|
 Adolfsson snabbast genom Semesterturen.
Robin Adolfsson tog hand om segern i Semesterturen tillsammans med co-driver Roger Dahlberg i en Skoda Fabia Rally2 Evo. Segermarginalen för Wäxjö MS åkaren blev 5,6 sekunder till Joakim Rydholm i Mitsubishi Lancer EVO X.
Det var tre åk på en specialsträcka som gällde när Svenska SprintRallyCupen körde sin fjärde deltävling för säsongen, nu hos Södra Sunnerbos MK. Bakom Robin och Joakim ses Tobias Pettersson och Oscar Hedberg i 4wd klassen.
Tredjeplats totalt för Kristian Johansson som bytt Corolla mot VW Golf, var tvåa bakom Rickie Borgström i de första åken men styrde upp en stark tid på tredje försöket och tog segern. Kristian vann med 1,4 sekund till Rickie. Tredjeplatsen till Johannes Haraldsson som nu satt i Kristians Corolla efter bilbytet, en annan med bilbyte är Adam Grahn som bytt Ford Fiesta mot Peugeot 208 i Rally4 utförande och slutar fyra, som femma i klassen Pontus Berglund.
Störst och först ut var Standard, det var Robin som regerade i klassen - på första sträckan toppade efternamnet Thörnberg. På andra åket toppade näste Robin, då Liljegren som också vann klassen efter en snabbaste tid även på ss3. 1,8 sekunder skiljde mellan de båda i toppen, trean Mattias Bengtsson hade 20,8 sekunder uppåt för avancemang och ett par sekunder till fyran Marcus Karlsson och liknande var marginalen ned till femman Vincent Johansson.
Fyra åkare i Appendix K där vi ser Thomas Kristiansson som vinnare 5,7 sekunder före Dan Skärin, en tredje 240-åkare i Lars Nilsson. Som fyra genom klassen Ingemar Johnzon i Volvo Amazon.
Helmer Eriksson körde hem Ungdomsrally.
» Resultatlista, se ''Resultat''.
Publicerad: 2024-07-27 16:04
|
|
Silverratten Legends – en del i 60-årsfirandet!
Förutom SM-deltävling med rekordantalet startande, motormässa på fredagen på Live Arena bjuder Älmhults MK in till Silverratten Legends. Legenderna som är speciellt inbjudna kommer att köra första loopen efter SM-fältet.
– Vi sätter extra guldkant på vårt firande genom att bjuda in de äldre rall...Publicerad: 2025-04-21 21:31
Del 2, En rad rallylegender på besök vid ”Konst & Rally” i Örebro.
Där kommer dom, blickarna riktas mot Solvallagatan. Först kommer Jerry Torpfält, därefter Leffe Gustavsson och sist Stig Blomqvist! Jag tänkte för mig själv, är det riktigt det jag ser!
Ett himla ljud i Saab Sporten.
Efter att ha hälsat Stig välkommen berättade jag om första gången jag så...Publicerad: 2025-04-21 20:40
Hänninen testar Yaris i Rally Saudi Arabia inför WRC-finalen.
Rally Saudi Arabia den 1-3:e maj kunde tänkas bli en viktigt test för WRC teamen inför kommande WRC final på samma typ av vägar i höst. Men när listan presenterades under söndagen sågs bara 27 namn och bara ett utanför de regionala mästerskapet.
Juho Hänninen och Janni Hussi tar en Toyota GR Yari...Publicerad: 2025-04-21 20:38
Foto från Ekrundan Light, test och träningsdag hos SMK Eksjö.
Test och träningsdag hos SMK Eksjö under annandag Påsk, en sträcka på drygt 4km kördes fem gånger under dagen av de maximala 12 ekipagen på plats hos klubben. Värdefulla kilometer inför säsongen för dem tävlande som skruvade på bilar och justerade mellan vändorna. Nästa tävling för SMK Eksjö är Ekru...Publicerad: 2025-04-21 17:53
Del 1, Välbesökt under Påskens ”Konst & Rally” i Örebro, fick finbesök.
Äntligen var klockan slagen, bland de första besökarna var Sture Åberg, kartläsare åt Uffe Henriksson Nora MK under 70-talet. Per-Erik ”Beppe” Svensson också känd kartläsare.
Rallybilarna var snyggt uppställda på garageuppfarten hos Nils-Brage och Karin Pettersson. På väggen kunde man se resulta...Publicerad: 2025-04-20 18:01
TV-tablå för WRC debuten i Rally Islas Canarias.
Till helgen gör Rally Islas Canarias debut som WRC deltävling, tre dagar med asfalt ute på Kanarieöarna väntar WRC-gänget. 18 specialsträckor ger 30 mil för 60-talet bilar, enda Svensk är Oliver Solberg som tävlar i Rally2 klassen men inte om WRC2 poäng denna helg.
Torsdag förmiddag inleds med sh...Publicerad: 2025-04-20 17:57
Swedrally drar igång rallyverksamheten i juni. Nu börjar ett nytt kapitel för svensk nationell rallyhistoria genom att bredden inom rallysporten kommer att bedrivas genom projekt Swedrally från och med den 2 juni 2025, berättar Peter Kurtén och Harry Joki bland dem bakom satsningen.
Registreringsbesiktiga av nya rallybilar samt även den årlig...Publicerad: 2025-04-20 09:04
Foto från Stenbocken Sprinten.
Stenbocken Sprinten hos Norrköpings MK, tradition på Påskafton med rally på Himmelstalundsområdet. Tre åk för de maximalt 120 ekipagen och stor prestige med service och kompisar i publiken runt banan. Kenny Stavbom körde hem segern totalt i Hyundai i20 R5 - bäst med 2wd var Magnus Karlsson i Saab 9-...Publicerad: 2025-04-19 22:23
160-talet bilar till Vilda Ryd Racet - ingen efteranmälan.
När anmälan gick ut för premiären i Svenska RallyCupen, som även ingår i 1300-rallycup, Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och Södras DM så kan vi konstatera att 160-talet tävlingsbilar kommer till Ryd nästa helg.
Tävlingsledningen har beslutat att inte hålla någon efteranmälan öppen, dels för...Publicerad: 2025-04-19 21:30
Stavbom snabbast igen, vann Stenbocken Sprinten.
Kenny Stavbom trivs på Himmelstalundsfältet, också i år tog han hem totalsegern i Stenbocken Sprinten, det traditionella rallyt på Påskafton hos Norrköpings MK. Den för MK Speed tävlande Kenny i Hyundai i20 R5 var snabbast i samtliga tre åk på banan. För den fyrhjulsdrivna klassen var Henrik Appelsk...Publicerad: 2025-04-19 18:37
|
| |