|
|
|
|
|
|
|
|
|
  Kristensson klar för WRC2 för M-Sport Ford WRT. PRESSRELEASE
Efter månader av hårt arbete har alla bitar nu fallit på plats vilket innebär att Tom Kristensson kommer att köra i VM i klassen WRC2 för engelska M-Sport Ford World Rally Team med en Ford Fiesta Rally2 bil.
Första tävlingen i WRC för Tom och hans nye co-driver David Arhusiander blir Croatia Rally i Kroatien den 22–25 april.
– Jag är väldigt glad och tacksam för att M-Sport ger mig möjligheten att tävla för teamet i WRC2, säger Tom.
– Det är fantastiskt att välkomna Tom till teamet och vi ser fram emot att se hur han utvecklas under året. Vi tittar ständigt på FIA Junior WRC-fältet för att se vem som imponerar, och Tom imponerade från sin allra första säsong, med seger i sitt debutrally!
– Han har visat högt tempo på alla underlag, med vinster på snö, grus och asfalt och vi är angelägna om att se honom utvecklas ytterligare. Detta blir hans första säsong med Ford Fiesta Rally2, och det kommer att bli mycket att lära sig, när han tar de första stegen med fyrhjulsdrift i tävling, säger Richard Millener, teamchef för M-Sport.
– I nästan två decennier har vi ägnat oss åt att skapa en effektiv ”Ladder of Opportunity” genom vilken några av världens mest talangfulla ungdomar kan utvecklas till de högsta nivåerna av tävlande. Under de senaste åren har FIA Junior World Rally Championship varit en integrerad del av detta, och jag ser fram emot att se hur Tom utvecklas, som den senaste föraren som har kommit härifrån.
– Under de senaste två åren har han haft en fantastisk utveckling med Maciej Woda och hans team på M-Sport Polen. Nu är det dags för honom att ta nästa steg, tillsammans med Richard Millener och vårt tekniska team, upp till den högsta nivån i rallyvärlden. Som fullvärdig medlem i teamet kommer han att ha tillgång till samma information som våra andra förare, lära sig att använda informationen, och utveckla sina kunskaper tillsammans med vårt erfarna team av ingenjörer, säger Malcolm Wilson, högste chef på M-Sport.
I WRC2 tävlar team uppbackade av fabrikanter eller fristående team som är godkända av Internationella Bilsportförbundet, FIA.
En Rally2 bil är en fyrhjulsdriven bil, som är den näst högsta klassen i FIA-klassningen. Motorstyrka, väghållning och bromsar är i toppklass.
– Det har varit tuffa månader med hårt arbete efter segern i JWRC i början av december, men min plan har hela tiden varit att köra i WRC, därför känns det oerhört skönt att nu kommit så långt, säger en nöjd och mycket glad Tom.
– Framför allt att få ihop en budget för de sju deltävlingar som jag planerar att köra, möten och kontakter med olika företag och personer. Även alla andra praktiska saker runt omkring har gjort att det ibland varit kaos i huvudet, säger Tom med ett stort leende.
– Jag är otroligt tacksam mot mina partners som tror på mig, en förstående arbetsgivare, och personer omkring mig, som gör det möjligt att få leva i min dröm.
– Eftersom jag inte har tävlat i en fyrhjulsdriven bil tidigare, så blir det första att få en känsla för det och även hitta vilka inställningar passar bäst för min körstil, fortsätter Tom, eftersom det går att göra betydligt mer olika inställningar än på den Ford Fiesta Rally4 som jag körde i JWRC.
Motståndarna för Tom i WRC2 håller verkligen högsta klass. Förra årets världsmästare i WRC2, norrmannen Mads Östberg och hans landsman Andreas Mikkelsen, båda med stor erfarenhet även av WRC-bilar finns här liksom teamkamraten i M-Sport, fransmannen Adrien Fourmaux och Toms landsman Oliver Solberg.
Planen för säsongen 2021 är förutom Kroatien deltävlingarna i Portugal, Estland, Finland, Belgien, Spanien och eventuellt Japan.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-03-17 21:43
|
|
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Närmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.
Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...Publicerad: 2025-04-15 22:19
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."
Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.
"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...Publicerad: 2025-04-15 22:17
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Volvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.
Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...Publicerad: 2025-04-14 22:13
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.
M...Publicerad: 2025-04-14 21:31
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Den 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.
Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...Publicerad: 2025-04-13 22:31
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv. Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.
Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.
Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...Publicerad: 2025-04-13 21:50
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Imorgon tisdag klockan 18:00 stänger anmälan till Vilda Ryd Racet, premiären för Svenska RallyCupen. Med anledning av kommande Påskhelg stänger anmälan en dag tidigare än vanligt för cupen, allt för att ge klubben tid att få allt klart.
Missa inte anmälan, under söndagens passerade man 150 tävlan...Publicerad: 2025-04-13 21:43
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Estnisk seger i andra deltävlingen av brittiska mästerskapet, Kielder Carlisle Stages arrangerat av Roger Albert Clark Rally Motor Club med åtta mil grusväg. Totalt fem sträckor, fyra unika användes under dagen.
M-Sports Estniske förare, fjolårets Junior VM vinnare, Romet Jurgenson tog ledningen ...Publicerad: 2025-04-13 20:00
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Rally Regione Piemonte med 13 specialsträckor över 11 mil asfalt, söndagen bjöd på tre sträckor som avslutning, i topp efter dryga timmans körning var Andrea Crugnola i Citroën C3 Rally2. 18 sekunder bakom var Giandomenico Basso i Skoda Fabia RS Rally2 som i sin tur hade 0,7 sekund till Fabio Andolf...Publicerad: 2025-04-13 18:44
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
45 startande för tio klasser när Södras RS-DM inleds, Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen. Ett varvlopp på 6,5km kördes tre gånger, snabbast genom första åket Heidi Ryrlén i Ford Fiesta Rally3, men bröt efter med problem i hjulupphängningen.
Joacim Kristiansson som var sträcktvåa ...Publicerad: 2025-04-13 17:52
|
| |
|
|
|
|
|
|