|
  Solberg och Toksports överklagan på Rossels konstruerade tid i Rally Chile tas upp igen.
Oliver Solberg och Toksports överklagan på beslut från Rally Chile återupptas, ärendet handlade om den konstruerade tid Yohan Rossel fick på ss11 i Chile. Sträckan där Oliver körde punktering, bytte däck och fortsatte åka - efter startande Rossel såg Solberg och slog av på tempot, näst intill stannade på sträckan när dimman låg tät.
Fransmannen menade att han blev hindra och störd av Solberg, något damm var inte att tala om med tanke på luftfuktigheten utan istället låg dimman tät oavsett startmellanrum. Fransmannen fick direkt 40 sekunders avdrag, något Toksport direkt överklagade men slogs bort av rallydomarna. Rossel vann rallyt före sin temakompis Nikolay Gryazin och utmanar Solberg och Sami Pajari om titeln i WRC2 klassen.
Men nu tar man upp ärendet igen, FIA har påvisat att incar filmer och GPS tracking finns att tillgå, något domarna i Chile hävdade inte fanns vid sitt beslut. Men med ny bevisning ska ärende tas om.
Skulle tiden justerad och segern försvinna, då kan fransmannen tappa chansen att utmana Solberg vid sin sista deltävling kommande helg. Yohan är idag 13 poäng bakom Solberg, med poäng i samtliga deltävlingar skulle en seger för fransmannen innebära maximala ökning på 15 poäng i finalen, just nu utmanar han Solberg - skulle han istället tappa segern är han också ute ur kampen om WRC2 titeln och kan bäst bli tvåa.
Skulle det visa sig att Rossel inte blivit hindrad alls av Solberg, utan mest tagit chansen att säkra segern skulle han kunna falla bakom Solberg som då blir trea. För Svensken innebär det i stora drag ingen ökad chans mot Pajari i mästerskapet - för finländaren gäller det att bli etta eller tvåa i Rally Japan oavsett för att vinna WRC2 guldet - en enklare match med tanke på motståndet i den Japanska deltävlingen.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Publicerad: 2024-10-11 17:56
|
|
Där och då säljs program för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten 2025!
Midnattssolsrallyt och Slottssprinten närmar sig med stormsteg, anmälan är stängd och startfältet gallras. Samtidigt presenterar arrangören de första butiker som kommer sälja program till rallyfesten i de Sörmländska skogarna den 11-12:e juli.
Det officiella rallyprogrammet kostar 160kr och betal...Publicerad: 2025-06-19 21:50
Tobias Johansson först ut för Rally Magic i Höljes.
Prestigefyllda rallysprintar i Värmland duggar tätt i juli, fredagen den 4:e kör Rally Magic. Det är Finnskoga MK som inför rallycross VM värmer upp publiken med bland annat en rallysprint.
Förra året var första året, då bjöd sprinten på underhållning för publiken och året väntas inte bli något u...Publicerad: 2025-06-19 05:40
Midsommar i Van der Spek Vechtdalrally, Andervang i startfältet.
Till helgen Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally, rallyt utgår från Hardenberg och körs över 15 mil på grus och asfalt. Rallyt inleds vid 10-tiden med fyra sträckor dubbelt på lördagen, tre av sträckorna körs sedan en tredje gång innan målgång vid 19-tiden.
Närmare 60-tal bilar i listan för...Publicerad: 2025-06-18 22:15
Fullspäckad rallysprint under Hästkraftshelgen i Årjäng - första namnen släppta.
Hästkraftshelgen i Årjäng innebär rallysprint i sommarväder, en prestigefylld sådan med ett stjärnspäckat startfält som gör upp om prispengarna. Rallysprinten körs under fredagen, den går uppför Marknadsbacken, den i år förlängda och förbättrade sträckan på asfalt och grus med målgång vid Folkets Pa...Publicerad: 2025-06-18 21:58
Kristian och Fredrik totalsegrade i Borås Bil Rallysprinten
Det blev 2WD som tog totalsegern i andra deltävlingen i SSRC med Kristian Johansson och Fredrik Livh i sin VW Golf. På nästan hemmavägar tog Kristian taktpinnen redan efter första rundan och var snabbast när service väntade. Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i 4WD jagade bakom men fick se sig be...Publicerad: 2025-06-18 21:45
Calle Carlberg vinner känslosamt Rally Polen och stärker EM-ledningen.
Svenske rallyföraren Calle Carlberg säkrade under helgen en känslosam seger i Orlen Rally Polen, den tredje deltävlingen i FIA Junior European Rally Championship (JERC).
Segern, som var Carlbergs andra för säsongen, ger honom ett massivt grepp om mästerskapsledningen, trots att halva säsongen åt...Publicerad: 2025-06-18 19:39
Fint och händelserikt rally då SverigeSerien besökte Rasbo. Rasbo snett utanför Uppsala platsen för drabbning nummer två i årets SverigeSerie. Rallyt blev som förutspått tufft och händelserikt. Tim Palmqvist fick stiga högst upp på prispallen i elitklassen A/B. Krister Olsson fick göra det för första gången i C Cup. Och i bland juniorerna var det inget snack...Publicerad: 2025-06-18 18:33
Michelin toppar ERC-seriens däckmästerskap.
Michelin håller greppet om däckmästerskapet i ERC-serien, fyra tillverkare är registrerade och Michelin startade bäst i Spanien och har hållit tempot uppe - toppar när EM serien nått halvtid.
19 poäng bakom ses Pirelli som har MRF allt närmare, efter en stark helg i Polen är MRF bara tre poäng b...Publicerad: 2025-06-17 22:05
Rallydebut för Mikaela Åhlin-Kottulinsky i Slottssprinten, snart stänger anmälan för rallyt.
Imorgon kväll stänger anmälan till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten, för Midnattssolsrallyts två dagar finns det 120 plaster till förfogande för rallyklasserna och 25 platser för Regularity. För regularity ser det lugnt ut, de håller 25 platser i listan. För historiskt ser det ut att bli gallri...Publicerad: 2025-06-17 21:37
Jakobsson snabbast i Back SM - familjen tog framskjutna placeringar i Ljusdal.
I helgen avgjordes tredje och fjärde deltävlingen i Back SM, nu hos Ljusdals MS på klubbens motorområde, det handlar om ett träningsåk som följs av två tävlingsåk - enskilt bästa åk gäller för slutresultat.
För lördagens race toppade Hannah Jakobsson 4wd klassen närmare sekunden före teamkompisen...Publicerad: 2025-06-16 20:45
|
| |
|
|
|