NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Patrik är ny vd för SM promotorn SRM.
PRESSRELEASE

Vår nya vd Patrik Persson vill tacka Anders Martinsson för det jobb han gjort och ser fram emot att fortsätta samarbeta med honom. SRM under den nya ledningen är intakt och Rally-SM kommer drivas vidare enligt plan. På sikt kommer vi rekrytera för att fortsätta utveckla organisationen och fylla de luckor Anders lämnar efter sig.

Nedan brev från avgående vd Anders Martinsson;
”Meddelar Rally Sverige att jag lämnar mitt uppdrag som promotor för Rally-SM. Med mycket och många spekulationer som cirkulerar vill jag ge min version av mitt avslutande av uppdraget.

Vid avtalsskrivning av det treåriga SM-avtal som tecknades mellan SRM och SBF var jag den som drivande och såg möjligheter för framtiden.

Jag avsatte tid och resurser för att kunna gör ett så bra Rally-SM som det bara går.

Avtalstiden startade under en pandemi och fokus fick läggas på andra saker än att arrangera tävlingar och mästerskap.

Under pandemin förvärvade jag nya företag och efter sommaren när tävlingarna kunde starta upp i större omfattning insåg jag att driva Rally-SM samtidigt som att äga och leda ett företag i den storleken som bolaget är idag skulle på sikt vara en omöjlighet.

Mina kollegor i SRM har kämpat och hållit fanan högt, när jag själv inte arbetat med mästerskapet i den utsträckning som jag själv ville.

Jag ser en otrolig ljus framtid i Rally-SM om man gör rätt, och det vet jag att SRM kan och jag kommer att ge dem all support, men på ett annat plan, för att lyckas i sitt uppdrag.

Jag önskar och hoppas att alla förstår min situation, och hade gärna varit med på resan, men tiden och kraften finns inte och att göra ett dåligt arbete ligger inte för mig.

Och jag har fullt förtroende för Patrik, Jocke, Kjell-Åke, Sara och Thomas kommer att göra ett bra Rally-SM ännu bättre”


» Pressrelease från Svenska RallyMästerskapen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Historic Rally Weiz:[Resultat]
Delfi Rally Estonia:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2021-12-01 21:09:33






Två sträckor dubbelt under förmiddagen - följ ledande Solberg i Rally Estonia.
© Toyota Gazoo Racing.Några kilometer längre än fredagen är lördagens etapp i Delfi Rally Estonia, 125,7km special på nio sträckor väntar.

Två sträckor på 21 respektive 17km ska köras dubbelt under förmiddagen utan service, start vid 7:20 för första sträckan. Vid 12-tiden är man tillbaka för 40 minuters service och lu...

Publicerad: 2025-07-19 05:59:13


Tobias EM-tvåa genom ss1 i Rally Weiz Historic.
© Rally Weiz, Harald Illmer.Österrikiska sträckan Rundkurs Anger på 26,2km kördes under kvällen i Rally Weiz Historic, det historiska rallyt för FIA Historic Rally Championship inledde Tibor jun. Érdi i Ford Sierra 4x4 snabbast.

Ungraren var 10,6 sekunder före Andrea "Zippo" Zivian som debuterade i Peugeot 306 Maxi - 10 sek...

Publicerad: 2025-07-18 21:15:57


Svensken i WRC topp - Oliver leder klart i Rally Estonia efter fredagen.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Oliver Solberg och övriga i täten av Delfi Rally Estonia har avverkat även kvällens avslutande publiksträcka, 1,7km Elva Linn. Inga omkastningar i resultaten genom sträckan.

Solberg showade på publiksträckan.
Svensken långt ned i listan på sträckan med två tappade sekunder på sträckan men...

Publicerad: 2025-07-18 18:56:01


Solberg drar ifrån i ledningen av Rally Estonia, en publiksträcka kvar.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg och Elliot Edmondson har avverkat båda vändorna på Kambja-sträckan som mätte 23,7km, en lurig sträcka med flera småmisstag menade svensken efter första vändan där Adrien Fourmaux var före.

Fourmaux har hittat farten.
Andra vändan blev det sträckseger före Fourmaux, Svensken...

Publicerad: 2025-07-18 17:36:59


Sugen på att tävla utomlands, hade du tänkt åka Standard 2026 men vill testa annat?
© emotorsport.seLite mot bakgrund av att det är många diskussioner kring detta med att man skall ta bort Standard som en klass i SM 2026 förutom för juniorer så har vi i VEC försökt agera.

Är du sugen på att hänga med och köra en tävling utanför Sveriges gränser , samt att få göra det i din bil du tävlar med oav...

Publicerad: 2025-07-18 13:37:15


Solberg snabbast på nytt - leder Rally Estonia före Ott Tänak efter ss5.
© Toyota Gazoo Racing.Den över 2,4 mil långa Peipsiääre gillades av Oliver Solberg och Elliot Edmondson, när de startade morgonen vann de sträckan med 5,3 sekunder till Kalle Rovanperä och gick upp i ledning totalt, de båda Toyota-förarna toppade även andra vändan, nu med 2,8 sekunders övertag för Solberg.

Etta och...

Publicerad: 2025-07-18 12:50:43


Solberg klart snabbast på ss2, leder Rally Estonia totalt.
© Toyota Gazoo Racing.Vi har sett det förr, debutanter som överraskar stort, den här gången Oliver Solberg som öppnade smart på den korta publiksträckan och hade ett högt tempo på den andra, när de tävlande kom ut i skogen.

Sträckan Peipsiääre på 24,35km är rallyts längsta, redan från start satte Oliver och Elliot Edm...

Publicerad: 2025-07-18 08:47:30


7 sträckor på 12 mil - följ Oliver och de andra under fredagen i Rally Estonia.
© Hyundai Motorsport.Två sträckor dubbelt i snabb följd, så inleds fredagen i Delfi Rally Estonia. Redan klockan 08:16 svensk tid drar sträckan Peipsiääre igång, en 24,35km lång sträcka, den längsta i hela rallyt. Knappa timman senare drar Mustvee igång, den 11,37km långa sträckan.

Utan service går de tävlande nu mot...

Publicerad: 2025-07-18 06:02:01


Oliver sjua i debuten - Neuville snabbast genom ss1 i Rally Estonia.
© Toyota Gazoo Racing.Sjua totalt och sexa i klassen är facit för Oliver Solberg genom den första korta sträckan i Delfi Rally Estonia,
- Chassiet är fantastiskt, jag visst inte om jag skulle köra på första eller andra växeln så det blev mycket växlande här inne. En sådan här sträcka är enklare med Rally2-bil, men nä...

Publicerad: 2025-07-17 22:05:37


Solberg redo för rallystart, ss1 Tartu vald 1 ikväll 19:05.
© Toyota Gazoo Racing.Delfi Rally Estonia drar igång ikväll med en kort publiksträcka, endast 1,8km mäter sträckan som öppnar rallyt. Efter förmiddagens shakedown där man plötsligt bytte startordning, först ut gick WRC2 toppen medans Rally1-gänget fick gå sent på sträckan, två timmar senare.

Femte tid totalt för Oliv...

Publicerad: 2025-07-17 17:41:54


Tidigare nyheter:
Oliver sjua i debuten - Neuville snabbast genom ss1 i Rally Estonia.
Solberg redo för rallystart, ss1 Tartu vald 1 ikväll 19:05.
Johansson med Audin i helgens Rallye Weiz Historic.
Solberg femma på shakedown, tredje Toyotan i listan.
Rallyuppvisning under Hästkrafternas dag på Arena Hagmyren.
WebTV och Resultat direkt från shakedown inför Delfi Rally Estonia.
Resultat & WebTV för Delfi Rally Estonia torsdag morgon.
Kullingstrofén närmar sig - klubben bjuder på sträckbeskrivning.
Inför Rally Estonia med startfält, tidsplan, tv-tablå & länkar.
Drömmen går i uppfyllelse för Oliver Solberg i Estland - Rally1 start till helgen!
Solberg åttonde bil på vägen första etappen i Rally Estonia - M-Sport förarna bakom sig.
Svenskt i listan, totalt 45 åkare för finska VM-träningen HYAcenter Ralli.
WRC-serien till salu - Bertelli, Saudiarabien och Svenska EQT bland intressenterna.
Foto från Slottssprinten.
Foto från Midnattssolsrallyt, lördagens sträckor.
TV-tablå för veckans Delfi Rally Estonia - följ Solbergs Rally1 start för Toyota.
Kristensson körde hem Svampasprinten - Lennartsson bäst med 2wd.
Foto från Midnattssolsrallyt, fredag.
Så gick det uppför Vårdkasbacken i Härnösand.
Andervang åtta i GTC-Rally, trädgårdsbesök kostade tid i ett snabbt rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Delfi Rally Estonia 17-20/07


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.