|
 Landslagföraren Mattias Adielsson går för medalj i Rally-EM. PRESSRELEASE
Till helgen är det dags för den sista deltävlingen, Barum Czech Rally Zlín, i rally-EM för juniorer som kör R5 bilar. Göteborgaren Mattias Adielsson kommer till start med en Ford Fiesta R5 från det Tjeckiska teamet Orsák Rally Sport.
- Vi ligger på fjärde plats och har chans på en bronsmedalj, självklart ska vi göra det vi kan för att ta den, säger Adielsson.
Adielsson med kartläsaren Andreas Johansson började säsongen tillsammans med Sainteloc Racing och en Citroen C3 R5. Nu blir det byte till en bilmodell som Adielsson tidigare tävlat framgångsrikt i och även har erfarenhet av på asfaltsunderlag vilket kommer att vara en fördel.
- Vi är mycket tacksamma för det fina samarbete vi har haft med Vincent Ducher och Sainteloc, riktigt bra och proffsigt team att arbeta med. Nu lägger vi hela vårt fokus på nästa tävling och ska göra vårt yttersta för bronsmedaljen. Teamet Orsák Rally Sport blir en ny bekantskap för oss. Jag har haft kontakt med dem under åren men aldrig tidigare kört för dem, jag känner ett stort förtroende för att de skall leverera på topp, säger Adielsson.
Barum Czech Rally Zlin börjar på fredagskvällen med en superspecialsträcka inne i centrala Zlín. Lördagen bjuder på åtta specialsträckor från förmiddag till sen kväll. Avslutningen under söndagen innehåller rallyts längsta specialsträcka med sina 25 kilometer, den körs två gånger och avslutar även rallyt. Vägarna har rykte om sig att vara mycket svåra och underlaget är riktigt lurig asfalt där greppet kan skifta från sväng till sväng. Poäng delas ut efter placering på lördagen och söndagen, och sedan som vanligt efter totalplacering.
- Jag har tidigare, två gånger kört den här tävlingen då i vår Peugeot R2 så jag vet hur svårt detta rally kan vara. Nu gäller det att verkligen fokusera och följa vår plan så ska vi på söndag kunna kvittera ut en bronsmedalj i Rally-EM, avslutar Mattias Adielsson.
» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-08-11 21:08:52
|
|
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.
Åtta bilar ut i internationella 4w...Publicerad: 2025-09-17 14:11:06
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Final för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.
Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...Publicerad: 2025-09-17 11:48:32
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
60 års jubilerande TV-Svängen avgörs på lördag 20/9, runt om i Mellanskåne med 120 startande ekipage för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup.
Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby, innan sex unika specialsträckor i trakterna av Stehag/Röstånga,...Publicerad: 2025-09-17 10:42:33
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Rally Midtsjælland är fjärde deltävling i Danska mästerskapet, rallyt inleds lördag morgon med två sträckor dubbelt med service mellan varven. En längre service mitt på dagen innan tre nya sträckor går dubbelt, avslutning fram mot 18-tiden - det ger drygt 11 mil special.
Med nummer 20 av de närma...Publicerad: 2025-09-17 09:01:12
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
Lettiska Rally Cecis till helgen, åtta sträckor på 105km ska avgöras mestadels på grus. Ett 70-tal ekipage för rallyt som ingår i nationella mästerskapet och Tour European Rally. Fredag kväll går en sträcka på 14,7km dubbelt. Omstart lördag förmiddag dä totalt sex sträckor körs innan målgången vid 1...Publicerad: 2025-09-17 06:01:13
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Ett mästerskap för team har ingått i Rally SM under säsongen, ett lite undanskymt mästerskap för de sex teamen som anmält sig för säsongen.
Vinner mästerskapet gör GK Door Team Sweden som plockade 94 poäng under året genom att plocka fulla poäng i tre av fem deltävlingar. De har även tillhört top...Publicerad: 2025-09-16 14:29:22
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Rally Vetlanda med närmare 49km på sex sträckor den 4:e oktober, Vetlanda RRC som arrangör och på plats Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna samt RM för Historiska Rallybilar. Men vad kan då de tävlande vänta sig av sträckorna, vi låter arrangören beskriva.
- Vi kan börja med ...Publicerad: 2025-09-16 10:52:14
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
Fredag och lördag kördes Holländska Eurol Hellendoorn Rally, Stig Andervang och Sven Hakkesteeg körde rallyt. Tävlingen var lång, 16 sträckor med en längd på 155km. Fyra av dessa kördes i mörker samt delvis i regn.
De startade med en femtetid på ss1 men på ss2 försvann tid, ett förarmisstag.
- <...Publicerad: 2025-09-16 08:56:46
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
På lördag den 20 september firar SMK Hörbys rallyklassiker, ”TV-Svängen” 60 år. Det hela började klockan 19.00 den 2 oktober 1965 när SMK Hörbys tävlingsledare Mauritz ”Macke” Elofsson flaggade iväg Hässleholmarna Bertil Lind/Anders Ericssons som hade startnummer ett på sin Ford Cortina GT. Med dett...Publicerad: 2025-09-16 05:55:38
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
Precis som införsnacket slog fast så blev det en riktigt fin tävling i Nora. Magnus ”Linkan” Lindqvist som numera satt Fredrik Rudmalm i sin högerstol visade gammal fin storform och vann högsta elitklass A/B. Cup C vanns som väntat av Mathias Hansson och co-driver Tobias Holmström, dessutom vann duo...Publicerad: 2025-09-15 16:54:25
|
|
Tidigare nyheter:
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |