NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Oskar Sundell.
© Oskar Sundell.
Mitsubishi Miragen klar i garaget, snart tester inför första SM deltävlingen 2024 för Oskar och co-driver Joakim Söderqvist.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Oskar provade Miragen under hösten, det laddades hårt i skogen från start.

© Team Haanpää Racing.
© Team Haanpää Racing.
Hugo och Stefan redo att hoppa in i nya trimmade Volvo 240´n där tiden efter Ungdomsrally ska spenderas. Först och främst är det SM för att samla mil och erfarenheter som väntar.

© Magnus Lindqvist.
© Magnus Lindqvist.
Vinterdäcken är på, tankarna på ett sabbatsår slogs bort och nu blir det nya VOC säsonger för Magnus Lindqvist och co-driver Sara Ridde.
Del 1; Vem kör vad 2024, Sundell SM satsar i Mirage, Carlberg till grupp H & Lindqvist med ny VOC säsong.

Traditionen med uppstart i mellandagarna av reportageserien "Vem kör vad" där rallyåkarna runt om i landet berättar vad de har på gång fortsätter, idag kastar vi oss ut med första gänget tävlande och team som kommer följas av en lång rad. Tidigt ut i reportageserien är de som kommer inleda tävlandet tidigt in på 2024.

Sundell satsar på SM i Nationella 4wd med Mirage.
Vi inleder i Hedesunda hos Oskar Sundell, han har varit synonym med Nissan Sunny och BMW Compakt, men båda bilarna såldes under hösten, in i garaget kom istället en fyrhjulsdriven Mitsubishi Mirage som tävlades med under hösten. Teamets planer är att satsa på Rally SM och fortsatt tävla för Team Ekmans som tog medalj i SM seriens teammästerskap 2023.
- Vi kör på med vår Mitsubishi Mirage i nationella 4wd. Vi har hunnit med ett test och det kändes både kul och bra. Vi ska försöka hinna med ett eller två test till innan premiären i Hälsingerallyt.

Allt redo med andra ord?
- Ja bilen är genomgången, motorn renoverad och uppdaterad så vi ska nog komma bra förberedda hoppas jag, avslutar Oskar.


Ungdomsmästaren Carlberg, nu C-förare i Trimmat 2wd.
Vi byter bil och klass och tittar mot senaste årens kung i Ungdomsrally, där har Hugo Carlberg härjat högt i listorna. Men åldern tar ut sin rätt, nu är det dags att som C-förare inleda 2024, men vi tittar först bakåt.
- Jag har efter ett par säsonger i Ungdomsrally hunnit med över 40 tävlingar bakom ratten och faktiskt också 20-talet rallyn som kartläsare. Nu har tyvärr tiden i Ungdomsrally lidit mot sitt slut och med en tår i ögat lämnar jag den överlägset bästa klassen där vi ungdomar får möjligheten att dela vårat gemensamma intresse, sporra och sparra varandra till högre höjder och bara få lära känna varandra. Det har varit oerhört roligt men samtidigt ser jag nu fram emot att få ta ytterligare ett nytt stort kliv i rallyvärlden.

Ungdom blir C-förare när 2024 ska inledas.
- Nu vankas C-förarlicens och mycket nytt med noter men inte minst en helt ny bil i en ny klass. Jag har fått en chans som jag aldrig någonsin kunde drömma om att få. Team ”Haanpää Racing” har gett mig en fantastisk möjlighet med hjälp till finansiering av en värre bil och jag kommer nu att stolt köra för team ”Haanpää Racing” som drivs utav Jukka tillsammans med hans son Henrik Haanpää. Mer info om teamet och planerna kan ni läsa på respektive sidor på sociala medier.

Snacket går om en trimmad bil.
- Nyligen införskaffades en Volvo 242 för grupp H. Bilen med EVO-motor, Tractive sekventiell växellåda och mycket godis, mer än så behöver inte ordas om. Bilen håller på att gås igenom för fullt och mycket blir nytt och renoverat för allt skall vara fräscht nu när den skall få jobba hårt i skogarna på massvis av tävlingar. Co-driver blir pappa Stefan som vill följa med mig på denna resa och ta steget ytterligare som kartläsare. Blir alltså mycket nytt för oss båda att lära med trimmad bil samt med noter.

Vi har sett dig tävlandes var stans, Svenska RallyCupen har varit en serie. Var finns du 2024?
- Vi har tillsammans med teamet planerat att försöka köra hela Rally SM-serien då den geografiskt passar in på tävlingar utifrån vår utgångspunkt. SM-tävlingarna i sig håller alltid god standard och man får mycket mil för pengarna samt mycket lärdomar med rekognosering, noter, m.m. Därför tror vi att denna serie kan vara mycket lärorik. Vi kör alltså inte för att vinna utan för att lära oss allt nytt som innebär och späda på med nya erfarenheter och få rutin givetvis. Såklart kommer vi även starta i lite andra tävlingar, en mix av notat och onotat.
- Det hade varit kul att även kunna köra hela Svenska RallyCupen, planen är att köra åtminstone någon deltävling beroende på den ekonomiska situationen, bilen och tiden, funderar Hugo klokt.

Med ny bil i garaget är du sugen på att få ge dig ut?
- 2024 ska bli hur fränt som helst, det rycker i gasfoten hela tiden och suget efter att få stå på startlinjen är enormt. Nu ser vi med glädje fram emot nya året och att kunna köra igång med det som vi alla gillar mest, Rally, summerar Hugo och tillägger.
- Jag måste få tacka alla som gjort det möjligt för mig att över huvud taget kunna hålla på med rally. Ingen nämnd, ingen glömd.


Full VOC satsning igen för Lindqvist.
I toppen av Sverigeserien för VOC brukar Laxå MK föraren Magnus Lindqvist ses, blir det så även 2024?
- Tanken var att vi, jag och co-driver Sara Ridde skulle ta ett sabbatsår 2024 efter mycket tävlande de senaste fyra åren.

Men det låter som ni kommit på andra tankar?
- Ja när snön kom så blev man ju sugen igen då det är det fränaste man kan göra, och Sara tyckte att sommartävlingarna såg roliga ut. Då bestämde vi oss för att åka Vinter och Sommarserierna för VOC 2024.

Det tolkas som det blir med samma bil?
- Planen är att åka med den nuvarande VOC´en i vinter men till sommaren så kommer en nybyggd Volvo 940 VOC bli tävlingsklar. Som vanligt ställer Saras pappa Niklas Ridde upp som serviceman, Stort tack till honom!

Här avslutar vi den inledande delen av en förhoppningsvis lång serier reportage där de tävlande får chansen att visa upp sig!

Publicerad: 2023-12-26 17:28






Fantastiska insatser då VOC SverigeSerien tävlade i Skillingaryd.
© Roger Fransson.Skillingaryd och Skilling 500 var nästa anhalt för årets SverigeSerie. Klassen bjöds på ett fantastiskt fint organiserat rally på helt magiska rallyvägar i skogarna kring Vrigstad. Jonas Karlsson med Tim Dannberg vid sin sida vann VOC´s högsta elitklass och det på en smått obegriplig tid presterad m...

Publicerad: 2025-07-01 05:59


Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint.
© emotorsport.seDe prestigefyllda rallysprintarna avlöser varandra, efter SM Veckan väntar till helgen tävlande i Höljes innan det är Årjängspublikens tur att njuta av rallyeliten. Tävlingen sker under Hästkraftshelgen i Årjäng där det varvas motorer och hästar - rallysprinten kör under fredagen den 11:e och är en ...

Publicerad: 2025-07-01 05:48


TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale.
© emotorsport.seAndra halvlek på ERC-serien inleds med Italienska Rally di Roma Capitale på fredag som arrangeras av Motorsport Italia, först ut shakedown och kval där det sistnämnda går live i vår WebTV & Video avdelning.

Resten av rallyt kan i TV-tablån följas via TV4 Motor där samtliga sträckor går live under...

Publicerad: 2025-07-01 05:35


Arvid med dubbla andraplatser i helgens Lettiska rallyn.
© Arvid Carlsson Motorsport.I helgen sågs Arvid Carlsson och David Arhusiander tävla i Lettland, Miniralli Talsi inledde på lördagen med fyra mil, efter lite uppehåll startar nästa rally, Sprintrally Talsi som gav sju mil och tog målgång under söndagen.
När det är "minirally" är det mycket chikaner men fina vägar, mycket strä...

Publicerad: 2025-06-30 18:08


WRC tabellerna efter EKO Acropolis Rally.
© Hyundai Motorsport.Det blir allt tightare i WRC serien där ledande Elfyn Evans inte hittat tempot att gå först på vägarna, den tidiga rycket i WRC tabellen är snart inhämtat av konkurrenterna. När WRC serien nu gjort halvtid har Evans nio poäng till Sebastien Ogier, fransmannen som då stått över start i två av deltävl...

Publicerad: 2025-06-30 05:45


Två deltävlingar till, fem tävlingar nu klara för Bilsport Rally Cup 2026.
© emotorsport.seI början på månaden hade Bilsport Rally Cup plockat in tre deltävlingar för 2026 års säsong, när månaden slutar har ännu ett par arrangörer adderats. Novemberskölden adderades i mitten av månaden och i mitten av förra veckan tog också Nybro AC klivet in i kalendern.

I och med detta har cupen en d...

Publicerad: 2025-06-30 05:34


30-talet åkare gjorde upp i Trollsprinten.
© emotorsport.seTrollsprinten hos SMK Trollhättan under söndagen, ett 30-tal bilar till start för dubbel körning på en sträcka. Dan och Joakim Johannesson i Mitsubishi Mirage tar segern efter två snabbaste åk, totalt 23,3 sekunder ned till Philip Haag.

Haag som vinnare i 2wd hade B-förare Emil Johansson 2,4 seku...

Publicerad: 2025-06-29 20:48


Succe för Carlbergs i Kanada, totalseger i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs.
© Calle Carlberg Motorsport.Svensk succé i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs runt New Richmond, Quebec - Calle och Torbjörn Carlberg låg tvåa totalt och toppade klassen stort efter första etappen som gick under sena lördagsnatten.

Söndagens och rallyts sista etapp drog igång söndag eftermiddag, svensk tid. Just nu...

Publicerad: 2025-06-29 20:06


Ny seger för Solberg, toppar WRC2 mästerskapet efter Acropolis Rallyt.
© Toyota Gazoo Racing.Efter en helt överlägsen seger i Rally Akropolis, tog Oliver Solberg (23) över WRC2-ledningen i den näst största klassen under söndagen.

Oliver vann nio av tävlingens 17 specialsträckor, inklusive sex av de sju första. Därmed hade Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson byggt upp en och en halv...

Publicerad: 2025-06-29 19:37


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seNärmare 170 åkare för Skilling 500, på plats var Smålands och Södras DM-serier ihop med gemensamma Sydsvenska Mästerskapet men även VOC Sverigeserien tävlade om poäng.

Skillingaryds MK hade lagt ett stort arbete i att plocka fram sex sträckor, mestadels nya vägar för dagens rallyåkare som bjöd på...

Publicerad: 2025-06-29 19:18


Tidigare nyheter:
Foto från Skilling 500.
Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
Så gick det i söndagens Surasprint.
Tänak kör hem EKO Acropolis Rally - Solberg och Andersson på WRC2 pallen!
Foto från SM Veckans Rallysprint, kval, final och prisutdelning.
Karlsson sabbast genom Seffle City Motor Challenge.
Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

SM-Veckan Sommar, Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.