NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jakobsson Motorsport.
© Jakobsson Motorsport.
Fullt hus i Jakobsons garage, med mexarhattar och tomteluva har det skruvats frenetiskt under helgerna för att ha vagnparken fräsch till nästa helgs årspremiär. En FOrd Fiesta och två Mitsubishi Lancer finns i garaget!

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Hannah körde 25 tävlingar under 2022, hon gjorde hälften av teamets tre förares starter. Ett rekord som ska slås menar teamchef Ronnie. Hon fortsätter med Mitsubishin för att fortsätta utvecklingen i körningen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Karljohan Ingesson kör en läcker BMW i grupp F klassen, inledde förra året i Lima och gör det samma i år, nu i Rally SM och Standardklassen. Det blir också Asfalt SM under säsongen i jakt på mer erfarenheter.

© Noah Grönkvist.
© Noah Grönkvist.
Mycket tid i garaget har det blivit för Noah Grönkvist som kämpat med Volvo 940 efter avåkningen i Eskilstuna, men snart klart i väntan på Sverigeseriens premiär i Torsby.
Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.

Familjen Jakobsson tävlandes för Kolsva MS ses överallt, det tävlas flitigt i familjen med Ford Fiesta R5 och ett par Mitsubishi Lancer. Flitiga är de också på sociala medier och levererar kul filmklipp från både garage och tävlande. Men vad händer då för Ronnie, Martin och Hannah under 2023?
- Det är inga stora förändringar, Martin fortsätter i sin Fiesta R5, Ronnie har sålt sin röda Lancer EVO9 och skaffat sig en Lancer EVO7 som förhoppningsvis blir klar till grussäsongen och jag kör vidare med min Mitsubishi Lancer EVO7, hälsar Hannah.

I era filmklipp har vi sett flitigt arbete i verkstaden under hösten och vintern.
- Ja, vi håller på att gå igenom bilarna och göra dem fina och fräscha inför säsongen som startar redan den 14:e januari i Torsby för vår del. Om vi hinner testa något innan dess återstår att se, annars får vi ta den som ett första test!

Ni har tävlat flitigt i år, totalt närmare 50 starter för er i teamet, Hannah då flitigast med 25 tävlingar. Men var ser vi er i år?
- Tanken är att jag och Martin ska köra Rally SM och de tävlingar som hinns med i Svenska RallyCupen och MAS-Cupen samt andra roliga tävlingar, förklarar Hannah.
- Men frågar man Hannah så kör hon gärna varje helg, och rekordet på 25 tävlingar på en säsong ska slås, fortsätter Ronnie.

Men hinner du själv köra något?
- Jag kör som vanligt när tid och tillfälle ges, men han är så klart sugen på att försvara vandringspriset i Gnesta. Vi har även pratat om att det vore häftigt att åka något utomlands, men där styr budgeten så vi får se vilka möjligheter som ges, avslutar Ronnie med team.


Ingesson laddar på med BMW, siktar på dubbla SM.
Karljohan Ingesson har setts i en snygg BMW för grupp F, tempot skruvades upp under fjolåret, hur ser du på nya året?
- Planen för 2023 är att fortsätta att få så många mil i kroppen som möjligt och förhoppningsvis fortsätta den utvecklingen i min körning som jag tydligt märkt under 2022. Inför 2023 blir det även klivet upp till B-förare så det blir säkert fler spännande fighter under året!

Och bilen blir den samma?
- Tävlandet kommer ske i samma klass med samma bil, en BMW 320i GrF som vi byggde under corona uppehållet. Vi har hittills kört 13 tävlingar med den. Haft lite barnsjukdomar men förhoppningsvis blir det bättre denna säsong. Förberedelser som görs är att allt är nedplockat för översyn.

Vi har sett dig anmäld till Rally Lima, hur blir det i övrigt?
- De mästerskap som är planerade lite preliminärt för 2023 är traditionella Rally SM och Asfalts SM. Med dessa mästerskap som grund blir det många mil på alla underlag där vi inleder på snö och fortsätter med grus och asfalt.
- Är säker på att det blir många nya erfarenheter och lärdomar under 2023, utöver det blir det som vanligt de lokala tävlingar som passar med ledigheten från jobbet som stridsbåtschef i Göteborg.


VOC-vinnare Grönkvist siktar på B-segern i Sverigeserien.
Fortåkare i VOC-klassen är Noah Grönqvist, Gestrike RT som körde hem Sverigeserien för C-förare under 2022. Ryktet säger att du fortsätter med Volvon.
- Ja, vi siktar på att vara i toppen i Sverigeserien igen, nu i Elit B och åka så mycket som möjligt. Att vi håller oss på vägen och har kul, ja vinna är ju kul! Möjligen gör vi ett inhopp i en högre klass också!

Bilen blir den samma?
- Vi kommer åka samma Volvo 940 som förra året i VOC Mekonomen Rally, just nu är det full fart i garaget efter kraschen i EMK-Kannan i höstas.
Blev det mycket jobb?
- Vi fick byta hela hörnet höger bak då ett träd träffade så olyckligt. Även dörr, skärm och tröskel har bytts för att bilen ska bli fräsch. Bilen sitter fortfarande kvar i riktbänken men förhoppningsvis är vi klara till nyår, så sa Noah när vi nådde honom i mellandagarna.
- Det var inte riktigt så här vi hade planerat vår vinterrustning men så är det. Tanken var att åkt i Tierp den 7:e som uppvärmning till Sverigeserien men den tävlingen flyttades när vinterförhållanden saknades.

Ser vi er något utöver Sverigeserien?
- Vi kommer åka andra tävlingar också som test och träning. Får vi ihop ekonomin kommer vi också åka någon tävling i Volvo Euro Cup utomlands, avslutar Noah.


Läs också:
»
Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.

Publicerad: 2023-01-04 18:44






Fantastiska insatser då VOC SverigeSerien tävlade i Skillingaryd.
© Roger Fransson.Skillingaryd och Skilling 500 var nästa anhalt för årets SverigeSerie. Klassen bjöds på ett fantastiskt fint organiserat rally på helt magiska rallyvägar i skogarna kring Vrigstad. Jonas Karlsson med Tim Dannberg vid sin sida vann VOC´s högsta elitklass och det på en smått obegriplig tid presterad m...

Publicerad: 2025-07-01 05:59


Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint.
© emotorsport.seDe prestigefyllda rallysprintarna avlöser varandra, efter SM Veckan väntar till helgen tävlande i Höljes innan det är Årjängspublikens tur att njuta av rallyeliten. Tävlingen sker under Hästkraftshelgen i Årjäng där det varvas motorer och hästar - rallysprinten kör under fredagen den 11:e och är en ...

Publicerad: 2025-07-01 05:48


TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale.
© emotorsport.seAndra halvlek på ERC-serien inleds med Italienska Rally di Roma Capitale på fredag som arrangeras av Motorsport Italia, först ut shakedown och kval där det sistnämnda går live i vår WebTV & Video avdelning.

Resten av rallyt kan i TV-tablån följas via TV4 Motor där samtliga sträckor går live under...

Publicerad: 2025-07-01 05:35


Arvid med dubbla andraplatser i helgens Lettiska rallyn.
© Arvid Carlsson Motorsport.I helgen sågs Arvid Carlsson och David Arhusiander tävla i Lettland, Miniralli Talsi inledde på lördagen med fyra mil, efter lite uppehåll startar nästa rally, Sprintrally Talsi som gav sju mil och tog målgång under söndagen.
När det är "minirally" är det mycket chikaner men fina vägar, mycket strä...

Publicerad: 2025-06-30 18:08


WRC tabellerna efter EKO Acropolis Rally.
© Hyundai Motorsport.Det blir allt tightare i WRC serien där ledande Elfyn Evans inte hittat tempot att gå först på vägarna, den tidiga rycket i WRC tabellen är snart inhämtat av konkurrenterna. När WRC serien nu gjort halvtid har Evans nio poäng till Sebastien Ogier, fransmannen som då stått över start i två av deltävl...

Publicerad: 2025-06-30 05:45


Två deltävlingar till, fem tävlingar nu klara för Bilsport Rally Cup 2026.
© emotorsport.seI början på månaden hade Bilsport Rally Cup plockat in tre deltävlingar för 2026 års säsong, när månaden slutar har ännu ett par arrangörer adderats. Novemberskölden adderades i mitten av månaden och i mitten av förra veckan tog också Nybro AC klivet in i kalendern.

I och med detta har cupen en d...

Publicerad: 2025-06-30 05:34


30-talet åkare gjorde upp i Trollsprinten.
© emotorsport.seTrollsprinten hos SMK Trollhättan under söndagen, ett 30-tal bilar till start för dubbel körning på en sträcka. Dan och Joakim Johannesson i Mitsubishi Mirage tar segern efter två snabbaste åk, totalt 23,3 sekunder ned till Philip Haag.

Haag som vinnare i 2wd hade B-förare Emil Johansson 2,4 seku...

Publicerad: 2025-06-29 20:48


Succe för Carlbergs i Kanada, totalseger i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs.
© Calle Carlberg Motorsport.Svensk succé i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs runt New Richmond, Quebec - Calle och Torbjörn Carlberg låg tvåa totalt och toppade klassen stort efter första etappen som gick under sena lördagsnatten.

Söndagens och rallyts sista etapp drog igång söndag eftermiddag, svensk tid. Just nu...

Publicerad: 2025-06-29 20:06


Ny seger för Solberg, toppar WRC2 mästerskapet efter Acropolis Rallyt.
© Toyota Gazoo Racing.Efter en helt överlägsen seger i Rally Akropolis, tog Oliver Solberg (23) över WRC2-ledningen i den näst största klassen under söndagen.

Oliver vann nio av tävlingens 17 specialsträckor, inklusive sex av de sju första. Därmed hade Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson byggt upp en och en halv...

Publicerad: 2025-06-29 19:37


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seNärmare 170 åkare för Skilling 500, på plats var Smålands och Södras DM-serier ihop med gemensamma Sydsvenska Mästerskapet men även VOC Sverigeserien tävlade om poäng.

Skillingaryds MK hade lagt ett stort arbete i att plocka fram sex sträckor, mestadels nya vägar för dagens rallyåkare som bjöd på...

Publicerad: 2025-06-29 19:18


Tidigare nyheter:
Foto från Skilling 500.
Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
Så gick det i söndagens Surasprint.
Tänak kör hem EKO Acropolis Rally - Solberg och Andersson på WRC2 pallen!
Foto från SM Veckans Rallysprint, kval, final och prisutdelning.
Karlsson sabbast genom Seffle City Motor Challenge.
Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

SM-Veckan Sommar, Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.