|
  WRC2 Pro blir ny klass i WRC serien, samtidigt skrotas WRC3.
Under fredagens möte i FIA World Motor Sport Council klubbades några förändringar, vid sidan om WRC kalendern klargjordes bland annat uppgifter kring supportklasserna WRC2 och WRC3.
I WRC2 stuvar man om, klassen var från början tänkt för privatförare, men allt mer har team som Skoda Motorsport, Hyundai Motorsport och Citroen Racing tagit över serien. Till nästa år väntas dock tävlande för fabriksteam köra i en egen "WRC2 Pro", klassen och tilldelas medaljer för förare, co-driver och team.
Tidigare fanns förslaget att de registrerade teamen skulle köra med vässade R5 bilar för att skilja på WRC2 Pro och WRC2, men så blir inte fallet! Istället finns fortsatt WRC2 kvar och det blir för de privata förarna med egna team och kör om egna medaljer!
Den tvåhjulsdrivna WRC3 serien har kört i samma koncept som WRC2, sju utvalda starter varav de sex bästa räknas. I klassen räknar också Junior WRC åkarna poäng, hittills 22 förare som tagit poäng där Emil Bergkvist leder serien efter sina fem starter. Mycket talar dock för att Finske Taisko Lario går om och kniper guldet i Spanien, det krävs bara målgång för finländaren i Spanien för att knipa poäng nog för guldet.
Räknar man bort de 17 Juniorerna som tagit poäng i årets mästerskap har bara fem utomstående tagit poäng i WRC3, något som får FIA att lägga ned serien.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-10-12 21:39
|
|
Följ påskaftonens Stenbocken Sprint.
Tre åk på Himmelstalundsområdet för de 116 ekipagen i listan, det handlar om Stenbockensprinten hos Norrköpings MK traditionsenligt på Påskafton. Det körs premiär för Östergötlands RS-DM och de tre åken ger runt 7km special. Det är stor prestige att vinna klasserna, samtidigt ivrigt påhejade av meka...Publicerad: 2025-04-18 20:09
Karlström körde hem Karlskronapokalen.
Karlskronapokalen med en sträcka tre gånger, sträckan Tombäck på 6km hos Karlskrona AK under långfredagen när Svenska SprintRallyCupen inledde året.
Gullabos Filip Karlström i Mitusibshi Mirage tog tre raka sträcksegrar under dagen och vinner rallyt totalt med 9,8 sekunder. För 4wd klassen var To...Publicerad: 2025-04-18 16:20
Bröderna Bulacia gör storsatsning på WRC2 med Toyota.
De Bolivianska bröderna Bulacia, 24-årige storebrodern Marco och yngre brodern Bruno 22 år tog förra året ett litet steg bakåt, tävlade mer på hemmaplan efter en tidigare större stasning internationellt.
Men för 2025 laddar bröderna om, det blir en fullskalig WRC2 satsning för bröderna som kommer...Publicerad: 2025-04-17 22:41
Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
Det blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...Publicerad: 2025-04-17 22:30
Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
Den 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.
Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...Publicerad: 2025-04-17 20:55
Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
Dakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.
Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...Publicerad: 2025-04-17 19:41
Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.
Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...Publicerad: 2025-04-17 08:36
Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
SMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet
Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...Publicerad: 2025-04-16 21:25
Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
Karlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.
53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...Publicerad: 2025-04-16 21:13
Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.
Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...Publicerad: 2025-04-15 22:34
|
| |
|
|
|