|
 Intensiv tävlingsperiod för Rasbo Motorklubb. PRESSRELEASE
Under perioden september-oktober har Rasbo Motorklubb hela fem tävlingar på sitt program. Tre rallytävlingar, en karting och en bilorientering planeras. Nu på söndag den 2 september arrangeras EVB-sprinten, 15-16 september MKR-tävling i Karting på Rörken, 30 september en Rallyspecialtävling på Pustbolsbanan, 12 oktober en deltävling i Bilorienteringsserien och den 20 oktober rallytävlingen Bresontrofén, som även i år planeras att köras vid Tierp Arena. Dessutom kördes en Folkracetävling på Pustbolsbanan den 25 augusti.
EVB-sprinten på söndag.
Den årligen återkommande EVB-sprinten, som är den sjätte deltävlingen (av 8) i den Öppna Östra Sprintcupen, körs även i år på en c:a 4 km lång grusväg strax öster om Viksta, dock till skillnad att i år kör man i omvänd riktning, från söder och norrut. Sträckan skall köras tre gånger av samtliga deltagare och det är den snabbaste tiden i något av åken som gäller. Tävlingen utgår från serviceplatsen vid gamla Nyckelhusområdet i Skyttorp, som deltagarna kommer tillbaka till efter varje tävlingsomgång. Vid anmälningstidens utgång på söndagen var det 73 ekipagen anmälda i sex olika klasser.
I den 4-hjulsdrivna klassen är favoriterna Jan Wikström, Skutskär, som leder Cupställningen efter seger i tre av de fem körda tävlingarna samt Stig Andervang, som tävlar för Almunge MK. Även Martin Holmgren, Film, som ligger tvåa i cupen, vill säkert också vara med i toppen av resultatlistan.
Den största klassen är den för tvåhjulsdrivna bilar, som samlat hela 34 deltagare. Här finns det flera segeraspiranter av vilka kan nämnas Tommy Högström, MK Rimo, som leder Cupen, tvåan Jonas Björnvad, Mälaröarna, Niklas Karlsson, Vallentuna samt Pontus Westman, Films MK, som vann Lunda-sprinten den 12 september. En outsider, som gör ett inhopp i cupen är Patrik Åhman, Almunge MK.
I klassen för "gamla bilar till och med årsmodell 1981" är favoriterna Lars Davidsson, Enköping och Dick Larsson, som tävlar för arrangerande Rasbo MK.
Efter Rasbo MK´s tävling på söndag, återstår det två deltävlingar i Sprintcupen, den 9 september med Mälaröarnas MK som arrangör samt den 23 september, då MK Rimo arrangerar "Fönstersprinten"
» Pressrelease från Rasbo MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-08-28 06:42:06
|
|
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....Publicerad: 2026-06-24 17:30:39
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint. MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.
Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.
Åtta åkare ...Publicerad: 2026-06-24 16:05:39
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
|
| |