NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Förändringar planeras i VOC Mekonomen Rallys nationella serier 2024.
PRESSRELEASE

Det planeras ganska omfattade nytänkande i VOC Mekonomen Rallys nationella serier inför nästa säsong, dvs inför 2024. I korthet så planeras det att köras två nationella serier under 2024, dels en VinterSerie på fyra eller fem deltävlingar där tre räknas i det slutliga resultatet. Dels en SverigeSerie på som nästa år bara består av sommartävlingar, fem eller sex till antalet där fyra räknas för i ett slutligt resultat. Detta i ett försök att parera skenande priser, inte minst däckpriser och då i synnerhet på vinterdäck. Nästa stora planerade förändring är att vi planerar slå ihop Elit A och B till en gemensam klass, på samma sätt som många andra cuper redan gjort. Precis som vanligt är dock att vi i VOC´s nationella serier tävlar om landets största prisbord i en enskild klass. Prisbordet jobbas det på kontinuerligt men även nästa år kommer priser för minst 150 000:- att delas ut i en enda enskild klass, utan jämförelse landets största. Och om allt slår väl ut så blir den ännu mycket större.

VOC Mekonomen Rally är inte klassen som ändrar för ändrandets skull. Tvärtom är det en lång tradition i VOC, ända sedan Carlerics första dagar med klassen för mer än 30-år sedan, att ändra med varsam och försiktig hand. Väl medveten om att alla förändringar i tekniskt reglemente skapar kostnader för klassens utövare och om de är omfattande år-efter-år gör de dessutom bilar som inte tävlats med på några säsonger mer eller mindre värdelösa eftersom att det då krävs så stora och dyra uppdateringar för att göra dem uppdaterade och konkurrenskraftiga igen.
– Det inte heller några tekniska förändringar vi planerar att genomföra. Bilarna står stabilt på klassens väl fungerande och minst sagt väl utprovade reglemente. Däremot planeras det ganska stora förändringar i upplägget av klassens nationella serier, klassens motsvarighet till SM, SverigeSerien och VinterSerien, berättar klassansvarig Roger Fransson.

Bara sommartävlingar i SverigeSerien, därutöver en separat VinterSerie
Det har varit klassansvarigas ambition att samtidigt med de planerade förändringarna kunna presentera de ingående tävlingarna i respektive serier, men där är vi inte riktigt.
– Vi är nära att kunna presentera kompletta serier men det får lov att bero någon vecka tills några sista detaljer hunnit falla på plats.

VinterSerien kommer att börja i Värmland för att sedan leta sig norrut i landet, så mycket kan vi säga redan nu. Nyheten, helt sommarbaserade SverigeSerien kommer i sin tur att inledas i Småland för att sedan leta sig upp mot mitten av landet, möjligen med en sväng tillbaka söderut under säsongen. VinterSerien kommer att bestå av fyra eller eventuellt till och med fem tävlingar där tre ska räkans. SverigeSerien av fem eller sex tävlingar där fyra räknas.
– Med detta upplägg tänker vi att tävlande kan prioritera tävlingar som ligger geografiskt bäst till. Vi tänker också att förare och team som väljer att göra långa resor får extra ”betalt” för dessa i form av något lägre konkurrens.

Allt görs med förarnas bästa i fokus och för att hantera de kraftiga generella prisökningar vi sett de senaste åren.
– Vi gör de här förändringarna i en ambition att i någon mån parera skenande kostnader inte minst för vinterdäck. Kraftiga prisökningar på nya däck har också förstås dragit med sig priserna på begagnat. Rallysverige lever ju med situationen att många av oss inte längre har något som ens liknar vinter där man bor eller ens nära. För att åka vinterrally måste man därför köpa dyra däck och resa långt för att överhuvudtaget få använda dem.

Speciellt tydligt blir det här i en klass som vår där de allra flesta åker helt utan eller med litet sponsorstöd. Hos oss slår därför också dyra privata levnadsomkostnader som räntan på huslånen eller stor hyreshöjning, extrema elkostnader eller för den delen dyrt drivmedel till privatbilen direkt på rallybudgeten. Här har vi med väldigt stor säkerhet förklaringen till de generellt minskade startfält inte bara i vår klass.
– Sommardäcken är förvisso nästan lika dyra, men här har man i alla fall tryggheten i att få användning för sina däck utan att behöva resa långt, en nog så väsentlig skillnad. Sommardäcken slits också mer förutsägbart. Har man otur och får dåligt vinterunderlag så kan en uppsättning vinterdäck ta ordentlig med stryk på en enda tävling, ja faktiskt en enda sträcka om man har riktigt, riktigt otur.

Sammanslagen förarklass Elit A och Elit B
En annan relativt stor förändring som planeras är att slå samman förarklasser A och B till en gemensam klass.
–Så här såg det ut en gång i tiden i VOC, då kallades de bara för Elit och C. Men växande startfält i klassen gjorde det rimligt eller till och med nödvändingt att sära på A och B förare. Där är vi inte riktigt i nutid. Mycket starka VOC-startfält i såväl Juniorer och C-förare gör att framtiden ser ljus ut och då är det förstås bara att sära på klasserna igen. Dessutom är det väldigt små tidsskillnader i A och B numera. Erfarenheten säger mig också att tempot i B kommer att ta ett litet kliv ytterligare när konkurrensen ökar, så ser det nästan alltid ut när en förare klassar upp, därför är det rimligt att anta att det även ska gälla oss B-förare som grupp.

Många andra cuper har redan gjort den här sammanslagningen. Dessutom ofta parat med att man dessutom slår samman tävlingsklassen till att också omfatta GrF, GrN och ibland också med R1B, GrE med flera. I klassens egna nationella serier, VinterSerien och SverigeSerien tävlar man uteslutande mot bilar i samma bilklass, dvs mot andra VOC rallybilar. Allt för att vara så rättvist som det bara går. Vi tänker att det är viktigare att tävla i en fullt ut helt jämförbar bil än vad det står ett A eller ett B på tävlingslicensen. Undantaget är förstås våra C-förare som vi måste värna lite extra. Här är det många som har begränsad erfarenhet och dessutom är klassens C-startfält stora i sig och väl värda att gå separat.

Utan konkurrens det största prisbordet i en enskild klass
Det finns andra rallyserier som har ett totalt sett mer värdefullt prisbord än SverigeSerien och VinterSerien. Men! Då delas bordet på en hel rad olika bilklasser.
– Vår ambition in för 2024 är att kunna presentera det även totalt sett mest värdefulla prisbordet av alla landets rallycuper. Vi hoppas också att kunna presentera lejonparten av hur detta ser ut redan innan säsongen drar igång på riktigt.

De senaste åren har VOC´s nationella serier haft ett prisbord som har varierat mellan 150 000:- och 170 000:-, ingen enskild klass är ens nära detta. Trots det så har vi ännu högre ambitioner än så på prisbordet inför 2024. Då planerar vi att inte bara var störst i en enskild klass utan faktiskt störst totalt. Som sagt, mer om detta inom kort.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2023-10-25 21:53






Fantastiska insatser då VOC SverigeSerien tävlade i Skillingaryd.
© Roger Fransson.Skillingaryd och Skilling 500 var nästa anhalt för årets SverigeSerie. Klassen bjöds på ett fantastiskt fint organiserat rally på helt magiska rallyvägar i skogarna kring Vrigstad. Jonas Karlsson med Tim Dannberg vid sin sida vann VOC´s högsta elitklass och det på en smått obegriplig tid presterad m...

Publicerad: 2025-07-01 05:59


Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint.
© emotorsport.seDe prestigefyllda rallysprintarna avlöser varandra, efter SM Veckan väntar till helgen tävlande i Höljes innan det är Årjängspublikens tur att njuta av rallyeliten. Tävlingen sker under Hästkraftshelgen i Årjäng där det varvas motorer och hästar - rallysprinten kör under fredagen den 11:e och är en ...

Publicerad: 2025-07-01 05:48


TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale.
© emotorsport.seAndra halvlek på ERC-serien inleds med Italienska Rally di Roma Capitale på fredag som arrangeras av Motorsport Italia, först ut shakedown och kval där det sistnämnda går live i vår WebTV & Video avdelning.

Resten av rallyt kan i TV-tablån följas via TV4 Motor där samtliga sträckor går live under...

Publicerad: 2025-07-01 05:35


Arvid med dubbla andraplatser i helgens Lettiska rallyn.
© Arvid Carlsson Motorsport.I helgen sågs Arvid Carlsson och David Arhusiander tävla i Lettland, Miniralli Talsi inledde på lördagen med fyra mil, efter lite uppehåll startar nästa rally, Sprintrally Talsi som gav sju mil och tog målgång under söndagen.
När det är "minirally" är det mycket chikaner men fina vägar, mycket strä...

Publicerad: 2025-06-30 18:08


WRC tabellerna efter EKO Acropolis Rally.
© Hyundai Motorsport.Det blir allt tightare i WRC serien där ledande Elfyn Evans inte hittat tempot att gå först på vägarna, den tidiga rycket i WRC tabellen är snart inhämtat av konkurrenterna. När WRC serien nu gjort halvtid har Evans nio poäng till Sebastien Ogier, fransmannen som då stått över start i två av deltävl...

Publicerad: 2025-06-30 05:45


Två deltävlingar till, fem tävlingar nu klara för Bilsport Rally Cup 2026.
© emotorsport.seI början på månaden hade Bilsport Rally Cup plockat in tre deltävlingar för 2026 års säsong, när månaden slutar har ännu ett par arrangörer adderats. Novemberskölden adderades i mitten av månaden och i mitten av förra veckan tog också Nybro AC klivet in i kalendern.

I och med detta har cupen en d...

Publicerad: 2025-06-30 05:34


30-talet åkare gjorde upp i Trollsprinten.
© emotorsport.seTrollsprinten hos SMK Trollhättan under söndagen, ett 30-tal bilar till start för dubbel körning på en sträcka. Dan och Joakim Johannesson i Mitsubishi Mirage tar segern efter två snabbaste åk, totalt 23,3 sekunder ned till Philip Haag.

Haag som vinnare i 2wd hade B-förare Emil Johansson 2,4 seku...

Publicerad: 2025-06-29 20:48


Succe för Carlbergs i Kanada, totalseger i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs.
© Calle Carlberg Motorsport.Svensk succé i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs runt New Richmond, Quebec - Calle och Torbjörn Carlberg låg tvåa totalt och toppade klassen stort efter första etappen som gick under sena lördagsnatten.

Söndagens och rallyts sista etapp drog igång söndag eftermiddag, svensk tid. Just nu...

Publicerad: 2025-06-29 20:06


Ny seger för Solberg, toppar WRC2 mästerskapet efter Acropolis Rallyt.
© Toyota Gazoo Racing.Efter en helt överlägsen seger i Rally Akropolis, tog Oliver Solberg (23) över WRC2-ledningen i den näst största klassen under söndagen.

Oliver vann nio av tävlingens 17 specialsträckor, inklusive sex av de sju första. Därmed hade Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson byggt upp en och en halv...

Publicerad: 2025-06-29 19:37


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seNärmare 170 åkare för Skilling 500, på plats var Smålands och Södras DM-serier ihop med gemensamma Sydsvenska Mästerskapet men även VOC Sverigeserien tävlade om poäng.

Skillingaryds MK hade lagt ett stort arbete i att plocka fram sex sträckor, mestadels nya vägar för dagens rallyåkare som bjöd på...

Publicerad: 2025-06-29 19:18


Tidigare nyheter:
Foto från Skilling 500.
Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
Så gick det i söndagens Surasprint.
Tänak kör hem EKO Acropolis Rally - Solberg och Andersson på WRC2 pallen!
Foto från SM Veckans Rallysprint, kval, final och prisutdelning.
Karlsson sabbast genom Seffle City Motor Challenge.
Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

SM-Veckan Sommar, Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.