|
 De gamla mästarna samlas till årets fest. PRESSRELEASE
Midnattssolsrallyt är redan på väg att ta över Rocklunda Sportområde i Västerås. På tisdagen kommer de största teamen att anlända med sina trailerekipage och sina servicetält. Onsdagen börjar med besiktning av ekipagen. Besiktningen börjar kl 9 och håller på till kl 15 och senast kl 17 ska samtliga ekipage stå uppställda på Rocklunda. Första start på SS1 på Rocklunda sker kl 18.30. Då rullar de 55 ekipagen i regularityklassen iväg och när de passerat blir det full gas, för i klassen historiskt rally är det en sak som gäller, snabbast till mål för den klassens 120 bilar.
På måndagskvällen anlände tävlingsgeneralen Per Carlsson till Västerås och verkade nöjd med vad han såg.
– Här har vi verkligen perfekta förhållanden för Midnattssolsrallyt, både för de tävlande och för publik, förklarar ha nöjd. Att vi dessutom kan slå ihop vår tävling med Svenska Bilsportförbundet och deras 75-årsfirande gör inte saken sämre.
På frågan om han har någon favorit till segern i år, svarar han:
– Ja, de gamla mästarna får nog ursäkta, men jag tror att en flerfaldig svensk mästare från Värmland kommer att ta hem det här. Mats Jonsson och hans ständige vapendragare Johnny Johansson kommer till start i en verkligt potent rallybil från 1974, en Ford Escort RS 1600, svarar Per Carlsson.
De som tävlar i regularityklassen har en ambition, och det är att köra så jämnt som möjligt. Varje sträcka ska avverkas med en snittfart av exakt 50 kilometer i timmen. Varje tiondelssekund för tidig eller för sen till målet innebär straffprickar. Fjolårets segrande finska ekipage står åter på startlinjen i Västerås och så även den norska tvåan, Penti-Juhani Hintika i en VW1303S och Åsmund Kleve i en Volvo PV 544.
Regularityklassen innehåller även de mest udda bilarna. Lasse Jönsson och Gunnar Dackewall startar i en Mercedes 300 SL, den så kallade måsvingen, och Frank Högman och Roger Ericson i en HRG Roadster 1500 från 1948. En Rolls Royce Corniche från 1977 tillhör inte heller de vanligaste rallybilarna.
I klassen för historiska rallybilar gäller som för regularityklassen att inga bilar nyare än 1981 får delta. Att läsa startlistan för årets tävling är som att göra en resumé över svenskt rallytävlande:
Kenneth Bäcklund, Vara, Stig Blomqvist, Örebro, Leif Asterhag, Huddinge, Björn Waldegård, Rimo, Tony Roten Jansson, Almunge, Mats Jonsson, Forshaga, Åke Bryggarn Andersson, Uppsala osv.
Onsdag kväll körs första sträckan på Rocklunda Västerås och efter en torsdag i Bergslagen, en fredag i Roslagen och en lördag i Sörmland körs avslutande sträckan som en repris på inledningssträckan kl 16.30 på lördag.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Anmälan öppen 60-års jubilerande TV-Svängen den 20:e september.
TV Svängen fyller 60, årets tävlingen ingår i Sydsvenska Mästerskapet, Södra & Smålands DM samt Volvo Euro Cup.
Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby. Sedan ska sex unika specialsträckor om ca 50km på enskilda och samfällda grusvägar runt om i mellanskåne avverkas, med servi...Publicerad: 2025-07-19 14:16:14
Solberg drar ifrån, tre av fyra sträcksegrar på morgonen.
Förmiddagens fyra sträckor avverkade i Delfi Rally Estonia, två sträckor dubbelt - närmare åtta mil och Oliver Solberg har kört hem tre av fyra sträcksegrar.
Solberg drog ifrån.
Svensken öppnade dagen med att vara 2,1 sekund före Thierry Neuville samtidigt som Ott Tänak tappade sex sekund...Publicerad: 2025-07-19 11:44:12
Två sträckor dubbelt under förmiddagen - följ ledande Solberg i Rally Estonia.
Några kilometer längre än fredagen är lördagens etapp i Delfi Rally Estonia, 125,7km special på nio sträckor väntar.
Två sträckor på 21 respektive 17km ska köras dubbelt under förmiddagen utan service, start vid 7:20 för första sträckan. Vid 12-tiden är man tillbaka för 40 minuters service och lu...Publicerad: 2025-07-19 05:59:13
Tobias EM-tvåa genom ss1 i Rally Weiz Historic.
Österrikiska sträckan Rundkurs Anger på 26,2km kördes under kvällen i Rally Weiz Historic, det historiska rallyt för FIA Historic Rally Championship inledde Tibor jun. Érdi i Ford Sierra 4x4 snabbast.
Ungraren var 10,6 sekunder före Andrea "Zippo" Zivian som debuterade i Peugeot 306 Maxi - 10 sek...Publicerad: 2025-07-18 21:15:57
Svensken i WRC topp - Oliver leder klart i Rally Estonia efter fredagen.
Oliver Solberg och övriga i täten av Delfi Rally Estonia har avverkat även kvällens avslutande publiksträcka, 1,7km Elva Linn. Inga omkastningar i resultaten genom sträckan.
Solberg showade på publiksträckan.
Svensken långt ned i listan på sträckan med två tappade sekunder på sträckan men...Publicerad: 2025-07-18 18:56:01
Solberg drar ifrån i ledningen av Rally Estonia, en publiksträcka kvar.
Oliver Solberg och Elliot Edmondson har avverkat båda vändorna på Kambja-sträckan som mätte 23,7km, en lurig sträcka med flera småmisstag menade svensken efter första vändan där Adrien Fourmaux var före.
Fourmaux har hittat farten.
Andra vändan blev det sträckseger före Fourmaux, Svensken...Publicerad: 2025-07-18 17:36:59
Sugen på att tävla utomlands, hade du tänkt åka Standard 2026 men vill testa annat?
Lite mot bakgrund av att det är många diskussioner kring detta med att man skall ta bort Standard som en klass i SM 2026 förutom för juniorer så har vi i VEC försökt agera.
Är du sugen på att hänga med och köra en tävling utanför Sveriges gränser , samt att få göra det i din bil du tävlar med oav...Publicerad: 2025-07-18 13:37:15
Solberg snabbast på nytt - leder Rally Estonia före Ott Tänak efter ss5.
Den över 2,4 mil långa Peipsiääre gillades av Oliver Solberg och Elliot Edmondson, när de startade morgonen vann de sträckan med 5,3 sekunder till Kalle Rovanperä och gick upp i ledning totalt, de båda Toyota-förarna toppade även andra vändan, nu med 2,8 sekunders övertag för Solberg.
Etta och...Publicerad: 2025-07-18 12:50:43
Solberg klart snabbast på ss2, leder Rally Estonia totalt.
Vi har sett det förr, debutanter som överraskar stort, den här gången Oliver Solberg som öppnade smart på den korta publiksträckan och hade ett högt tempo på den andra, när de tävlande kom ut i skogen.
Sträckan Peipsiääre på 24,35km är rallyts längsta, redan från start satte Oliver och Elliot Edm...Publicerad: 2025-07-18 08:47:30
7 sträckor på 12 mil - följ Oliver och de andra under fredagen i Rally Estonia.
Två sträckor dubbelt i snabb följd, så inleds fredagen i Delfi Rally Estonia. Redan klockan 08:16 svensk tid drar sträckan Peipsiääre igång, en 24,35km lång sträcka, den längsta i hela rallyt. Knappa timman senare drar Mustvee igång, den 11,37km långa sträckan.
Utan service går de tävlande nu mot...Publicerad: 2025-07-18 06:02:01
|
| |