|
 Sydsvenska Rallycupen går in på upploppet. PRESSRELEASE
Efter att Hässleholm och Skillingaryd avverkat sina deltävlingar i Sydsvenska Rallycupen är det dags att snegla lite på den total Prispottslistan, både för att fördela priser till de 40 främsta och också för att fördela de 80 platserna till finalen i Hovmantorp den 28 oktober.
De 40 första i Prispottslistan får dela på mer än 100.000 kronor plus att segraren får köra hem med en alldeles ny Opel Karl. För de 80 första i listan väntar ytterligare 100.000:- på sina nya ägare efter finalen då alla förare i respektive bilklass tävlar mot varandra.
För att tävla i finalen måste man ha startat i minst fyra tävlingstillfällen och borträknat de tre som inte gjort det i dagens lista är det 263 poäng som är nedre gränsen för kvalificering.
Vi tar oss igenom klasserna och kommenterar läget.
I 4WD är det bara ett motorras som kan hindra Stoffe Nilsson, Hässleholm från att ta hem segern totalt cupen. Tydligen var det närmar än vad någon kunde tro i Skillingaryd men turen var på Stoffes sida och bilen höll in i mål. Ingvar Andersson, Hässleholm som är jämnheten själv skuggar medan Robin Adolfsson, Wäxjö är den som utmanar.
Getingboet A-förare 2WD är nu lite ovissare än tidigare då de två i täten, Jimmy Wessbo, Kullings och Per Eriksson, Emådalen både fick bryta i Skillingaryd.
- Jag har fått hjälp med fjädring och stötdämpare så nu var det för bra grepp och drivaxeln gick av. Bara att ta nya tag, säger Per efter Skilling 500.
Den som tagit störst kliv framåt med en andra plats i Hässleholm och en tredje plats i Skilling 500 är Håkan Ståhl, Skillingaryd och han skuggar nu Per. Tretton förare från klassen är just nu kvalificerade för finalen, vilken fight det kommer att bli!
I B/C-förare 2 WD är det relativt jämnt men Andreas Axelsson, Grimslöv leder. Imponerar mer och mer här gör de två Kullingsförarna Peder Johansson och Christian Fors i sina BMW samt förstås, med två raka segrar i nya bilen, Johannes Haraldsson, Hässleholm.
Att tänka på i alla klasser när poäng skall kalkyleras är ju att avslutnings-tävlingen Rally Blekinge med sin 63 kilometer SS har koefficient 6 och då ger hela 155 poäng till segraren.
A-förare Grupp F VOC har utvecklat sig till en duell både i sociala medier och i skogen mellan Henrik Levin, Hörby och Thomas Grönberg, Oskarshamn. Varsin seger blev det i Hässleholm och Skillingaryd. Henriks ledning är nästan ointaglig men att de båda möts i finalen är det ingen tvekan om. Nu kan man ju tro att de också är snabbast i VOC men i Skillingaryd var faktiskt segraren i B-klassen Patrik Fredriksson, Munkfors snabbast. Gissar att det gjorde de 35 milen hem lite lättare för Patrik. I B-klassen är Arvid Tobiazon, Ryd i ledning men bara 3 poäng !! före Fredrik Persson, Simrishamn. I C-klassen hittar vi samma typ av duell som i A-klassen då Mikael Ingemansson, Hästveda och Robin Thörnberg, Vetlanda delar på segrarna. Mikael fick lite hjälp i poängjakten då Robin var ”tvingad” att följa med familjen till Grekland när Skilling 500 kördes.
I Grupp E A- och B-förare leder Jesper Larsson, Kristianstad men det skiljer bara 60 poäng ner till fjärde plats och med tidigare nämnda poängskörd att kämpa om i Rally Blekinge kan allt hända. Bland C-förarna leder Kjell Svensson, Ryd. Han är jämnheten själv och har kommit i mål alla tävlingar medan tvåan Erik Sundqvist har brutit en. Joakim Blansch, Skillingaryd har fått upp farten med bland annat en andraplats i hemmatävlingen och skuggar nu 19 poäng bakom Erik.
Victor Hansen, Hörby kändes näst intill vikt för segern bland ungdomarna i början av säsongen men på slutet har framför allt Emil Friman, Vetlanda och Tim Lagerstam utmanat och ligger nu tätt bakom. Blir spännande att följa den kampen.
Vi ser nu fram mot Hörbys anrika TV-svängen som nu körs för femtiotredje gången i följd. Här kommer förarna att möta en helt annan vägkaraktär än i föregående tävling Skilling 500 och medelhastigheterna förväntas sjunka från över 100 ner till 80 kilometer i timmen. Varmt välkomna till Hörby som publik, förare, kartläsare, servicepersonal och inte minst funktionär.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-08-29 18:10:59
|
|
Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
Oliver Solberg kör sitt första rally som världsmästare när den centraleuropeiska WRC-tävlingen sveper genom Tyskland, Tjeckien och Österrike denna vecka.
24-åringen säkrade sin första världsmästerskapstitel i karriären med seger i Chile för en månad sedan. Världsmästaren i näst högsta nivå (WRC2)...Publicerad: 2025-10-15 14:26:28
Wheatley ny sportchef för WRC satsningen i Hyundai Motorsport.
Med 28 års erfarenhet från båda sidor av WRC serien kliver Andrew Wheatley in som Sportchef för Hyundai Motorsports WRC satsning. Andrew har redan klivet in hos Hyundai och finns på plats i Central European Rally för att ta första klivet in i WRC satsningen hos företaget.
Sedan blir det fullt fok...Publicerad: 2025-10-15 13:15:26
Reiersen i listan för helgens Rallye Sanremo.
Till helgen körs 72:a upplagan av Rallye Sanremo, närmare 12 mil över 12 sträckor. Shakedown lördag morgon följs av rallystart på eftermiddag. Fyra olika sträckor på 41km väntar under kvällen. Omstart söndag morgon, då fyra sträckor som går dubbelt på 76km innan målgång vid 16-tiden.
85 bilar i l...Publicerad: 2025-10-15 11:02:44
Startfält, sträckor och länkar inför Central European Rally.
Sista året med Central European Rally i WRC-serien, ett samarrangemang mellan Tyskland, Österrike och Tjeckien när årets 12:e deltävling avgörs. Shakedown körs redan klockan 8:00 på torsdagen, detta för att hinna förbereda eftermiddagen start. En sträcka på 12,8km körs dubbelt under eftermiddag och ...Publicerad: 2025-10-15 08:58:38
Taylor eller Mille - stenhårt om vem som vinner WRC2 plats för M-Sport?
Den åtråvärda Junior VM titeln står på spel i helgens Central European Rally - sent i startfältet ut på vägarna väntas leriga och hala förhållanden i Tyskland, Tjeckien och Österrike.
Dubbla poäng, en start räknas bort.
Femte och sista deltävlingen i Junior VM serien bjuder alltid dubbla ...Publicerad: 2025-10-15 05:56:57
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...Publicerad: 2025-10-14 17:55:11
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.
När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...Publicerad: 2025-10-14 11:01:53
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Bland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...Publicerad: 2025-10-13 21:21:08
|
| |