|
  WRC tabellerna efter Rally Latvia, tätare i toppen och Svensk WRC2 ledning.
Thierry Neuville leder fortsatt WRC serien och går som första bil första dagen i Secto Rally Finland som körs i nästa vecka. Endast åtta poäng bakom är teamkollegan Ott Tänak inför de fem sista deltävlingarna. Som trea Elfyn Evans som har fem poäng upp på Tänak som smet om denna helg, Sebastien Ogier som fyra med 28 poäng upp på ledande Neuville.
Men en intressant sak vi tittar närmare på i veckan är årets nya poängsystem som skulle göra mästerskapet jämnare, det visar raka motsatsen - med föregående poängsystem hade man varit fyra förare inom 10 poäng i topp!
För WRC2 klassen körde Oliver Solberg upp som ledare, med fem deltävlingar körda av maximala sju - en räknas också bort. Tre poäng skiljer till Sami Pajari som också kört fem rallyn och likt Solberg brutit ett. Som trea, 15 poäng från Solberg ses Yohan Rossel som gjort fyra tävlingar men då också tagit flertalet poäng i samtliga.
WRC: Inom () antal poäng från powerstage.
1: Thierry Neuville, Hyundai i20 N Rally1: 145p (31p)
2: Ott Tänak, Hyundai i20 N Rally1: 137p (28p)
3: Elfyn Evans, Toyota GR Yaris Rally1: 132p (12p)
4: Sebastien Ogier, Toyota GR Yaris Rally1: 117p (13p)
5: Adrien Fourmaux, Ford Puma Rally1: 101p (9p)
6: Kalle Rovanperä, Toyota GR Yaris Rally1: 86p. (13p)
7: Takamoto Katsuta, Toyota GR Yaris Rally1: 65p (11p)
8: Andreas Mikkelsen, Hyundai i20 N Rally1: 29p.
9: Dani Sordo, Hyundai i20 N Rally1: 27p.
10: Esapekka Lappi, Hyundai i20 N Rally1: 23p. (3p)
11: Martins Sesks, Ford Puma Rally1: 22p.
12: Gregorie Munster, Ford Puma Rally1: 22p.
13: Oliver Solberg, Skoda Fabia RS Rally2: 14p.
14: Sami Pajari, Skoda Fabia RS Rally2: 14p.
15: Nikolay Gryazin, Citroen C3 Rally2: 9p.
16: Yohan Rossel, Citroen C3 Rally2: 7p.
17: Gus Greensmith, Skoda Fabia RS Rally2: 6p.
18: Jan Solans, Toyota Yaris GR Rally2. 6p.
19: Kajetan Kajetanowicz, Skoda Fabia RS Rally2: 5p.
20: Georg Linnamäe, Toyota GR Yaris Rally2: 4p.
21: Roope Korhonen, Toyota GR Yaris Rally2: 3p.
22: Pepe Lopez, Skoda Fabia RS Rally2: 2p
23: Mikko Heikkilä, Toyota GR Yaris Rally2: 2p.
24: Jourdan Serderidis, Ford Puma Rally1: 2p.
25: Josh McErlean, Skoda Fabia RS Rally2: 2p.
26: Lauri Joona, Skoda Fabia RS Rally2: 1p.
27: Martin Prokop, Skoda Fabia RS Rally2: 1p.
WRC tillverkare:
1: Hyundai Motorsport: 351p.
2: Toyota Gazoo Racing: 350p.
3: M-Sport WRT: 177p
WRC2: topp 5 Inom () antal körda deltävlingar.
1: Oliver Solberg, Skoda Fabia RS Rally2: 86p. (5)
2: Sami Pajari, Toyota GR Yaris Rally2: 83p. (5)
3: Yohan Rossel, Citroen C3 Rally2: 71p. (4)
4: Nikolay Gryazin, Citroen C3 Rally2: 48p. (3)
5: Jan Solans, Toyota GR Yaris Rally2: 48p. (4)
» Officiellt tabeller, se "Tabeller" i menyn.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Publicerad: 2024-07-21 21:58
|
|
Tobias Johansson först ut för Rally Magic i Höljes.
Prestigefyllda rallysprintar i Värmland duggar tätt i juli, fredagen den 4:e kör Rally Magic. Det är Finnskoga MK som inför rallycross VM värmer upp publiken med bland annat en rallysprint.
Förra året var första året, då bjöd sprinten på underhållning för publiken och året väntas inte bli något u...Publicerad: 2025-06-19 05:40
Midsommar i Van der Spek Vechtdalrally, Andervang i startfältet.
Till helgen Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally, rallyt utgår från Hardenberg och körs över 15 mil på grus och asfalt. Rallyt inleds vid 10-tiden med fyra sträckor dubbelt på lördagen, tre av sträckorna körs sedan en tredje gång innan målgång vid 19-tiden.
Närmare 60-tal bilar i listan för...Publicerad: 2025-06-18 22:15
Fullspäckad rallysprint under Hästkraftshelgen i Årjäng - första namnen släppta.
Hästkraftshelgen i Årjäng innebär rallysprint i sommarväder, en prestigefylld sådan med ett stjärnspäckat startfält som gör upp om prispengarna. Rallysprinten körs under fredagen, den går uppför Marknadsbacken, den i år förlängda och förbättrade sträckan på asfalt och grus med målgång vid Folkets Pa...Publicerad: 2025-06-18 21:58
Kristian och Fredrik totalsegrade i Borås Bil Rallysprinten
Det blev 2WD som tog totalsegern i andra deltävlingen i SSRC med Kristian Johansson och Fredrik Livh i sin VW Golf. På nästan hemmavägar tog Kristian taktpinnen redan efter första rundan och var snabbast när service väntade. Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i 4WD jagade bakom men fick se sig be...Publicerad: 2025-06-18 21:45
Calle Carlberg vinner känslosamt Rally Polen och stärker EM-ledningen.
Svenske rallyföraren Calle Carlberg säkrade under helgen en känslosam seger i Orlen Rally Polen, den tredje deltävlingen i FIA Junior European Rally Championship (JERC).
Segern, som var Carlbergs andra för säsongen, ger honom ett massivt grepp om mästerskapsledningen, trots att halva säsongen åt...Publicerad: 2025-06-18 19:39
Fint och händelserikt rally då SverigeSerien besökte Rasbo. Rasbo snett utanför Uppsala platsen för drabbning nummer två i årets SverigeSerie. Rallyt blev som förutspått tufft och händelserikt. Tim Palmqvist fick stiga högst upp på prispallen i elitklassen A/B. Krister Olsson fick göra det för första gången i C Cup. Och i bland juniorerna var det inget snack...Publicerad: 2025-06-18 18:33
Michelin toppar ERC-seriens däckmästerskap.
Michelin håller greppet om däckmästerskapet i ERC-serien, fyra tillverkare är registrerade och Michelin startade bäst i Spanien och har hållit tempot uppe - toppar när EM serien nått halvtid.
19 poäng bakom ses Pirelli som har MRF allt närmare, efter en stark helg i Polen är MRF bara tre poäng b...Publicerad: 2025-06-17 22:05
Rallydebut för Mikaela Åhlin-Kottulinsky i Slottssprinten, snart stänger anmälan för rallyt.
Imorgon kväll stänger anmälan till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten, för Midnattssolsrallyts två dagar finns det 120 plaster till förfogande för rallyklasserna och 25 platser för Regularity. För regularity ser det lugnt ut, de håller 25 platser i listan. För historiskt ser det ut att bli gallri...Publicerad: 2025-06-17 21:37
Jakobsson snabbast i Back SM - familjen tog framskjutna placeringar i Ljusdal.
I helgen avgjordes tredje och fjärde deltävlingen i Back SM, nu hos Ljusdals MS på klubbens motorområde, det handlar om ett träningsåk som följs av två tävlingsåk - enskilt bästa åk gäller för slutresultat.
För lördagens race toppade Hannah Jakobsson 4wd klassen närmare sekunden före teamkompisen...Publicerad: 2025-06-16 20:45
Mille Johansson sjua i känslosamt EM-rally i Polen.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm, och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika, körde i helgen in som sjua i huvudklassen av FIA European Rally Championship vid Rally Poland – efter en tuff tävlingshelg både sportsligt och känslomässigt.
Tävlingen inleddes i sorg efter att Mil...Publicerad: 2025-06-15 21:45
|
| |
|
|
|