|
 Premiär för VOC Mekonomen Rallys jubileumssäsong i Torsby. PRESSRELEASE
Att VOC Mekonomen Rally inleder säsongen i såväl SverigeSerien som VinterSerien i Torsby med Rally Finnskogsvalsen Frykdalens Brunnsborrning, det kanonfina rallyt med det väldigt långa namnet, är en kär tradition. Och självklart ska man inte inleda en säsong i en rallyklass trettioåriga jubileumssäsong annat än traditionsenligt. På lördag är det därför dags för VOC klassens fartfantomer att än en gång utmana Torsbyskogarnas fantastiska vintervägar. Och kampen kommer att blir tuffare än någonsin.
Torsby har bjudit VOC Mekonomen Rally på jättefina vinterrallyn i ett flertal år och har också blivit utsedd till årets arrangör av klassens deltagare. Toppklass alltså.
– Rallyt har blivit en tradition, nästan en institution i vår SverigeSerie-kalender. I år kommer vi precis som vi gjorde i fjol att dela rallyt i två. De första två sträckorna blir ett kortare rally av sprintkaraktär på cirka 2,5 mil i dagsljus, en perfekt inledning på säsongen. Efter en lite extralång service så kör vi ytterligare tre sträckor och med dem ytterligare cirka 5,5 mil som ett normalt rally som för oss alltså räknas som deltävling två i årets serie.
För de i klassen som eventuellt tvingats bryta på SS1 eller SS2 är det öppet att starta om i tävling två, det vill säga efter service, utan några tidstillägg bara man hinner till sin tid i TK ut från service.
Årets upplaga av VOC Elit A är mördande tuff
År efter år så kan vi konstatera hur tuffa klasserna är i VOC. Den stora mängden tävlande i klassen och de precis jämna bilarna skapar en närmast mördande konkurrens.
– Men i år ser det tuffare ut än någonsin i VOC´s högsta elitklass. Det stora flertalet av förra säsongens toppförare i klassen finns kvar, samtidigt som en hel hög riktiga fortåkare har klassat upp från Elit B.
Går det ens att förutspå en vinnare?
– Egentligen inte. Men om jag blir tvingad så tror jag ändå att Emil Andersson blir svårslagen. Men om slutsegraren istället heter Kristoffer Karlsson, som för övrigt går ut toppseedad, är jag inte ett uns överraskad. Och dessutom skulle Kristoffer, som i fjol tappade klassens alla tre serier med minsta möjliga tänkbara marginal till Lukas Kindgren, vara så otroligt värd all tänkbar framgång. Eller varför inte Patrik Fredriksson som gör comeback i SverigeSerien. Eller varför inte uppklassade Gustav Johansson som visat massor med vinnartakter. Det är bara några av de namn som har kapacitet att kliva högst upp på pallen på lördagens båda tävlingar.
Ett jättekul inslag i Elit A är att vi har två långväga gäster, inte mindre än två tyska ekipage rattade av Jochen Walter och Sigfried ”Siggi” Mayr, den senare en ofta sedd gäst i våra svenska serietävlingar trots att han bor längst nere i södra Tyskland, i sanning imponerande.
Lite lugnare i lägre elitklass
Med flera fortåkare uppklassade så ser säsongspremiären ut att vara lite lugnare i Elit B.
– Nja, lite färre deltagare i Elit B men även här är det tufft och många kan vinna. Men sett utifrån tidigare meriter så borde Magnus Westman eller Dennis Persson vara de självklara vinnartipsen. Men vi vet att ett namn som Björn Kallin är en bra gardering. Klassens tekniskt huvudansvariga som därför inte hinner köra så mycket han själv skulle vilja, men då han gör det så gör han det ofta bra. Eller kanske det är dags för ”klassens egna Kubica” att överraska, Andreas Liljeberg som gjort sig känd för att antingen köra väldigt fort eller att blanda ihop det där med om hjulen på bilen ska vara mot marken eller peka upp mot himlen.
Internationellt besök även i Cupklassen
Tippa vinnare i en klass där utvecklingskurvan för flera förare går rakt upp mot himlen är i det närmast omöjligt.
– I synnerhet tidigt på säsongen då vi alltid ser flera nya namn är det extremt svårt att tippa den här klassen. När det vankas SverigeSerie så är det också ofta ett antal lokala förmågor som passar på att mäta sig mot klassens nationella topp. Detta sagt har jag ändå en känsla att Joel Norqvist kommer glimma i år. Toppseedade Marcus Jardler, älskad av alla i klassen må ursäkta men jag tror Joel är en stark vinnarkandidat på lördag. Detsamma gäller andraseedade Ingvar Ivarsson. Men jag kan ha helt fel och något av de mindre rutinerade namnen kan visa sig vara det jag egentligen skulle ha tippat.
Vi har långväga besök även i VOC C. Far och son Rumpler, Oliver och Karl har tagit sig hit ända från Österrike för att köra Torsby, och har dessutom ambitionen att köra full VinterSerie och kanske också någon annan serietävling. Härligt när våra internationella grenar kommer på besök i VOC´s hem- och huvudland, förutom Sverige så finns ju klassen såväl i Norge och Danmark som i Tyskland, Österrike och Holland.
Välkomna till VOC´s trettionde säsong. Välkomna till Rally Finnskogsvalsen Frykdalens Brunnsborrning. På lördag klockan 11:30 går starten från Stjärneskolan i Torsby. Därifrån bär det söderut för tävlingens första två sträckor, deltävling 1 för klassen. Välkomna till en härlig rallydag där fajten (fajterna) kommer att ta episka proportioner.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-01-10 14:40:47
|
|
Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.
Åtta bilar ut i internationella 4w...Publicerad: 2025-09-17 14:11:06
Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
Final för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.
Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...Publicerad: 2025-09-17 11:48:32
Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
60 års jubilerande TV-Svängen avgörs på lördag 20/9, runt om i Mellanskåne med 120 startande ekipage för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup.
Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby, innan sex unika specialsträckor i trakterna av Stehag/Röstånga,...Publicerad: 2025-09-17 10:42:33
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Rally Midtsjælland är fjärde deltävling i Danska mästerskapet, rallyt inleds lördag morgon med två sträckor dubbelt med service mellan varven. En längre service mitt på dagen innan tre nya sträckor går dubbelt, avslutning fram mot 18-tiden - det ger drygt 11 mil special.
Med nummer 20 av de närma...Publicerad: 2025-09-17 09:01:12
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
Lettiska Rally Cecis till helgen, åtta sträckor på 105km ska avgöras mestadels på grus. Ett 70-tal ekipage för rallyt som ingår i nationella mästerskapet och Tour European Rally. Fredag kväll går en sträcka på 14,7km dubbelt. Omstart lördag förmiddag dä totalt sex sträckor körs innan målgången vid 1...Publicerad: 2025-09-17 06:01:13
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Ett mästerskap för team har ingått i Rally SM under säsongen, ett lite undanskymt mästerskap för de sex teamen som anmält sig för säsongen.
Vinner mästerskapet gör GK Door Team Sweden som plockade 94 poäng under året genom att plocka fulla poäng i tre av fem deltävlingar. De har även tillhört top...Publicerad: 2025-09-16 14:29:22
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Rally Vetlanda med närmare 49km på sex sträckor den 4:e oktober, Vetlanda RRC som arrangör och på plats Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna samt RM för Historiska Rallybilar. Men vad kan då de tävlande vänta sig av sträckorna, vi låter arrangören beskriva.
- Vi kan börja med ...Publicerad: 2025-09-16 10:52:14
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
Fredag och lördag kördes Holländska Eurol Hellendoorn Rally, Stig Andervang och Sven Hakkesteeg körde rallyt. Tävlingen var lång, 16 sträckor med en längd på 155km. Fyra av dessa kördes i mörker samt delvis i regn.
De startade med en femtetid på ss1 men på ss2 försvann tid, ett förarmisstag.
- <...Publicerad: 2025-09-16 08:56:46
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
På lördag den 20 september firar SMK Hörbys rallyklassiker, ”TV-Svängen” 60 år. Det hela började klockan 19.00 den 2 oktober 1965 när SMK Hörbys tävlingsledare Mauritz ”Macke” Elofsson flaggade iväg Hässleholmarna Bertil Lind/Anders Ericssons som hade startnummer ett på sin Ford Cortina GT. Med dett...Publicerad: 2025-09-16 05:55:38
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
Precis som införsnacket slog fast så blev det en riktigt fin tävling i Nora. Magnus ”Linkan” Lindqvist som numera satt Fredrik Rudmalm i sin högerstol visade gammal fin storform och vann högsta elitklass A/B. Cup C vanns som väntat av Mathias Hansson och co-driver Tobias Holmström, dessutom vann duo...Publicerad: 2025-09-15 16:54:25
|
|
Tidigare nyheter:
Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |