorsport laddar hårt, mekarteamet har god koll på de både Fiesta R2 bilarna inför SM säsongen.

© Rally Jonna.
© Rally Jonna.
Jonna väntar på första starten med nya bilen.
Vem kör vad 2017 del 1, med bl.a. Jirevlius i dubbel SM satsning!

Vi inleder första delen av den populära reportageserien "Vem kör vad 2017" i den södra delen av landet!

» Green byter bil.
Skåningen Johan Green laddar för ny SM säsong, efter ett brons i den trimmade 2wd klassen med sin VW Golf är det bilbyte som gäller.
- Tanken är att vi ska köra SM i år samt några utvalda tävlingar på "hemmaplan". Bilen vi ska köra är en Toyota Corolla som jag var och handlade i trakterna av Eskilstuna, den börjar vi nu bli klara med efter en helrenovering.

Hinner ni med några tester innan SM premiären?
- Tanken är att jag ska testa bilen här hemma i början av januari och se så det håller, sen blir det test i Gävletrakten innan vi kör Skutskärsratten som blir första tävling med bilen. Sen börjar allvaret med SM-veckan som första tävling i SM!


» Rudengren laddar om med Fabian.
Med en Skoda Fabia WRC har vi sett honom fara runt i rallyskogen 2016, om än med sparsamt tävlande i år. Det handlar om Johan Rudengren - vad händer 2017?
- Vi gör något av en omstart, 2016 gav oss fyra totalsegrar och en tredjeplats i SM om vi nu fått räkna bort en tjuvstart! Därför väljer vi att satsa på Rally SM 2017, vi siktar på pallen och så lägger vi till lite lokala tävlingar också i kalendern.

Bilen är inkörd, behöver ni något test?
- Jodå, inför vintersäsongen kommer vi att köra test i januari tillsammans med vår nye tekniker för väghållning. Det var han som hjälpe oss till framgångarna 2016.

Och bilen är redo?
- Vi har plockat ned bilen helt, under två månader har vi bytt slitdelar, renoverat växellådan, lackerat chassi, bytt design (som monteras senare) och uppdaterat väghållningen ytterliggare för att möta konkurrenterna!
- Vi sliter med nya sponsorer och väntar få klartecken i det närmsta för att få ihop allt så vi kan genomföra planen på bästa sätt!


» Jirvelius Motorsport laddar hårt.
Jirvelius är ett namn som syns på många bilar i rallyskogen, hur ser upplägget ut för er?
- Vi tävlade sporadiskt under året, men 2017 är målet att köra full SM säsong. Vi har redan hunnit med ett vintertest i Arvidsjaur strax före jul som Johan Persson på Racedesign arrangerade där vi fick ihop 15 mil special var på bilarna, berättar Mikael.

Det handlar alltså om två Ford Fiesta R2 bilar för Mikael och Kevin i SM serien.
- Ja Kevin ihop med co-driver Sophia Karlsson kommer att åka Junior SM med sin Ford Fiesta R2, för Mikael och Ida Lidebjer Granberg handlar det också där om SM och Ford Fiesta R2.

Efter testet i norr är ni redo?
- Nja, målet är att få ihop 50 mil SS var för mig och Kevin innan vi kommer till Söderhamn. Så vi börjar året med ännu ett test, då hos Depå Grande. Därefter blir det Finnskogsvalsen den 14-15:e januari och sedan Bergslagsrallyt. Som tredje start för året blir det SM sprinten i Söderhamn ihop med SM veckan.

Under hösten såg vi er också med en Mitsubishi i R5 klassen.
- Ja, Mitsubishi R5:an kommer att köras på hemmatävlingar och i SM är det Ford Fiesta R2 som gäller - vi har ett nära samarbete med Johan Persson på Racedesign som sköter bilarna på och efter tävling. Till teamet hör också Mikael Johansson och Tobias Bremler.


» Första tjejgänget i R2.
Jonnas Eson Brådhe har redan tidigare avslöjat lite av nyheterna inför 2017, det handlar om en Peugeot 208 R2 - men vad händer mer?
- Teamet kommer som du säger att förnyas med ny bil men också ny co-driver. Vi kände att tidpunkten är rätt för att ta nästa kliv och Madelene Buskas som gjorde sitt första inhopp i högerstolen hos teamet i somras fortsätter som co-driver. Vi får även hjälp från Patrik Karlsson, samarbetet med System Edström fortsätter och vi hoppas kunna utvecklas på bästa sätt tillsammans i nya bilen!

Ny bil, en Peugeot - vad handlar det om?
- Ja bilen ni kommer får se oss i under året är en alltså en Peugeot 208 R2. Med den blir vi första svenska tjejerna att tävla i en R2 bil i Sverige!
- Detta är något jag drömt om att få köra sen jag började tävla med Fiestan. Nu är vi ett steg närmare vårt mål och hoppas på ett bra utveckling, i början av januari kommer de första testerna köras i Värmlandsskogen, följt av SM-Sprinten i Söderhamn som första tävling.

Det är SM som är målet, men vad väntar mer runt hörnet?
- Satsningen ligger först och främst på SM, en full tävlingssäsong i JSM och sen är målet att vi ska kunna göra en eller två utlandsstarter. Vi vill såklart även visa upp oss på hemmaplan, så tävlingar som Rally Gotland och Gästabudstrofén i Nyköping finns även med i kalendern.
- Utöver Rally-SM kommer vi även köra Nordic Time Attack tillsammans med Edström Racing!


» Stenberg bygger nytt.
Kullingsåkaren Erik Stenberg har kört fort i år, rattat hem segrar och cupvinster, vad väntar nu?
- Efter några år i Volvo 940 VOC och efter att ha avslutat med att vinna Svenska RallyCupen så har jag införskaffat mig en 940-kaross där jag och min far har börjat bygga på en grupp H bil så då blir det klassbyte!

Det låter där med inte som vi får se dig i vinter?
- Tanken är väl att få bilen klar till sommaren och Kullingstrofén, jag vill sätta något datum, men hoppas givetvis att bli klar tidigare så man kan åka något test och någon mindre tävling och få prova på det här med grupp H. Enda erfarenheten är jag åkt med Jimmy Wessbo på träningen en gång!
- Så någon serie eller cup kommer det troligtvis inte bli utan några strötävlingar för att komma in i det för att sedan lägga upp en plan för 2018!




Följ helgens rallyn:
Kullingstrofén:[Resultat][Rallyradio][Info]
Svenska Sprintserien 7:[Resultat]
Rallye ADAC Mittelrhein:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Secto Rally Finland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten SMK By Night 2:[Resultat]

Publicerad: 2016-12-29 09:29:09






Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
© emotorsport.seKullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...

Publicerad: 2025-08-02 05:43:55


Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
© Toyota Gazoo Racing.Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...

Publicerad: 2025-08-01 20:30:22


Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
© Oliver Solberg Rally.Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...

Publicerad: 2025-08-01 12:37:00


190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
© emotorsport.seKlassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...

Publicerad: 2025-08-01 08:53:12


Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.

Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...

Publicerad: 2025-08-01 05:56:18


Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
© Hyundai Motorsport.2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.

Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...

Publicerad: 2025-07-31 21:25:04


Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
© Hyundai Motorsport.På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.

Ett helt nor...

Publicerad: 2025-07-31 14:35:37


Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
© M-Sport.Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...

Publicerad: 2025-07-31 14:00:44


Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
© M-Sport.Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.

I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...

Publicerad: 2025-07-31 11:06:02


WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
© Toyota Gazoo Racing.Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.

Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...

Publicerad: 2025-07-31 09:16:02


Tidigare nyheter:
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.
Tom Kristensson bland Svenskarna hos Tuthill till East African Safari Classic Rally.
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2.
Rally SM återvänder till Hässleholm när medaljstriderna hettar till.
En sträcka tre gånger, YRC-Sprinten på gång i Vallentuna.
Publikinfo, sträcktips och programförsäljning inför Kullingstrofén 2025!
TV-tablå för helgens WRC Secto Rally Finland.
Solberg tog Toyotas 100:e seger, nio Svenska segrar för tillverkaren.
Så körs Rallye Monte Carlo 2026 - enda presenterade i WRC kalendern.
Svalt SM-intresse för KR Snapphanerallyt - 56 bilar till Skåne.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.