NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

EVO Challenge efter Kong Christian Race,
PRESSRELEASE

* Första grustävlingen bjöd på spännande upplösning.
* Patrik Johansson tog sin första seger i Evo Challenge.
* Jimmy Joge tvåa endast 0,3 sekund bakom.
* Joachim Carlström nöjd med årets första podiumplats.


Efter en intensiv och hård kamp kunde Patrik Johansson med co-driver Jesper Johansson ta sin allra första seger i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden, genom att vinna Kong Christian Race. De tog ledningen redan i starten, men blev passerade av Jimmy Joge/Christer Carlsson tills bara en sträcka återstod. Med en formidabel slutkläm kunde de då vinna den tredje deltävlingen med en marginal på endast 0,3 sekund!

Kong Christian Race i Kristianstad är traditionell upptakt på grussäsongen i den svenska rallykalendern. Tävlingen är väl etablerad och innehöll den här gången fem utslagsgivande specialsträckor på sammanlagt 46 kilometer. Sträckorna låg i snabb följd, ofta med smala partier bland stenar alldeles intill vägbanan, så det krävdes stor koncentration av både förare och co-driver.

Tolv ekipage hade anmält sig till svenska Evolution Challenge, och arrangören hade placerat Mitsubishiförarna intill varandra. Först att lämna återbud var Roger Enlund sedan han skadat sin hand. Det lämnade co-drivern Christer Carlsson utan någon att åka med. Men för serieledande Jimmy Joge blev det lösningen, då hans ordinarie co-driver inte kunde följa med till Kristianstad av familjeskäl. Istället tackade Carlsson ja när Joge ringde. Ytterligare ett ekipage fick kasta in handduken innan start. Daniel Lundberg/Karl Tyrén fick nämligen motorproblem när de genomförde ett test innan tävlingen.

Efter att ha legat på topptider under vintertävlingarna, var Johansson/Johansson spända på att se om övergången till grus skulle gynna dem. När Joge/Carlsson tappade tid efter att ha snurrat i sista kurvan på första sträckan, var det Johanssons som lämnade SS1 med en ledning på 4,7 sekunder före Markus Hällbo/Lars Gustafsson.

Joachim Carlström/Jörgen Norman var ytterligare 1,4 sekunder bakom på tredje plats, glada över att äntligen få köra på grus. Fyra Hans-Erik Weng/Henrik Hulterskog endast 0,2 efter, och Jari Saarinen/Per Andersson och Joge/Carlsson delade femma - 0,7 sekund bakom. Inför andra sträckan var det alltså bara sju sekunder mellan de sex snabbaste! Det såg ut att bli ett tätt race!

För Anders Jonasson/Jörgen Lindahl blev det olyckligtvis ett kort rally. De kom bara till andra sträckan, där de fick problem med bilens bakre diff och tvingades bryta. Här slog Joge/Carlsson tillbaka och var snabbast.

Med en Evo X som gick perfekt var Weng/Hulterskog snabbaste Mitsubishi på SS3. De fortsatte att sikta på seger, men dessvärre klippte de i en sten på SS4 och tvingades bryta. Joge/Carlsson jagade dock vidare och var mer än sju sekunder före alla andra på SS4. Därmed återtog de ledningen med en marginal på 5,4 sekunder före Johansson/Johansson.

Sista sträckan, den femte, skulle bli avgörande. Joge kom inte långt förrän han märkte att motorn misstände och han tappade tid. Helt omedvetna om detta jagade Johanssons på för allt vad de kunde. Vid målgång kunde de konstatera att de vann – bara 0,3 sekund före Joge/Carlsson!

Med frustration insåg några av de andra att arrangörens säkerhetsnoter inte stämde med vägarna. Mest irriterade var Saarinen/Andersson som dessutom körde slut på bränsle på transporten mellan SS4 och SS5. Istället för ett toppresultat tvingades de bryta.

Med Saarinen/Andersson borta stod dörren öppen för Carlström/Norman att ta tredjeplatsen. Fyra Tobias Gustafsson/Anders Berglund och femma Joachim Grahn/Joakim Nilsson som tidigare bara gjort inhopp i Evolution Challenge. Hällbo/Gustafsson föll till sjätte plats sedan de tappat självförtroendet på grund av noterna, medan Cindy Brüggemann/Christian Larsson var glada över att ta sig i mål utan problem och bärga sjundeplatsen.

”Jag är väldigt nöjd med att ta min första Evolution Challenge-seger”, sa Johansson. ”Vi har varit nära förut, så det är härligt att äntligen göra det. Bitvis var det lätt att göra misstag, och jag måste erkänna att jag var försiktig i de trånga partierna och därför fick vi ta i ordentligt på slutet. Ett härligt resultat och jag hoppas på fler segrar i fortsättningen.”

Deltävling fyra i Mitsubishiserien körs återigen tillsammans med Rally-SM, nämligen South Swedish Rally i Ljungby. Den tävlingen arrangeras 13-15 maj.

För första gången den här säsongen får vinnaren av Evolution Challenge i United Kingdom, Irland respektive Sverige samma pris: En sponsrad start I FxPro Cyprus Rally (finaltävling i IRC, Intercontinental Rally Challenge). Det team av de tre som då är snabbast kommer att krönas till European Evolution Challenge Champion.

2010 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, JR Motorsports, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart, FxPro Cyprus Rally och Mitsubishi Motors Sverige.


Resultat
1 Patrik Johansson (Växjö)/Jesper Johansson (Ryd) 27:35.8
2 Jimmy Joge (Tjällmo)/ Christer Carlsson (Katrineholm) 27:36.1
3 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås) 28:25.9
4 Tobias Gustafsson (Finspång)/Anders Berglund (Finspång) 28:29.2
5 Joachim Grahn (Yngsjö)/Joakim Nilsson (Kristianstad) 28:39.7
6 Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors) 28:48.4
7 Cindy Brüggemann (Gamleby)/Christian Larsson (Gamleby) 29:30.7

Brutna
SS5 Jari Saarinen (Mantorp)/Per Andersson (Mantorp) Bränsle
SS4 Hans-Erik Weng (Säffle)/Henrik Hulterskog (Stensjön) Avåkning
SS2 Anders Jonasson (Växjö)/Jörgen Lindahl (Ryd) Bakre differential
DNS Daniel Lundberg (Danderyd)/Karl Tyrén (Täby) Motor
DNS Roger Enlund (Västerås) Sjukdom

Ställning efter 3 deltävlingar
Förare
1 Jimmy Joge 34
2 Patrik Johansson 31
3=Markus Hällbo 17
3=Joachim Carlström 17
5 Anders Jonasson 14
6 Roger Enlund 11
7 Cindy Brüggemann 10
8 Hans-Erik Weng 8
9 Tobias Gustafsson 7
10= Ramona Karlsson 6
10= Jari Saarinen 6
10= Joachim Grahn 6
13 Fredrik Alsdal 1


Co-drivers
1 Jesper Johansson 31
2 John Stigh 24
3 Christer Carlsson 21
4= Lars Gustafsson 17
4= Jörgen Norman 17
6 Jörgen Lindahl 14
7 Henrik Hulterskog 8
8 Anders Berglund 7
9= Henrik Apelskog 6
9= Miriam Walfridsson 6
9= Joakim Nilsson 6
12 Eveline Walfridsson 4
13 Christian Larsson 4
14 Anders Carlsson 2
15 Richard Eliasson 1


» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
ADAC Roland Rallye Nordhausen:[Resultat][Anslagstavla]
Rally Anderslöv:[Resultat][Info]
Aprilsprinten:[Resultat]
Hedeängsprinten:[Resultat]
Silverspecialen:[Resultat][Tidsplan][Info]
Kielder Carlisle Stage:[Resultat]
Olympus Rally:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Regione Piemonte:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2010-04-26 17:12






Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Söndagsrally med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby, premiär för Södras RS-DM. Det är varvlopp, en sträcka som går tre gånger vilket ger 19,5km.

Närmare 50 åkare i listan för söndagens race fördelade över 11 klasser, Peter Blomqvist i Mitsubishi och debut i Ford Fiesta Rally3 för Heidi Ryrlén i...

Publicerad: 2025-04-11 19:58


Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
© emotorsport.seMaxad rallylördag med fem svenska rallyn och ett par internationella med Svenska intressen. I söder inleder Bilsport Rally Cup med Rally Anderslöv där ett 80-tal bilar väntas för start när två sträckor körs tre gånger under lördagen.

Lite längre norr ut går Silverspecialen hos Älmhults MK, för må...

Publicerad: 2025-04-11 19:44


Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
© emotorsport.seAprilsprinten hos Eskilstuna MK, stort intresse för sprintarna på klubbens motorområde. Sträckan på 2,2km körs tre gånger och ingår i Eskilstuna Sprintcup, Historiska Sprint & Back Cupen och Södermanland / Västmanlands DM. 153 deltagare och alla får start meddelar klubben som annars maximerat till 1...

Publicerad: 2025-04-10 21:25


20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
© emotorsport.seHejdesprinten inleder Gotlands DM-serie för rallyåkarna med Gotlands MFBK som arrangör, en sträcka går tre gånger vilket ger 9km tävling. 22 tävlande fördelade över fyra klasser väntar, trimmat 2wd största med 12 deltagare.

Sebastian Johansson får gälla som största favorit med Nissan Sunny, andra...

Publicerad: 2025-04-10 21:00


SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
© emotorsport.seÄlmhults MK har fullt upp, Silverspecialen på lördag och inte långt bort är SM tävling hos klubben. Lördagens rally innebär tre sträckor som används två gånger vilket ger 33,5km special.

70-talet åkare med 12 deltagare genom 4wd, norskt besök genom Frank Tore Larsen i VW Polo som jagar upp tempot...

Publicerad: 2025-04-10 20:58


Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
© M-Sport.Förra året sågs Lettland i WRC-serien, då arrangerade landet VM tävling - i år är man inte med i någon internationell serie med sitt största rally.

Men förhandlingarna med den gemensamma VM och EM promotorn pågår där den Lettiska arrangören jobbar för de tre kommande åren. Den Lettiska arrangören...

Publicerad: 2025-04-10 20:46


Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
© emotorsport.seGK Door Team Sweden kan presentera att Tom Kristensson och Anderas Johansson kör för teamet i Silverratten som är nästa deltävling i Rally SM!

Efter att de senaste 10 åren tävlat i olika nationella och internationella mästerskapsserier, bl.a. VOC Sverigeserien, SM, ADAC Opel Adam Cup, Junior-EM, ...

Publicerad: 2025-04-09 22:38


SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.
© emotorsport.seVeckan efter midsommar är det dags för riksidrottsförbundet och Sveriges Televisions SM Vecka för sommaren 2025, i år är Norrköping åter värdstad.

Idag presenterade organisationen kring SM Veckan upplägget för de tävlande idrotterna, vilken dag som vilken sportgren tävlar.

För bilsporten är ...

Publicerad: 2025-04-09 22:35


Säsongsstart för Bilsport Rally Cup med lördagens Rally Anderslöv.
© emotorsport.seSäsongsstart för Bilsport Rally Cup när Rally Anderslöv körs hos Trelleborgs MK, lite omlägg i programmet gör att två sträckor kommer köras tre gånger, det blir 21,4km special.
80-talet bilar går för start i säsongspremiären där Ungdomsrally bemannas av Hilmer Lindberg, Hannes Brorsson, Måns Johans...

Publicerad: 2025-04-09 20:54


Rallystart i Trollhättan, lördagsrally med Hedeängsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan startar rallyåret med Hedeängsprinten, två sträckor som går på grus och asfalt vilket ger 7,4km special för de 35 tävlande som anmält sig.

Först ut Joel Norqvist som föråkare som följs av Kenneth Bäcklund och Urban Andersson i 4wd. Med nummer tre som första bil med 2wd ses Marcus ...

Publicerad: 2025-04-09 20:20


Tidigare nyheter:
Andervang i helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Fullt hus till Svenska Sprintcupens premiär, fyra förares tankar inför Vimmerbys tävlingar 26-27/4.
Hallberg i helgens Italienska Rally Regione Piemonte - möter nya Lancia Ypsilon i Rally4 klassen.
Vilda Ryd Racet, ”vi närmar oss tävlingen med stormfart”, prisbordet byggs på.
Johnston i Peugeot 208 Rally4, Raftery med Subaru till Olympus Rally.
Calle Carlberg med ny succe i Rally-EM - summerar Rally Sierra Morena.
Missa inte anmälan till starten av Svenska RallyCupen, Vilda Ryd Racet & Rally Uppland.
”Konst & Rally”, långfredagen närmar sig, njut av rallybilar och konst i Örebro!
Repsol tillbaka i rallysporten, satsar ihop med Toyota Gazoo Racing Spain.
SM-vinnare gör upp i SMK Hörbys rallypremiär.
Stark debut i Rally-EM – Mille sjua i första tävlingen i högsta klassen.
Andraplats i Rally Sierra Morena för Calle och Jørgen.
Gryazin vann, Calle tvåa i Junior EM, samtliga Svenskar till mål.
Foto från Simrishamnsmixen.
Hallberg och Stigh kör nästa helgs Italienska Rally Regione Piemonte.
Andervang och Hakkesteeg totaltrea på Zuiderzee Rallys snabba vägar.
Team Skogsåkarna jubilerar med Badhotelletrallyt.
Följ söndagens 11,5 mil special i Rally Sierra Morena.
Adolfsson vann blåsig gruspremiär, fem sträckor avgjorde Simrishamnsmixen.
Calle jagar ledaren i Junior ERC - Gryazin toppar totalt i Rally Sierra Morena.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.