NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Robert Andersson, arkivfoto, trea totalt och snabbast i 1300 Rallycup.
Åberg snabbast totalt i Örnskölden, Andersson snabbast för Suzukicupen.

Magnus Åberg körde hem totalsegern i Örnskölden hos Örnsköldsviks RK, han rattandes VW Golf i trimmade 2wd klassen. I klassen följde Kjell Friberg i en Ford Fiesta R2 men var fyra minuter bakom. Trea i klassen Rune Grafström som var bäst av c-förarna.

Tvåa totalt var vinnaren av Appendix K, där Ola Axelsson i Volvo 240 som körde hem segerpokalen i "STD-GT/GTS H2 & I" klassen - på plats var Klassiska och Historiska Rallycuperna för tävlande. Patrik Dybeck i VW Golf MK1 öppnade bäst men tappade ett par minuter på ss2 och fighten mellan klassen största och minst bil var över. In som klasstrea ses Krister Wennman som också han åker Golf MK1. I klassen för "4wd" tog Anders Söderberg segern.

Bakåt i listan bland klasserna för gammelbilar så ses Tony Jansson som femma totalt och värst i STD-GT/GTS H1 klassen med sin Ford Escort MK1, var där före Göran Westerman och Christoffer Storäng som också åker Fordar. BMW seger för Thomas Johansson före Kopparbergs Mats Karlsson i en Saab V4 i den föregående klassen.

Volvoklassen körde Janne Blom hem, i en PV var han före Amazonerna med Håkan Holm, Per Henrik Hedberg och Nils Bergquist bakom spakarna.

I andra klassen ut på vägarna tog Bo Eriksson segern närmare fyra minuter före Kenneth Waltersson och i inledande Saabklass var Göte Nygren före Mikael Jardstam och Sten Säfström.

Suzuki 1300 Rallycup kom med nio bilar till start, snabbast genom tävlingen var Robert Andersson, inte nog med segern i klassen, han var också trea totalt i sin Suzuki Swift. Det var tätt om segern, bara fem sekunder ned till Ola Strömberg. Tredjeplatsen för Marcus Morén och som fyra ses bäste b-förare i William Binbach. Åttan John Klintberg var snabbaste c-förare för klassen.

Dan Hoff vann stort i "Gr.F/VOC A-B och C-förare" före Ove Söderkvist och i Ungdomsrally vann Lucas Willman.

Sexa totalt och bäst i 4wd var B-O Näslund som var före Mikael Gälliner i en Audi 90 Quattro.

» Resultatlista, se
''Resultat''.

Publicerad: 2018-02-10 19:40:44






Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dals MK med BDS-sprinten som premiär för Mega Rally Cup, det handlade om varvlopp på asfalt som kördes tre gånger på totalt 12km. Totalt vann arrangörens Dan Johannesson i Mitsubishi Mirage 12 sekunder före Norske Ole Morten Korsmo i Volvo 240.

Vinnande Korsmo i 2wd hade 8,4 sekunder till Kristia...

Publicerad: 2026-04-26 20:10:26


Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
© Toyota Gazoo Racing.Det såg ut att bli en kamp om tiondelar på den allra sista specialsträckan av VM-rallyt på Kanarieöarna. Men Oliver Solberg slog i ett räcke på näst sista sträckan.
Med noll poäng till Solberg drar konkurrenterna ifrån i VM-tabellen.

Inför säsongen var det lätt att peka ut asfaltstävlingar i Spa...

Publicerad: 2026-04-26 17:55:30


Tidigare nyheter:
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.