|
  Kristoffersson siktar högt i veckans Rally Sweden. PRESSRELEASE
Johan Kristoffersson kommer till start i sitt fjärde Rally Sweden. Förra året slutade han trea i sin klass och det finns ingen anledning att sikta lägre i år.
—Det vore kul med en pallplats igen. Jag känner mig mer förberedd än inför tidigare svenskrallyn, säger Volkswagen Dealerteam Bauhaus-föraren.
Sedan förra årets succé i WRC 2-klassen har värmlänningen byggt på sin rallyerfarenhet avsevärt med en full SM-serie, en VM-deltävling och utvecklat samspel med co-drivern Stig Rune Skjaermoen.
—Jag har lärt mig många nya grejer under året, inte minst genom VM-tävlingen i Finland.
Det uteblivna vintervädret har dock ställt till det inför Rally Sweden. Inställda tävlingar har begränsat utbudet till endast Sigdalsrallyt i Norge.
—Hade gärna fått vara fler. Det är något annat att köra tävling, men jag har försökt testa på ett mer tävlingsliknande sätt istället, berättar Kristoffersson efter två testdagar med sin Volkswagen Polo GTI R5 i Anttila i norra Värmland.
—Vi hade två jättebra dagar, verkligen! Varierande vägar med olika karaktär och underlag, både snabbt och långsamt.
Att vara väl förberedd på olika typer av underlag och förutsättningar kan bli avgörande i årets Rally Sweden. Blir det plusgrader, eller fryser det till?
—Det kan komma att svänga riktigt snabbt, kanske till och med så att det skiljer inne på sträckorna.
Kristoffersson tror inte att däcken kommer att bli något större problem i årets rally.
—Nej, det blir ganska enkelt att handskas med. Jag är mer orolig för att det blir djupa spår och att det drar upp sten på vägen före oss som kommer lite längre bak i fältet.
Dubble rallycrossvärldsmästaren har elva konkurrenter i WRC 3-klassen och kommer förstås att jämföra sina tider även med WRC 2-bilarna. Konkurrensen är tuff om att bli bästa R5-ekipage.
—På ren speed hänger jag nog med, men jag måste ha en hög lägstanivå också. Många av de andra håller på med det här hela tiden och har en helt annan rutin. Även om jag kan hänga med så behöver jag ligga nära gränsen. Marginalen finns inte att åka både fort och säkert om jag ska kunna matcha de bästa.
Och med mycket barmark i skogen kan ett misstag bli ödesdigert för möjligheterna att nå mållinjen på söndag.
—Förra året kunde man bli räddad av snöplogskanterna. Alla visste om det och körde därefter. Nu finns inte den räddningen, så det gäller att vara smart också.
Att rallyt har kapats från 300 km fartsträckor till 180 är inget som Johan hänger upp sig på.
—Att få ihop arton mil i den här väderleken är inte dåligt. Det kan bli riktigt bra. Och för mig är det ändå ett långt rally med tanke på att de SM-rallyn jag körde förra året var mellan nio och tolv mil.
Bland sträckorna som finns kvar i rallyt hyser Kristoffersson extra varma känslor för Hof-Finnskog.
—Där vann jag ifjol, trots att det är precis vid stugknuten hos Ole Christian, säger Johan med en passning till tidigare teamkompisen Veiby.
Hof-Finnskog på norska sidan är fredagens första sträcka med start 8:42, men Rally Sweden börjar redan på torsdag kväll på Färjestads travbana.
» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-02-09 10:15
|
|
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
Oliver Solberg får köra i värstingklassen under Rally Estonia.
Efter att ha vunnit de tre senaste tävlingarna och tagit över ledningen i den näst högsta klassen i World Rally Championship, kommer Oliver Solberg (23) att flyttas upp till värsting klassen i Rally Estland om två veckor.
Solberg kommer att köra en Toyota GR Yaris Rally1 med Toyota Gazoo Racing i...Publicerad: 2025-07-02 22:30
Rally1 debut för Oliver Solberg i kommande Rally Estonia.
Oliver Solberg gör Rally1 debut för Toyota Gazoo Racing i Rally Estonia, rallyt som avgörs den 17-20:e juli. Svensken var anmäld för WRC2 tävlande med Printsport till tävlingen men byter nu klass. Efter ett möte hos Toyota Gazoo Racing i Finland kan Svensken idag presentera att han får chansen att t...Publicerad: 2025-07-02 21:55
Tänak och Carlsson i helgens Estniska Louna Eesti Ralli.
Till helgen körs Louna Eesti Ralli från Vöru - totalt i stora rallyt tio sträckor om 95km special. Men ihop körs också ett sprintrally med delar av totala tävlingsbanan. Huvudtävlingen startar vid 17-tiden på fredag och tar målgång tidig lördag eftermiddag.
Ott Tänak har hektiska tider, flög dir...Publicerad: 2025-07-02 18:42
30-talet åkare gör upp i fredagskvällens Rally Magic i Höljes.
Höljeshelgen inleds med Rally Magic, Finnskoga MK har tagit greppet att arrangera rallysprint som uppvärmning för publiken inför Rallycross VM helgen, för andra året går Rally Magic som körs över banan, på vägar runt banområdet och genom campingen.
En sträcka på närmare 2,5km ska köras under kvä...Publicerad: 2025-07-02 18:29
Carlbergs överst på pallen - första 2WD segern i Rallye Baie-des-Chaleurs sedan 1986.
Den 47:e upplagan av Rallye Baie-des-Chaleurs hölls i New Richmond, Quebec och bjöd på en helg full av överraskningar med härligt tempo i skogen och en historisk totalseger som kommer bli ihågkommen i åratal. Senast en 2WD-bil tog sig till pallen totalt var 2004 då Jon Nichols och Carl Schenk gjorde...Publicerad: 2025-07-02 18:13
Mästarmötet laddar för sprint och afterrally i Millebyden.
På bästa småländska sprintvägar i Millebygden avgörs den tredje deltävlingen i årets Svenska Sprintrallycup (SSRC).
Älmhults MK bjuder in till 14,5 kilometer specialsträcka sista lördagen i juli.
Tävlingsledare Anders Martinsson berättar så här;
– Första halva är den som gick fredagssprinten...Publicerad: 2025-07-01 23:01
|
| |
|
|
|