|
 SSRC-final med ovanliga inslag. PRESSRELEASE
Mycket har redan skrivits om SSRC finalen som lördagen den 6 oktober kördes med Eslöv MK som arrangör och trakten av Röstånga som tävlingsbana. Tänkte bara lägga till några helt unika händelser samt fundera över svårigheten att tippa i förväg, dumt skrivet förresten, det är ju i förväg det är svårt givetvis, inte i efterhand. Hur det nu går till att tippa i efterhand…..
Det första unika var förstås att finalen avgjordes i Skåne. Småland har varit basen i alla tidigare år. Växjö och Hovmantorp har varit värdar utom de två år då Vetlanda respektive Skillingaryd stod för arrangemangen. Inget ännu bestämt om 2019, frivilliga räcker upp en hand!!
En koll på Grupp E först där tre av fem tips gick in men inte alls på de placeringar som tänkt. Historiskt är det inte så ovanligt att B- och C-förare placerar sig fem-i-topp. Carl Ryke, Karlskorna, Erik Bergman och Keith Wennberg, Skillingaryd liksom Jesper Larsson, Kristianstad och Anderas Olsson, Kalmar hart gjort det genom åren och denna dag var det B-förarna Oscar och Isak Arvidsson, Gullabo samt Keith och Jan Wennberg, Skillingaryd som stod för bedriften genom att bli trea respektive fyra efter Stefan Ottosson/Sofie Adolfsson, Vetlanda och Jesper Larsson/Danny Holgersson, Kristianstad
Nästa standardklass är Grupp F, Volvo Mekonomen Original. Här stämmer bara två av fem topplacerade in och faktiskt också en exakt placering då Filip Svensson/PI Hellberg blir fyra. Sen är det bara en A-förare bland de fem främsta. Det som grämer tipparen mest är den totalt underskattningen av bröderna Persson från Simrishamn. Fredrik med Johan Haak blir tvåa och Andreas med kartläsaren Magnus Andersson blir trea. Sen är det ju svårt att smälta att paret Levin sviker tipparen redan i tredje svängen. Smällar man får ta. Lysande stjärnan denna kväll är Patrik Fredriksson/Oskar Hedén, Fryksdalen som vinner kampen i rallyskogen men kommer sist till prisutdelningen. Ett särskilt omnämnande förstås till C-föraren Emil Karlsson/Filip Henningsson, Ljungby som blir femma
I Ungdomsklassen funkade allt för Calle och Torbjörn Carlberg Nässjö med Simon Axelsson, Älmhult som tvåa. Klubbkamraten Rasmus Bengtsson blir inte trea som jag gissade utan Karljohan och Lars Ingesson, Hörby tar den placeringen. Två av tre rätt på tipset.
Yes, äntligen alla rätt. I klass 4WD blir Robin Adolfsson/Nicklas Ottosson, Växjö två efter segraren Stoffe Nilsson/Jesper Johansson, Hässleholm. Trea blir Ingvar och Adam Andersson, Hässleholm.
Det var precis så svårt som förutspått att tippa 2WD. Men faktum är att tre av fem av de topptippade gjorde sitt denna dag fast bara Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gullabo skötte sig helt då de landade på en förutspådd andra plats. Per Eriksson/Tobias Gunnarsson, Emådalen gjorde en helt enastående sista sträcka och kunde dra ifrån den inför sträckan lika placerade Mattis och vinna med 1,4 sekunder. Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo räckte inte ända fram denna dag och Thomas Grönberg/Mikael Johansson kom in på en riktigt bra fjärde plats.
Så till det helt unika. Aldrig i finalernas historia har en B- eller C-förare kommit bland de fem främsta i 2WD. De platserna har varit helt reserverade för A-förare. Men i Eslöv slog 19-åringen Victor Hansen med kartläsare Ida Lidebjer Granberg till och körde in på femte plats. Vägarnas karaktär gynnade inte på något sätt en R2 bil, att kör fort där krävdes ett mod som vi inte förväntar oss av en nittonåring. The sky is the limit för Victor Hansen.
Med det slår vi igen de löpande rapporterna och tipsen för 2018 och återkommer alldeles snart med planer och förutsättningar för SSRC och Sydsvenska Mästerskapet 2019, starkare än någonsin!
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-10-15 20:28
|
|
Svenskt i listan för Rallye Weiz - Historic.
Österrikiska Rallye Weiz är nästa tävling ut i FIA Historic Rally Championship, 12,5 mil asfalt på nio sträckor den 18-19:e juli. Närmare 30 bilar just nu i listan för den Internationella delen med historiska bilar.
Ett av dem är Svenskt, vi ser Tobias Johansson och Jenny Strandberg i Audi Quattr...Publicerad: 2025-07-07 20:50
ERC-tabellerna efter Rally di Roma Capitale - Calle drar ifrån i ERC4 och Junior ERC.
Sverige går starkt fram i ERC-serien, efter att fem deltävlingar körts ligger Isak Reiersen femma trots bara tre starter ännu i serien, två platser bakom ses Mille Johansson.
Allra bäst går det i ERC4 och Junior ERC där Calle Carlberg toppar båda mästerskapen med bred marginal, Svensken har inlet...Publicerad: 2025-07-07 08:31
Tablå inför Midnattssolsrallyt, Rallyradio och WebTV under dagarna två.
Till veckan startar Midnattssolsrallyt, rallyt körs med sträckor under två dagar, fredag och lördag. Rallyradion sänder i dagarna två, inleder vid 10-tiden på fredagen där de klassiska bilarna följs dagen ut.
Vid 15-tiden, när de tävlande kör etappens sista sträcka med målgång vid Ericsbergs Slott ...Publicerad: 2025-07-06 22:32
Calle tar tredje raka Junior ERC segern - Grahn fyra i ERC3 - Mille 15:e totalt i Rally di Roma Capitale.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har inte satt ett hjul fel, tog kommandot från fredagens start med ss2 och haft ledningen. Kämpat med Sergi jnr Perez i inledningen och stressat Spanjoren som försökt hänga med, en dikesvisit redan under fredagen klarade Spanjoren. Idag, på söndagens tremilasträcka ...Publicerad: 2025-07-06 17:24
Carlberg leder stort i Junior ERC - tre sträckor kvar av Rally di Roma Capitale.
Förmiddagens tre sträckor i Rally di Roma Capitale avverkade, i junior ERC kampen tog dagen en vändning på den tre mil långa mittensträckan. Calle Carlberg och Jörgen Eriksen drog ifrån Spanjoren Sergi jnr Perez med 1,3 sekund innan de gick mot den över tre mil långa Canterano - Subiaco.
Tre t...Publicerad: 2025-07-06 11:41
PG, Kristoffersson, Ward, Bermingrud och Levin - stjärnspäckat i Hästkraftshelgens rallysprint.
- Fem dagar kvar till the big battle, säger Anders Fredriksson, entusiastisk tävlingsledare för Hästkraftshelgens rallysprint.
Johan Kristoffersson är tillbaka för att jaga segern, han kommer i en bil som flera kommer att höja på ögonbrynen för, menar Fredriksson. Teamkamraten i KMS-teamet...Publicerad: 2025-07-06 11:15
Crugnola leder Rally di Roma Capitale - Calle i JEM topp, Grahn femma i ERC3.
Rally di Roma Capitale avslutar första etappen, tre sträckor dubbelt under dagen där Italienarna håller till i topp. Leder rallyt gör Andrea Crugnola med Citroën C3 Rally2, han leder 3,3 sekunder före Giandomenico Basso. Trean, Polacken Mikolaj Marczyk spräcker Italienska dominansen med fem sekunder...Publicerad: 2025-07-05 18:06
Tänak tar hem Louna-Eesti Ralli, ny andraplats för Arvid och David.
Louna Eesti Ralli fortsatte med sex typiska rallysträckor vilket innebär högt tempo - en av dagens sträckor kröp snittet ned under 120km/h. Ott Tänak i en klass för sig, ende med Rally1 bil då han testade inför sitt WRC rally på hemmaplan om ett par veckor.
Tänak 4:28 minut före Kaspar Kasari i F...Publicerad: 2025-07-05 16:40
Inför service i Rally di Roma Capitale - Carlberg toppar Junior ERC, Grahn sexa och Mille 22:a.
Första halvan av lördagens etapp i Rally di Roma Capitale avverkad, tre sträckor på 6, 35 respektive 13km körda, tre sträcksegrar i Junior ERC klassen för Calle Carlberg och Jörgen Eriksen.
Svensk ledning i JERC.
Svenska besättningen hos Opel Motorsport hittade snabbt formen på asfalt och...Publicerad: 2025-07-05 13:42
Så gick det i Eckerö Linjen Sprint.
Tre åk i snabb följd på den 3,7km långa sträckan för Eckerö Linjen Sprint hos Ålands MK under lördagen för de 27 tävlande. Enskilt bästa åk utav de tre utgjorde resultatlistan.
Sex finska åkare överst i totallistan med Samuli Vuorisalo i Skoda Fabia överst, 4,6 sekund före Marko Paasonen i Toyota...Publicerad: 2025-07-05 13:27
|
| |