NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© GEPA Pictures.
© GEPA Pictures.
Patrik och Emil redo för ny triumf.
Sandell hoppas på ny asfaltstriumf.
PRESSRELEASE

För en månad sedan vann Patrik Sandell och Emil Axelsson det tyska VM-rallyt. Det var den svenska Skodaduons första seger i ett asfaltrally. Nu har de chansen igen, när det franska VM-rallyt går av stapeln i Alsace-regionen, bara ett 20-tal mil från deras förra triumf.

Det är första gången rallyt körs just i Alsace. Ända sedan 1973 har det varit medelhavsön Korsika som stått värd för det franska VM-rallyt, men i år är det alltså vindistriktet vid gränsen mot Tyskland som fått överta hedersuppdraget.
- Det blir helt nytt för oss allihop. Som jag förstått det så påminner vägarna rätt mycket om Tyskland, eftersom det bara är tjugo mil bort. Men det är mer bergigt. Vi kommer att klättra mycket mer uppför och nerför, säger Patrik Sandell.

Geografin kan göra däcksvalet till en nyckelfaktor, eftersom förarna under en och samma sträcka kommer att köra på olika sidor av bergen. Det kan vara torrt när de klättrar uppför men regn på nervägen.

Rally de France är den nionde deltävlingen av totalt tio i Super 2000 World Rally Championship. Inför tävlingen ligger de på fjärde plats i tabellen, 22 poäng efter de två ledarna Xevi Pons och Martin Prokop som båda har 96 poäng. En seger ger 25 poäng och med framgången i Tyskland är svenskarna i högsta grad med i guldstriden när det nu drar ihop sig mot slutet av säsongen. Men Patrik tar en tävling i taget.
- Jag känner ingen extra press bara för att det gick bra senast. Men självklart tar vi med oss den bra känslan vi hade i Tyskland. Om vi gör allt lika bra nu när det gäller noter och förberedelser så kan vi nog vara med och slåss om topplaceringarna igen, säger Patrik Sandell.

Rally de France består av 20 specialsträckor, på sammanlagt drygt 35 mil. Rallyt startar fredag morgon och avslutas söndag eftermiddag.

Följ rallyt på: www.patriksandell.com


» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2010-09-28 16:07






Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
© emotorsport.se"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."

Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.

"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...

Publicerad: 2025-04-15 22:17


Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
© Ryds MK.Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.

Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...

Publicerad: 2025-04-13 21:43


Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
© Probite British Rally Championship.Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.

M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...

Publicerad: 2025-04-13 20:00


Tidigare nyheter:
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.