NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Profil46 / Christoffer Ahlin
© Profil46 / Christoffer Ahlin
Lars Stugemo och Kalle Lexe fortsätter i Skoda Fabia R5, nytt år innebär ny design för teamet! Så här ser bilen ut i år!

© Privat, Johan Holm.
© Privat, Johan Holm.
Teamet samlat, Johan Holm satsar på ny SM säsong med Volvo 940 i Standardklassen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Dan och Joakim Johannesson laddar för återkomst i rallyskogen, Miragen renoveras och vässas.

© Ted Malm.
© Ted Malm.
Ted och Katharina Malm redo för säsongen med tre bilar, den svarta Volvon byggs om för grus. En ny är köpt för gruset och så Volvo PV för Appendix K.
Del 3; Vem kör vad 2022, Stugemo på nya äventyr, Holm jagar SM medalj, Johannessons på gång och Malm mot Europa.

Stugemo laddar för vintrigt äventyr, drömmer om Nya Zeeland.
Lars Stugemo tävlar flitigt, körde 15 tävlingar under 2021 och nu inleder han med två tävlingar redan första halvan av januari 2022.
- Vi startar upp med Boden och SM, blir i Skoda Fabia R5 chassi 297 och med drift av EKS-teamet. Vi har åkt med dem under ett par säsonger och trivs fint med varandra.
Efter Boden åker ni några mil till Rovaniemi för Arctic Lapland Rally.
- Stämmer, om allt går som det ska åker vi vidare till Arctic Rally. Mörkt, kallt, långt och vargrikt. Blir kul att komma tillbaka, vi har ju varit där några gånger tidigare. Senast vid WRC deltävlingen i februari.
- I Finland kommer vi samarbeta med Printsport igen tillsammans med EKS, två toppteam som det alltid är kul att hänga med.

Vad väntar mer under året?
- Sen siktar vi på MAS-Cupen som har ett fint upplägg med rekognosering och bra tävlingar. Kanske blir det en tur till Italien med HMI under våren också och sen troligen Rally SM och MAS.
- En dröm hade ju varit att få komma till New Zeeland, alla säger det är så fint där. Kan ju alltid åka och titta, drömmer Lars och avslutar.
- Vi får se, nu blir det kul med Boden och Rovaniemi i alla fall.


Holm siktar på nya medaljer i Rally SM
Bronsmedaljören i Rally SM för Standardklassen 2021 laddar om, vi snackar om Johan Holm från SMK Trollhättan som ses flitigt i Standard.
- Våra planer för säsongen 2022 är att i första hand göra en full satsning på Rally SM. Då med förhoppningar på att kunna vara med att göra upp om topp placeringarna med start uppe i Boden.

Hinner ni med något utöver SM?
- Om tiden och möjligheterna finns kommer vi göra mindre inhopp i några utvalda tävlingar för att hålla körvanan uppe. Kanske dammar av den gamla Volvo 240 VOC-bilen och kör någon tävling i Sverigeserien med.

Men i SM är det grupp F som gäller, samma Volvo 940?
- Vi kommer köra i samma bil och samma klass som 2021, vi har och kommer göra lite förändringar på bilen under säsongen och hoppas ha allt klart till grussäsongen kommer fram.
- I huvudsak är det satsningen på traditionella SM där vi hoppas kunna vara med i toppen, men vi kommer även vara med och tävla i Team SM under säsongen 2022 och är riktigt peppade på att se hur långt vi kan klättra i den tabellen.


Johannessons avvaktar, Miragen renoveras och vässas.
Dan och Joakim Johannesson kraschade tungt i Grus SM deltävlingen i Ludvika, får vi se er i skogen 2022?
- Det är inte bestämt ännu vad det blir, det var en ganska kraftig avåkning i Ludvika som har satt lite käppar i hjulen, så vi får se vad det blir, säger Joakim och fortsätter.
- Men bilen blir den samma, Mitsubishi Miragen är på renovering hos Tomas Weng just nu.

Det kommer även bli en del uppdateringar på bilen innan den kommer tillbaka för tävlande avslöjar teamet.
- SM är alltid lockande, men som sagt, vi får avvakta och se när och var vi inleder tävlandet.


Malm maler på, VOC och Appendix lokalt och internationellt.
- Planerna är stora i teamet, vi har tillsammans med våra samarbetspartners gjort en tvåårig plan för teamet, så säger Ted Malm som bland annat driver Volvo Euro Cup.
- Vi jobbar med att få ihop fler av våra samarbetspartners till att teckna avtal över två år tillsammans med oss. Vi är på god väg mot de mål vi har för stunden. Planerna är att vi skall lacka samtliga bilar i samma svart/guld dekor som vi blev klara med i år på den svarta 240´n.

Men vad blir det då för bilar och tävlande?
- Vi har inför året utökat teamets bilpark med en bil till, så vi har nu tre bilar till vårt förfogande. Vi har vår svarta "JPS-influerade" Volvo 240 som vi kört med i Volvo Euro Cup. Den bilen kommer att byggas om och bli teamets bil för grustävlingar. Den ny införskaffade vita 240´n ska vi flytta över allt med fjädrar, dämpare och annat så den ska bli vår asfaltbil. På sikt under våren skall även den bilen bli svart i samma dekor.
- 3:e bilen i teamet är vår Volvo PV 544 App K som vi fortfarande än idag inte har fått kört en tävling med, men anmälan är inskickad till Rally Sweden Historic.

Men var ska ni tävla?
- Kommer köra elva tävlingar i Volvo Euro Cup, då i Holland, Danmark, Tyskland, Finland, Sverige, Norge och avslutningsvis Danmark som final. Utöver det Rally Sweden med PV´n samt eventuellt Midnattssolsrallyt.
- Vi skulle tagit PV´n till Barbados i maj men känns lite osäkert om vi kommer dit 2022 då pandemin fortfarande härjar. Här hemma i Sverige så kommer det eventuellt bli lite spontant tävlande med Slottssprinten, Falsterbo Rallysprint samt någon lokal DM tävling är planen.


Läs också:
»
Del 2; Vem kör vad 2022, Sebastian kör på med R5, KitCar satsning i JSM, Savela mot JSM medalj och Mästaren trimmar.
» Del 1; Vem kör vad 2022, Wikströms Fiesta WRC, Häggs Rally4 satsning, servad 940 och Värmländskt bilbyte.


Följ helgens rallyn:
Historic Rally Weiz:[Resultat]
Delfi Rally Estonia:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2022-01-01 10:47:45






Johansson klassvinnare i EM, fyra totalt i Rally Weiz Historic.
© emotorsport.seAndrea "Zippo" Zivian i Peugeot 306 Maxi vann Österrikiska Rallye Weiz - Historic, totalsegern 1:56 minut före Kris Rosenberger i Subaru Impreza 555 - men ingen av dem körde om EM-poäng.

På ss6 försvann tidigare EM-ledaren Tibor jun. Érdi i Ford Sierra 4x4 - då steg Tobias Johansson och Jenny Str...

Publicerad: 2025-07-19 20:37:12


Solberg lever drömmen, kör för seger, 21 sekunder till Tänak inför söndagens sex mil!
© Toyota Gazoo Racing.En tredje tid genom kvällens avslutande publiksträcka för Oliver Solberg och Elliot Edmondson, snabbast var Thierry Neuville tiondelen före Ott Tänak, trean Oliver 0,7 sekund från snabbaste.

Oliver leder fortsatt!
Svensken har nu 21,1 sekunders ledning inför söndagens tre sträckor på sex ...

Publicerad: 2025-07-19 19:41:47


Solberg ångar på i topp med ny sträckvinst, en sträcka kvar ikväll.
© Toyota Gazoo Racing.1,1 sekund har Ott Tänak plockat in på Oliver Solberg under eftermiddagens fyra sträckor i Rally Estonia, Svensken har vunnit en av sträckorna med Tänak och Thierry Neuville tagit de övriga - 21,7 sekunder har Svensken som marginal.

Svensken har kört stabilt och lärt sig bilen och följt de order ...

Publicerad: 2025-07-19 18:22:39


Anmälan öppen 60-års jubilerande TV-Svängen den 20:e september.
© emotorsport.seTV Svängen fyller 60, årets tävlingen ingår i Sydsvenska Mästerskapet, Södra & Smålands DM samt Volvo Euro Cup.

Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby. Sedan ska sex unika specialsträckor om ca 50km på enskilda och samfällda grusvägar runt om i mellanskåne avverkas, med servi...

Publicerad: 2025-07-19 14:16:14


Solberg drar ifrån, tre av fyra sträcksegrar på morgonen.
© Toyota Gazoo Racing.Förmiddagens fyra sträckor avverkade i Delfi Rally Estonia, två sträckor dubbelt - närmare åtta mil och Oliver Solberg har kört hem tre av fyra sträcksegrar.

Solberg drog ifrån.
Svensken öppnade dagen med att vara 2,1 sekund före Thierry Neuville samtidigt som Ott Tänak tappade sex sekund...

Publicerad: 2025-07-19 11:44:12


Två sträckor dubbelt under förmiddagen - följ ledande Solberg i Rally Estonia.
© Toyota Gazoo Racing.Några kilometer längre än fredagen är lördagens etapp i Delfi Rally Estonia, 125,7km special på nio sträckor väntar.

Två sträckor på 21 respektive 17km ska köras dubbelt under förmiddagen utan service, start vid 7:20 för första sträckan. Vid 12-tiden är man tillbaka för 40 minuters service och lu...

Publicerad: 2025-07-19 05:59:13


Tobias EM-tvåa genom ss1 i Rally Weiz Historic.
© Rally Weiz, Harald Illmer.Österrikiska sträckan Rundkurs Anger på 26,2km kördes under kvällen i Rally Weiz Historic, det historiska rallyt för FIA Historic Rally Championship inledde Tibor jun. Érdi i Ford Sierra 4x4 snabbast.

Ungraren var 10,6 sekunder före Andrea "Zippo" Zivian som debuterade i Peugeot 306 Maxi - 10 sek...

Publicerad: 2025-07-18 21:15:57


Svensken i WRC topp - Oliver leder klart i Rally Estonia efter fredagen.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Oliver Solberg och övriga i täten av Delfi Rally Estonia har avverkat även kvällens avslutande publiksträcka, 1,7km Elva Linn. Inga omkastningar i resultaten genom sträckan.

Solberg showade på publiksträckan.
Svensken långt ned i listan på sträckan med två tappade sekunder på sträckan men...

Publicerad: 2025-07-18 18:56:01


Solberg drar ifrån i ledningen av Rally Estonia, en publiksträcka kvar.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg och Elliot Edmondson har avverkat båda vändorna på Kambja-sträckan som mätte 23,7km, en lurig sträcka med flera småmisstag menade svensken efter första vändan där Adrien Fourmaux var före.

Fourmaux har hittat farten.
Andra vändan blev det sträckseger före Fourmaux, Svensken...

Publicerad: 2025-07-18 17:36:59


Sugen på att tävla utomlands, hade du tänkt åka Standard 2026 men vill testa annat?
© emotorsport.seLite mot bakgrund av att det är många diskussioner kring detta med att man skall ta bort Standard som en klass i SM 2026 förutom för juniorer så har vi i VEC försökt agera.

Är du sugen på att hänga med och köra en tävling utanför Sveriges gränser , samt att få göra det i din bil du tävlar med oav...

Publicerad: 2025-07-18 13:37:15


Tidigare nyheter:
Svensken i WRC topp - Oliver leder klart i Rally Estonia efter fredagen.
Solberg drar ifrån i ledningen av Rally Estonia, en publiksträcka kvar.
Sugen på att tävla utomlands, hade du tänkt åka Standard 2026 men vill testa annat?
Solberg snabbast på nytt - leder Rally Estonia före Ott Tänak efter ss5.
Solberg klart snabbast på ss2, leder Rally Estonia totalt.
7 sträckor på 12 mil - följ Oliver och de andra under fredagen i Rally Estonia.
Oliver sjua i debuten - Neuville snabbast genom ss1 i Rally Estonia.
Solberg redo för rallystart, ss1 Tartu vald 1 ikväll 19:05.
Johansson med Audin i helgens Rallye Weiz Historic.
Solberg femma på shakedown, tredje Toyotan i listan.
Rallyuppvisning under Hästkrafternas dag på Arena Hagmyren.
WebTV och Resultat direkt från shakedown inför Delfi Rally Estonia.
Resultat & WebTV för Delfi Rally Estonia torsdag morgon.
Kullingstrofén närmar sig - klubben bjuder på sträckbeskrivning.
Inför Rally Estonia med startfält, tidsplan, tv-tablå & länkar.
Drömmen går i uppfyllelse för Oliver Solberg i Estland - Rally1 start till helgen!
Solberg åttonde bil på vägen första etappen i Rally Estonia - M-Sport förarna bakom sig.
Svenskt i listan, totalt 45 åkare för finska VM-träningen HYAcenter Ralli.
WRC-serien till salu - Bertelli, Saudiarabien och Svenska EQT bland intressenterna.
Foto från Slottssprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.