|
 Revanschsugen Adielsson går för seger i Linköping. PRESSRELEASE
Många hade sett fram mot fighten mellan tungviktarna Mattias Adielsson och PG Andersson i klassen Trimmat 4WD när Rally-SM återstartade i Hässleholm i mitten av augusti. Fighten kom tyvärr av sig redan på första sträckan när Adielsson tappade mycket tid i dammet bakom Andersson, innan Mattias och kartläsaren Andreas Johansson tyvärr tvingades bryta på tävlingens andra sträcka. När Rally-SM nu till helgen fortsätter med East Sweden Rally i Linköping kommer Adielsson ge allt för att åter kliva högt upp på pallen.
– Det är flat out som gäller, säger Adielsson. Vi måste vinna om vi vill ta SM-guld i år. Så det finns inget mellanläge.
Tävlingen i Hässleholm avgjordes i strålande sol och 30-gradig värme, vilket gjorde att det var fördel att åka först på vägen. Mattias och Andeas som gick ut som andra bil på vägen bakom PG fick köra i dammet bakom hans bil, och det höll på att gå illa flera gånger i deras försök att hänga med i PG’s höga tempo.
– Vi körde nästa med livet som insats ibland. Vi var av vägen tre gånger på första sträckan i Hässleholm. Men prognosen inför helgen sen lovande ut med en del regn i Linköping, och då är det ingen nackdel att gå ut som tvåa på vägen. För då kan vi se PG’s spår och vart han bromsat, och försöka bromsa senare, säga Adielsson.
Mattias och Andreas är ett av de mest meriterade ekipagen i Rally-SM med flera SM-guld och internationell meriter, och sporras av att tävla mot en förare som PG med två VM-guld i Junior-VM och erfarenhet från absoluta toppnivå inom VM, men hade gärna sett att flera av de internationellt meriterade Svenskarna kört SM.
– Det gör mycket att en sån som PG är med och höjer tempot. Vi ser ingen omöjlighet att köra fortare än honom. Vi visade att vi kunde göra det när vi vann i Vännäs i vintras och såg fram mot att ge honom en riktig kamp i Hässleholm. Men jag hade gärna sett att kanske 3-4 till med internationell erfarenhet ställt upp och utmanat oss, det hade gjort väldigt mycket. Men det är många andra snabba i klassen och man ska absolut inte räkna bort någon, avslutar Mattias.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-08-30 22:26
|
|
Programförsäljningen igång inför Rally Uppland - där köper du!
Under måndagen startade programförsäljningen inför Rally Uppland, helgens stora rallyfest i Uppland. Start & Mål på Tierp Arena med sex sträckor på 57km ska avverkas av 190-talet ekipage.
Igår klockan 16:00 startande försäljningen på sju platser där försäljningen fortsätter under butikernas ordin...Publicerad: 2025-05-19 21:29
1300 Rallycup summerar finfina Badhotelletrallyt.
Folkfest i Tranås när Badhotelletrallyt kördes, ca 180 bilar kom till start och nio av dom i 1300 Rallycup. Fyra olika sträckor som dessutom var onotade skulle köras denna lördag, och den första var ca 2 mil lång. Lucas Axelsson med Victor Larsson bredvid sig öppnade bäst och vinner SS1 före Lucas C...Publicerad: 2025-05-19 21:05
Mille Johansson i delad ledning av Junior WRC efter kämpigt Rally de Portugal.
20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren2 Johan Grönvall från Arvika kämpade sig tillbaka efter en bitvis tuff tävling i Junior-VM (Junior WRC). I Rally de Portugal slutade dom tvåa. bara 13 sekunder från seger, efter att ha rullat sin bil under fredagsetappen.
Tävlingen började ...Publicerad: 2025-05-19 20:37
WRC tabellerna efter Rally de Portugal - Oliver och Mille med i guldkampen!
Fem av fjorton WRC deltävlingar avverkade, i tabellen är det Kalle Rovanperä som börjar knapra in på Elfyn Evans ledning, 30 poäng mellan dem inför kommande starter. Upp som ny trea är Sebastien Ogier som tävlar på deltid, två poäng bakom Kalle inför fortsättningen där dem båda möts på Sardinien i j...Publicerad: 2025-05-18 21:57
Solberg fick äntligen fira segern i Portugal.
Tredje gången gillt! Rallyföraren Oliver Solberg lyckades äntligen vinna VM-tävlingen i Portugal under söndagen.
För två år sedan ådrog han sig ett tidsstraff som kostade honom segern, och förra året kraschade Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson ur VM-deltävlingen. Båda gångerna var duon i ...Publicerad: 2025-05-18 20:23
Foto från Badhotelletrallyt.
Tranåsklubben Team Skogsåkarna firar 50 år som klubb, en del i årets aktiviteter var Badhotelletrallyt med fyra fina och omtyckta sträckor, den första en lång, kuperade och krokig sträcka. Rallyklassikerna och RM-serien för de äldre bilarna inledde startfältet, ihop med Bilsport Rally Cup, 1300 Rall...Publicerad: 2025-05-18 18:50
Mille och Johan tvåa igen - ny kamp med vinnaren Taylor Gill.
Mille Johansson och Johan Grönvall öppnade bra i Rally de Portugal, men en rullning kostade 20-talet sekunder på fredagen, lika så rann sekunder iväg när de blev utan bromsar och även en sen inklockning gav tio sekunder extra.
Svenskarna har kämpat och likt i premiären på hemmaplan i Sverige ploc...Publicerad: 2025-05-18 15:21
Ogier kör hem Rally de Portugal före Tänak och Rovanperä.
Toyota Gazoo Racing fortsätter starkt i WRC serien, segern i Rally de Portugal kör Sebastien Ogier hem efter en stark helg där Ott Tänaks servoproblem bäddade för konkurrentens seger.
Sebastien rattar hem segern, slutligen på 8,7 sekunder före Ott Tänak som hittade till rätta på söndagen och gav hö...Publicerad: 2025-05-18 14:46
Äntligen WRC2 seger för Solberg i Rally de Portugal.
Den sjätte och sista sträckan för etappen i Rally de Portugal är avverkad för de tidiga ekipagen i startfältet, först ut på banan topp tre i WRC2 klassen - det blev Svensk seger genom Oliver Solberg med Elliot Edmondson i högerstolen på en Toyota GR Yaris Rally2. Ihop med Finska Printsport fick sven...Publicerad: 2025-05-18 14:33
Hällefors MK´s RS serie körde vidare med Vårsprinten.
Vårsprinten hos Hällefors MK ingående i HMK´s RS-serie under lördagen med totalt tre sträckor. Peter Johansson tog hem segern före Jon Johansson, tredjeplats i A-4wd klassen för Johan Ackesten. Sören Svensson före Erik Pettersson bland B-förarna och Måns Lindell före Mattias Ackesten för C-förarna.
...Publicerad: 2025-05-18 10:04
|
| |