|
 Dags för final i Grupp H Light Cup. PRESSRELEASE
På lördag smäller det, då är det nämligen dags för årets finaltävling i RallyShop.se Grupp H Light Cup 2011! Tävlingen som står värd för finalen är klassiska Marknadsnatta arrangerad av V:a Östergötlands MK med bas i Skänninge strax utanför Mjölby.
2011 är premiäråret för denna cup med massor av nya grepp för att, likt Suzuki Cup, erbjuda maximalt med rally per investerad krona. Kryddan på moset är ju det sensationella förstapriset, en startklar BMW 325 E36 Grupp H (Light) värd ca 100 000:-. Cupens bilar är homologerade som Grupp H men med betydligt tuffare begränsningar gällande den specialutrustning som är tillåten. Till årets cup anmälde sig 8 ekipage, samtliga i BMW 325 E36.
- Vi hade ju naturligtvis hoppats på fler men de flesta av dagens "vanliga" grupp h bilar är för hårt trimmade för att kunna användas i vår cup så det kommer ta några år innan cupen får ordentligt fotfäste, säger Anders Åberg, cupens initiativtagare.
- Det har varit massor av frågor från intresserade under 2011 så till säsongen 2012 hoppas vi kunna dubbla antalet deltagare. Det blir spännande att se vem som blir först ut i Sverige med en 740/940 2.3 16v, fortsätter Anders.
Volvo 740/940 2.3 16v blev under 2011 godkänd i Grupp H och cupledningen var inte sen med att plocka in denna i Cupen.
- Det är en spännande bil med strax under 160hk original och med de humana trimningsregler cupen tillåter kan det bli en riktigt trevlig bil med upp emot 200hk under huven, jag vet att det finns minst 2st 940 16v med igångsättningstillstånd från förbundet så det blir grymt kul att se vem som är först ut till start, avslöjar Anders.
Vad är nytt för 2012?
- Det är inga större nyheter mer än att det blir möjligt att köra tävlingar från den 1/1-12 fram till nästa års final och vi kommer troligtvis utöka med totalt 7st tävlingar där, som i år, ett resultat räknas bort. Det tillkommer även en ny bil, Ford Escort RS2000 (FWD 150hk) med samma trimningsregler som övriga FWD 2.0 16v bilar som är godkända i cupen.
Finns det några hot mot en positiv utveckling?
- Egentligen inte, en stor fördel är ju att de tävlande själva väljer vilka tävlingar som ingår i "deras" cup och att de sedan får poäng i cupsammandraget utifrån antal startande och sin placering i den vanliga Grupp H klassen de kör i, berättar Anders.
Men hur fungerar detta och hur kan man göra det rättvist mellan A, B och C-förare?
- Vi har tagit fram ett ganska finurligt, och unikt, sätt att räkna poäng i förhållande till sin placering, antal startande i sin klass och vilken förarklass man har. Allt för att det ska bli så rättvist som möjligt och än så länge är det ingen som klagat men direkt efter finalen på lördag har vi bjudit in till prisutdelning och ett litet avslutningsmöte där alla som är intresserade är välkkomna att ställa frågor till både cupledning och de som kört under året.
Det är Markus Svensson/Kristian Eriksson, Älmhults MK, som har kopplat greppet om förstaplatsen och har bäst utgångsläge på lördag. Tvåa finner vi bästa C-föraren, Johan Sundqvist från Ljungby MK som troligtvis behöver vinna sin klass på lördag för att verkligen hota Markus om segern. På tredjeplats finner vi bästa A-förare, Daniel Kallin Säffle. Daniel kommer tyvärr inte till start då han gjorde en "mollbergare med skruv" i Askersund i jakt på cuppoäng... I övrigt hittar vi Roger Carlsson i startlistan också medan övriga inte kommer till start. Glädjande finner vi ytterliggare en "light BMW" i tävlingen som gör sin debut, dock utanför cupen, och det är Anders Jangeby.
En annan som kör Grupp H Light för första gången är Christoffer Zeijlon som fått chansen att testa vinstbilen i denna avslutningstävling!
» Pressrelease från Grupp H Light Cup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Solberg drar ifrån, tre av fyra sträcksegrar på morgonen.
Förmiddagens fyra sträckor avverkade i Delfi Rally Estonia, två sträckor dubbelt - närmare åtta mil och Oliver Solberg har kört hem tre av fyra sträcksegrar.
Solberg drog ifrån.
Svensken öppnade dagen med att vara 2,1 sekund före Thierry Neuville samtidigt som Ott Tänak tappade sex sekund...Publicerad: 2025-07-19 11:44:12
Två sträckor dubbelt under förmiddagen - följ ledande Solberg i Rally Estonia.
Några kilometer längre än fredagen är lördagens etapp i Delfi Rally Estonia, 125,7km special på nio sträckor väntar.
Två sträckor på 21 respektive 17km ska köras dubbelt under förmiddagen utan service, start vid 7:20 för första sträckan. Vid 12-tiden är man tillbaka för 40 minuters service och lu...Publicerad: 2025-07-19 05:59:13
Tobias EM-tvåa genom ss1 i Rally Weiz Historic.
Österrikiska sträckan Rundkurs Anger på 26,2km kördes under kvällen i Rally Weiz Historic, det historiska rallyt för FIA Historic Rally Championship inledde Tibor jun. Érdi i Ford Sierra 4x4 snabbast.
Ungraren var 10,6 sekunder före Andrea "Zippo" Zivian som debuterade i Peugeot 306 Maxi - 10 sek...Publicerad: 2025-07-18 21:15:57
Svensken i WRC topp - Oliver leder klart i Rally Estonia efter fredagen.
Oliver Solberg och övriga i täten av Delfi Rally Estonia har avverkat även kvällens avslutande publiksträcka, 1,7km Elva Linn. Inga omkastningar i resultaten genom sträckan.
Solberg showade på publiksträckan.
Svensken långt ned i listan på sträckan med två tappade sekunder på sträckan men...Publicerad: 2025-07-18 18:56:01
Solberg drar ifrån i ledningen av Rally Estonia, en publiksträcka kvar.
Oliver Solberg och Elliot Edmondson har avverkat båda vändorna på Kambja-sträckan som mätte 23,7km, en lurig sträcka med flera småmisstag menade svensken efter första vändan där Adrien Fourmaux var före.
Fourmaux har hittat farten.
Andra vändan blev det sträckseger före Fourmaux, Svensken...Publicerad: 2025-07-18 17:36:59
Sugen på att tävla utomlands, hade du tänkt åka Standard 2026 men vill testa annat?
Lite mot bakgrund av att det är många diskussioner kring detta med att man skall ta bort Standard som en klass i SM 2026 förutom för juniorer så har vi i VEC försökt agera.
Är du sugen på att hänga med och köra en tävling utanför Sveriges gränser , samt att få göra det i din bil du tävlar med oav...Publicerad: 2025-07-18 13:37:15
Solberg snabbast på nytt - leder Rally Estonia före Ott Tänak efter ss5.
Den över 2,4 mil långa Peipsiääre gillades av Oliver Solberg och Elliot Edmondson, när de startade morgonen vann de sträckan med 5,3 sekunder till Kalle Rovanperä och gick upp i ledning totalt, de båda Toyota-förarna toppade även andra vändan, nu med 2,8 sekunders övertag för Solberg.
Etta och...Publicerad: 2025-07-18 12:50:43
Solberg klart snabbast på ss2, leder Rally Estonia totalt.
Vi har sett det förr, debutanter som överraskar stort, den här gången Oliver Solberg som öppnade smart på den korta publiksträckan och hade ett högt tempo på den andra, när de tävlande kom ut i skogen.
Sträckan Peipsiääre på 24,35km är rallyts längsta, redan från start satte Oliver och Elliot Edm...Publicerad: 2025-07-18 08:47:30
7 sträckor på 12 mil - följ Oliver och de andra under fredagen i Rally Estonia.
Två sträckor dubbelt i snabb följd, så inleds fredagen i Delfi Rally Estonia. Redan klockan 08:16 svensk tid drar sträckan Peipsiääre igång, en 24,35km lång sträcka, den längsta i hela rallyt. Knappa timman senare drar Mustvee igång, den 11,37km långa sträckan.
Utan service går de tävlande nu mot...Publicerad: 2025-07-18 06:02:01
Oliver sjua i debuten - Neuville snabbast genom ss1 i Rally Estonia.
Sjua totalt och sexa i klassen är facit för Oliver Solberg genom den första korta sträckan i Delfi Rally Estonia,
- Chassiet är fantastiskt, jag visst inte om jag skulle köra på första eller andra växeln så det blev mycket växlande här inne. En sådan här sträcka är enklare med Rally2-bil, men nä...Publicerad: 2025-07-17 22:05:37
|
| |