|
 Flodin revanschsugen inför Skilling 500. PRESSRELEASE
Patrik Flodin och Göran Bergsten kommer till start revanschsugna inför tredje deltävlingen i Rally-SM som körs i trakterna kring Vaggeryd.
– Vi kommer göra vårt bästa och försöka undvika misstag, så får vi se hur långt det räcker, säger Patrik.
Patrik Flodin, Ilso MK, och Göran Bergsten, Forshaga MC, fick en kostsam punktering redan på första sträckan under förra deltävlingen i rally-SM. Trots det plockade de tillräckligt med poäng och toppar SM-tabellen med lika många poäng som Fredrik Åhlin och en poäng ner till jagande P-G Andersson.
– Det är verkligen tufft motstånd i klassen, så det gäller att vara med från början och inte göra några misstag. Vi såg vad det genererade i under South Swedish Rally. Vi kommer göra vårt bästa och försöka undvika misstag, så får vi se hur långt det räcker, säger Patrik.
Patrik och Göran går som SM-ledare ut som första bil.
– Vi kommer att få sopa bort lösgruset, men i den här värmen och torkan kan vi ändå ha en liten fördel då vi slipper dammet, hoppas Patrik.
Skilling 500 arrangeras av Skillingaryds MK och det är 113,1 km sträckor (15 st) som körs i trakterna runt Vaggeryd.
Det är 17 bilar på startlinjen i den internationella fyrhjulsdrivna klassen.
Mer info hittar du på www.patrikflodin.com där vi som vanligt kommer att följa rallyt sträcka för sträcka.
» Pressrelease från Patrik Flodin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2023-06-13 22:29
|
|
Carlbergs överst på pallen - första 2WD segern i Rallye Baie-des-Chaleurs sedan 1986.
Den 47:e upplagan av Rallye Baie-des-Chaleurs hölls i New Richmond, Quebec och bjöd på en helg full av överraskningar med härligt tempo i skogen och en historisk totalseger som kommer bli ihågkommen i åratal. Senast en 2WD-bil tog sig till pallen totalt var 2004 då Jon Nichols och Carl Schenk gjorde...Publicerad: 2025-07-02 18:13
Mästarmötet laddar för sprint och afterrally i Millebyden.
På bästa småländska sprintvägar i Millebygden avgörs den tredje deltävlingen i årets Svenska Sprintrallycup (SSRC).
Älmhults MK bjuder in till 14,5 kilometer specialsträcka sista lördagen i juli.
Tävlingsledare Anders Martinsson berättar så här;
– Första halva är den som gick fredagssprinten...Publicerad: 2025-07-01 23:01
Tre Svenska ekipage till nästa helgs Finska Mästerskap.
SM Kouvola Ralli från Kouvola ingår i Finska Mästerskapet och Nordic Rally Championship, rallyt med åtta sträckor på nio mil körs nästkommande helg, 11-12:e juli.
Anmälningarna trillar in i listan och tre Svenska ekipage väntas till start, i Rally2 klassen Jari Liiten och Per Almkvist i Skodan so...Publicerad: 2025-07-01 23:00
Inför Rally di Roma Capitale, fyra Svenskar i helgens rally - startfält, tidsplan & länkar.
Till helgen gör ERC-serien start i Rom, EM-serien går in i andra halvan av säsongen med Italiensk asfalt. Rally di Roma Capitale avgörs med 13 specialsträckor på 20 mil.
Fredag förmiddag träning, kval och shakedown och på kvällen vid 20-tiden inleds rallyt med korta publiksträckan Colloseo ACI Rom...Publicerad: 2025-07-01 21:08
Mille Johansson VM-tvåa efter tufft rally i Grekland – nu väntar EM i Italien.
Trots ett tufft VM-rally i Grekland den gångna helgen med tekniska problem kunde 20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika kliva i mål som sexa i säsongens tredje deltävling i Junior-VM. Med fyra sträcksegrar och fortsatt stark fart håller de sig kvar i top...Publicerad: 2025-07-01 20:40
Fantastiska insatser då VOC SverigeSerien tävlade i Skillingaryd.
Skillingaryd och Skilling 500 var nästa anhalt för årets SverigeSerie. Klassen bjöds på ett fantastiskt fint organiserat rally på helt magiska rallyvägar i skogarna kring Vrigstad. Jonas Karlsson med Tim Dannberg vid sin sida vann VOC´s högsta elitklass och det på en smått obegriplig tid presterad m...Publicerad: 2025-07-01 05:59
Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint.
De prestigefyllda rallysprintarna avlöser varandra, efter SM Veckan väntar till helgen tävlande i Höljes innan det är Årjängspublikens tur att njuta av rallyeliten. Tävlingen sker under Hästkraftshelgen i Årjäng där det varvas motorer och hästar - rallysprinten kör under fredagen den 11:e och är en ...Publicerad: 2025-07-01 05:48
TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale.
Andra halvlek på ERC-serien inleds med Italienska Rally di Roma Capitale på fredag som arrangeras av Motorsport Italia, först ut shakedown och kval där det sistnämnda går live i vår WebTV & Video avdelning.
Resten av rallyt kan i TV-tablån följas via TV4 Motor där samtliga sträckor går live under...Publicerad: 2025-07-01 05:35
Arvid med dubbla andraplatser i helgens Lettiska rallyn.
I helgen sågs Arvid Carlsson och David Arhusiander tävla i Lettland, Miniralli Talsi inledde på lördagen med fyra mil, efter lite uppehåll startar nästa rally, Sprintrally Talsi som gav sju mil och tog målgång under söndagen.
När det är "minirally" är det mycket chikaner men fina vägar, mycket strä...Publicerad: 2025-06-30 18:08
WRC tabellerna efter EKO Acropolis Rally.
Det blir allt tightare i WRC serien där ledande Elfyn Evans inte hittat tempot att gå först på vägarna, den tidiga rycket i WRC tabellen är snart inhämtat av konkurrenterna. När WRC serien nu gjort halvtid har Evans nio poäng till Sebastien Ogier, fransmannen som då stått över start i två av deltävl...Publicerad: 2025-06-30 05:45
|
| |