|
 Mekonomen Rallycup går in i slutavgörandet. PRESSRELEASE
På Lördag 18/9 körs näst sista deltävlingen i MEKONOMEN Rallycup, när Eskilstuna MK arrangerar EMK-Kannan.
Denna gång har arrangerande EMK valt att lägga start&mål i Kungsör, och hela rallycirkusen tar över stan för en dag.
Även denna gång är det ett rejält startfält, och kampen om sekunder och tiondelar på de 6 sträckorna kommer att bli hård för de över 140 deltagarna.
I cupen återstår nu 2 tävlingar, EMK-kannan nu i helgen och sedan finalen i Katrineholm tillsammans med Rally-SM, och ingen av klasserna är avgjord, utan det är mycket jämnt och tufft i toppen.
I Ungdomsrally har Micke Wallon 3 segrar och har ett klart övertag i sin klass. Nästa klass i tävlingen på Lördag är GrE, där Marcus Fors har ett bra utgångsläge och får bära favorittipset.
Sen är det våra Klassiker/Veteraner (ja bilarna alltså) som alltid laddar hårt, snabbast så här långt är det Gunnar Fredriksson, men han utmanas av flera andra som vill vara med i diskussionen, med Björn Bäckström och Peter Råden i spetsen, men kanske är det Göran "Burken" Andersson eller Janne Sellholm som gasar mest?
Sedan hoppar vi raskt över till, denna gång, gigantiska 4WD-klassen med hela 33 st, och att i det fältet plocka ut några favoriter blir tufft, men cupledaren Ingmar Svensson har fortsatt i sin hyrda WRC-Focus, men även Kjelle Sandberg i sin Corolla eller Björn Adolfsson i sin häftiga WRC-Skoda lär utmana hårt.
Dax för 2WD-klasserna, där i A-klassen där Tobias Ytterbring, Johan Holmberg och Fredrik Eriksson haft hårda kamper i år, och denna kvartett är klara för start på Lördag, det lär bli en sevärd fight i bästa SM-stil.
B-2WD där Jens Branteström hittils hållit klassledningen, lär få hård uppvaktning av bla. B-Supercupsegraren Alexander Jansson, men även Christer Uddberg och Janne Onkamo brukar vara med i toppstriden.
I C-2WD har så här långt haft Anders Karlsson i topp med sin Corsa, men Mikael Wiberg och även Fredrik Åhs i sin 9-3 Turbo kan utmana.
Avslutningsvis våra 2 Std-klasser, där i A/B-klassen där cupledaren Tobias Carneling var den stabilaste i år, men han lär få ta i rejält för att hålla undan för Niklas Östmark och Martin Holmdahl som varit snabba sista tiden.
I C-std är det det Pelle Wilén som är den klara dominanten, men i backspegeln är det Joel Bergqvist som gärna vill om, även Niklas Kalsson och Niklas Pettersson, som vann senaste Suzukicup-tävlingen, här heta och lär bjuda upp till kamp.
Så välkomna till Kungsör nu på Lördag 18/9 kl.11, och till en sevärd kamp om tiden, poängen och pengarna i MEKONOMEN Rallycup.
» Pressrelease från Mekonomen RallyCup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2010-09-16 17:40
|
|
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Söndagsrally med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby, premiär för Södras RS-DM. Det är varvlopp, en sträcka som går tre gånger vilket ger 19,5km.
Närmare 50 åkare i listan för söndagens race fördelade över 11 klasser, Peter Blomqvist i Mitsubishi och debut i Ford Fiesta Rally3 för Heidi Ryrlén i...Publicerad: 2025-04-11 19:58
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Maxad rallylördag med fem svenska rallyn och ett par internationella med Svenska intressen. I söder inleder Bilsport Rally Cup med Rally Anderslöv där ett 80-tal bilar väntas för start när två sträckor körs tre gånger under lördagen.
Lite längre norr ut går Silverspecialen hos Älmhults MK, för må...Publicerad: 2025-04-11 19:44
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
Aprilsprinten hos Eskilstuna MK, stort intresse för sprintarna på klubbens motorområde. Sträckan på 2,2km körs tre gånger och ingår i Eskilstuna Sprintcup, Historiska Sprint & Back Cupen och Södermanland / Västmanlands DM. 153 deltagare och alla får start meddelar klubben som annars maximerat till 1...Publicerad: 2025-04-10 21:25
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
Hejdesprinten inleder Gotlands DM-serie för rallyåkarna med Gotlands MFBK som arrangör, en sträcka går tre gånger vilket ger 9km tävling. 22 tävlande fördelade över fyra klasser väntar, trimmat 2wd största med 12 deltagare.
Sebastian Johansson får gälla som största favorit med Nissan Sunny, andra...Publicerad: 2025-04-10 21:00
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Älmhults MK har fullt upp, Silverspecialen på lördag och inte långt bort är SM tävling hos klubben. Lördagens rally innebär tre sträckor som används två gånger vilket ger 33,5km special.
70-talet åkare med 12 deltagare genom 4wd, norskt besök genom Frank Tore Larsen i VW Polo som jagar upp tempot...Publicerad: 2025-04-10 20:58
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Förra året sågs Lettland i WRC-serien, då arrangerade landet VM tävling - i år är man inte med i någon internationell serie med sitt största rally.
Men förhandlingarna med den gemensamma VM och EM promotorn pågår där den Lettiska arrangören jobbar för de tre kommande åren. Den Lettiska arrangören...Publicerad: 2025-04-10 20:46
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
GK Door Team Sweden kan presentera att Tom Kristensson och Anderas Johansson kör för teamet i Silverratten som är nästa deltävling i Rally SM!
Efter att de senaste 10 åren tävlat i olika nationella och internationella mästerskapsserier, bl.a. VOC Sverigeserien, SM, ADAC Opel Adam Cup, Junior-EM, ...Publicerad: 2025-04-09 22:38
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
Veckan efter midsommar är det dags för riksidrottsförbundet och Sveriges Televisions SM Vecka för sommaren 2025, i år är Norrköping åter värdstad.
Idag presenterade organisationen kring SM Veckan upplägget för de tävlande idrotterna, vilken dag som vilken sportgren tävlar.
För bilsporten är ...Publicerad: 2025-04-09 22:35
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.
Säsongsstart för Bilsport Rally Cup när Rally Anderslöv körs hos Trelleborgs MK, lite omlägg i programmet gör att två sträckor kommer köras tre gånger, det blir 21,4km special.
80-talet bilar går för start i säsongspremiären där Ungdomsrally bemannas av Hilmer Lindberg, Hannes Brorsson, Måns Johans...Publicerad: 2025-04-09 20:54
Rallystart i Trollhättan, lördagsrally med Hedeängsprinten.
SMK Trollhättan startar rallyåret med Hedeängsprinten, två sträckor som går på grus och asfalt vilket ger 7,4km special för de 35 tävlande som anmält sig.
Först ut Joel Norqvist som föråkare som följs av Kenneth Bäcklund och Urban Andersson i 4wd. Med nummer tre som första bil med 2wd ses Marcus ...Publicerad: 2025-04-09 20:20
|
|
Tidigare nyheter:
Andervang i helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Fullt hus till Svenska Sprintcupens premiär, fyra förares tankar inför Vimmerbys tävlingar 26-27/4.
Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |