NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

STAR – Swedish Talent Award for Rally, gemensam kraft för fler stjärnor!
PRESSRELEASE

Med ekonomiskt stöd från medlemmar och ett tidigt punktbevakande av de mest talangfulla ungdomarna tänker den nybildade föreningen STAR föra Sverige tillbaka till glansdagarna med ett flertal förare i rallyns högsta lika – WRC. Många är de svenska talanger som sett sin dröm om en framtid i rallyns finrum krossas av den bistra ekonomiska verkligheten. Stora summor pengar krävs för att nå till toppen och även om föraren besitter alla övriga förutsättningar är konkurrensen om ekonomiskt stöd i många fall ett alltför stort hinder. STAR ska med gemensamma krafter hjälpa våra mest talangfulla löften till toppen.

Den nybildade föreningen Swedish Talent Award for Rally – STAR drivs helt ideellt av eldsjälar som brinner för ett mål, att med hjälp av individuellt anpassade färdplaner föra flera unga svenska rallyförare ifrån ungdomsrally och amatörtävlande till internationellt tävlande och en plats i WRC. Bekanta namn ses i föreningens styrelse; vad sägs till exempel om SM-erfarne Ola Axelsson och mannen som förde Tre Kronor till OS-guld 1994 – Curt ”Guld-Curre” Lundmark. Därutöver har Jonas Lundin, VD för STCC, tagit plats som suppleant till styrelsen och revisor för föreningen är Johan Rudengren. Ola Axelsson beskriver tanken med stor entusiasm:

”Jag har länge varit en förkämpe för att hjälpa unga rallyförare och jag tycker det är kul. Jag har lånat ut mina bilar till flera löften och det är något jag har möjlighet att göra. Var och en kan förstås göra mycket men det är med gemensamma krafter vi kan skapa riktigt bra förutsättningar för de talanger vi då och då ser komma fram. Vi kommer inte kunna hjälpa alla och det är inte ambitionen, vi måste identifiera de killar eller tjejer som har vad som krävs och inte minst vill lägga den energi som krävs för att nå toppen. När vi har hittat dessa ska vi gemensamt hjälpa dem nå så långt som möjligt.”

Det är just med kraften av det stora antalet rallyintresserad i Sverige som STAR ser att förutsättningen skapas. Curre Lundmark har genom sin aktiva roll i svenskt idrottsliv sett effekten av framgångar på nära håll och med en övertygande entusiasm ser han samma möjligheter för rally:

”När jag är med ute på tävlingar slås jag av den stora entusiasm som finns för sporten. Den delas inte bara av aktiva utan även av män och kvinnor, pojkar och flickor ute i skogen. Det är en svår sport att paketera för allmänheten men intresset finns där ute. Jag vet att med fler stjärnor kan sporten vinna status och skapa en positiv spiral av framgångar men det krävs att vi får fram de här duktiga ungdomarna hela vägen. Lyckas vi med det så kommer vi lyckas lyfta rallysporten dit den en gång var.”

Stödmedlemskap når man för endast 100 kr per månad och lösning för detta finns på STARs hemsida, www.staraward.se. Alla stödmedlemmar kommer få dekaler och en keps för att visa att man stödjer målet och visionen för svenskt rally. Initiativtagare till föreningen är Anders Banger och Andreas Liljeberg. Andreas beskriver föreningens långsiktiga tankar:

”STARs viktigaste roll är att samla den ekonomiska kraften och rikta den mot de mest lovande talangerna. Vi kommer dock inte isolera oss till detta. Höga krav kommer ställas på den som tar emot föreningens stöd och när WRC är nådd kommer stjärnan förväntas betala tillbaka, då ska nästa stå på tur. Vi jobbar också aktivt med att säkerställa t.ex. bilar och team för att maximera konkurrenskraft. Men, det här är viktigt, STAR ska inte vara en räkmacka för någon eller några varje år. Kan vi inte identifiera en tillräckligt lovande talang så sitter vi stilla i båten. Den eller de som stöds kommer också förväntas leverera och deras utveckling och entusiasm kommer att följas noga.”


» Pressrelease från STAR – Swedish Talent Award for Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-08-26 09:29






Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
© emotorsport.se"Äntligen får vi tillgång till en av Sveriges häftigaste rallyvägar."

Omdömet kommer från Tore Bigsten, banchef i Götene Motorklubbs Götenerundan 10 maj. Tore gläds åt att klubben åter kan använda en uppskattad sträcka.

"Efter minst 15 års uppehåll får vi nu fått tillgång till en str...

Publicerad: 2025-04-15 22:17


Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
© emotorsport.seVolvo Euro Cup kör den 25-26:e april årets andra och tredje deltävlingar i cupen, var dag en deltävling under tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen. Tre sträckor på 24km under fredagen, åtta sträckor på 11 mil väntar under lördagen.

Just nu 16 bilar anmälda för cupens klasser, fyra i den otrimmade...

Publicerad: 2025-04-14 22:13


Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
© Subaru Motorsports USA.I helgen avgjordes Olympus Rally, tredje deltävling för Amerikanska Mästerskapet. Kanadensaren Brandon Semenuk gjorde det mesta på sin väg mot segern, vann rallyts första nio sträckor och ledde med 3:19 minuter inför de tre sista - då hade han också plockat 30 sekunders prickar för sen ankomst.

M...

Publicerad: 2025-04-14 21:31


Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
© Rally SMDen 10–11 april arrangerades den första upplagan av JSM Pre-Season Camp, en ny satsning från Rally SM med målet att ge unga förare, co-drivers och team i Junior-SM Standard rätt verktyg och inspiration för att ta klivet in i mästerskapet.

Under två intensiva dagar hos DRIVE VXO utanför Växjö fick...

Publicerad: 2025-04-13 22:31


Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Rally Anderslöv genomfördes i bra väder och med många tävlande samt en stor publik, konstaterar Trelleborgs MK.

Till tävlingen var det 89 tävlande anmälda men tyvärr kom inte fler än 83 till start från OP Maskiner i Jordberga.

Av dessa var det 17 tävlande som inte kunde genomföra tävlingen på ...

Publicerad: 2025-04-13 21:50


Tidigare nyheter:
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.
Långt över max för Eskilstuna MKs Aprilsprint.
20-talet till Gotländska premiären, Hejdesprinten.
SM-tester i Älmhults Silverspecial, 70-talet ekipage till start.
Lettland jagar ERC och WRC tävlingar under tre år.
Tom Kristensson kör VW Polo för GK Door Team Sweden i Silverratten.
SM Veckans rallysprint avgörs under fredagen på Himmelstalundsfältet.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.