|
 Jonas Kruse kör South Swedish Rally för Team Nybe. PRESSRELEASE
Kruse lovar sladdar och satsar på en plats bland de 10 främsta i klassen.
Bland de tio främsta i grupp H, klassen för tvåhjulsdrivna trimmade bilar. Det – plus några rejäla och publikfriande bredsladdar – är ambitionen för forne rallyproffset och SVT Sportens bilsportexpert Jonas Kruse inför starten i SM-rallyt South Swedish Rally på fredagen.
Det var tänkt som ett gästspel hos Team Nybe och inte mer, men har nu blivit två i om med att Jonas Kruse och hans kartläsare Håkan Ekholm även står på startrampen i Älmhult när South Swedish Rally, SSR, startar. Precis som i barmarkspremiären Silverkongen för tre veckor sedan rattar Kruse en bakhjulsdriven Volvo 240 – då var det nästan på dagen 24 år sedan sist som han tävlade med en bakhjulsdriven rallybil.
– Går inte beskriva hur kul och fränt det var! Att även få det fina gensvaret från många kändes extra bra, inleder Jonas.
– Känslan kom tillbaka förvånansvärt snabbt. Farten fattades visserligen i tävlingen, men det är väl inte så konstigt när det är 24 år sedan jag körde Volvo och bakhjulsdrivet sist, fortsätter han.
Grupp H-klassen är ett getingbo och största bilklass i SSR med 32 ekipage anmälda.
– Målsättningen är att ha kul, enligt order från Team Nybe. Men såklart vill jag närma mig kanonerna där framme lite grann. Att bli bland de tio främsta i klassen ska nog gå. Tyvärr är de flesta mina konkurrenter nu för tiden, men en sådan förare som Mattis Olsson imponerar på mig, han har ett grymt tempo, berömmer Jonas Kruse.
Jonas har många engagemang utöver att kommentera bilsport i SVT. Han är även tränare för Skoghalls innebandydamer. Så särskilt mycket tid har det inte blivit över för test inför South Swedish Rally.
– Blir några vändor nu på torsdagskvällen eller -natten, efter att jag ”släppts fri” från min yngsta dotter Fias – Federation International Automobile – 20 årskalas. Grabbarna har kollat över bilen, vi har gjort några småjusteringar som vi ska stämma av innan start, berättar Jonas.
Han berömmer speciellt teamets mycket duktiga mekaniker.
– Jag kommer till teamet som värste fabriksföraren. Infinner sig samma känsla som senast kan jag lova att det blir mycket sladd och grussprut! Tiderna kanske inte blir bäst men show ska det bli, avslutar Jonas Kruse.
» Pressrelease från Jonas Kruse.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-05-10 13:16:47
|
|
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Vi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...Publicerad: 2026-06-24 19:48:17
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Torsdag morgon med start 8:01 Svensk tid startar Elfyn Evans som första bil på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km. Första varvet går i VM tabellens ordning vilket ger fem Toyota först ut på vägen innan två Hyundai tar plats.
Följ morgonens shakedown, sträcktiderna går att följa hela förmiddagen ...Publicerad: 2026-06-24 19:22:46
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....Publicerad: 2026-06-24 17:30:39
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint. MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.
Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.
Åtta åkare ...Publicerad: 2026-06-24 16:05:39
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
|
| |