|
 Badhotelletrallyt startar mitt i Tranås, Nalle på startlinjen? PRESSRELEASE
Den 1 augusti startar Team Skogsåkarnas jubileumsrally vid Badhotellet och kanske kommer Björn Nalle Johansson från Boxholm att stå på startlinjen.
Nalle Johansson med ett antal SM-guld och VM rallyn på meritlistan är en av de riktigt stora inom svensk motorsport och sista helgen i juni deltar han i Midnattssolsrallyt. Han håller just nu på att preparera bilen för detta, men har ändå tid att prata om det som han tycker är roligast att göra. Nämligen att köra rally.
-Jag tycker det är väldigt roligt att det blir rally i Tranås igen, säger Nalle. Det är viktigt att det finns stora tävlingar i det här området igen, många frågar efter detta. Det märker vi när vi är och tävlar i andra delar av landet, Tranåsvägarna är ju fina och väldigt populära.
-Om det går som vi vill och bilen är hel så är det lockande att köra en så fin tävling på klassiska vägar. Det hoppas jag och vi håller tummar att det först fungerar i MSR och det finns energi i maskinen till även Badhotelletrallyt.
-Jag har inte lyckats så bra i Tranås tävlingar genom åren, på 80-talet när det var stora startfält hade vi en bil som var under utveckling och det krånglade med växellådor bla, säger Nalle. Så det vore kul att försöka få till ett bra resultat där.
-Det är roligt att Cemoni Olsson har klivit in och hjälper klubben med göra det möjligt med att arrangera riktiga rallyn här igen, avslutar Nalle och återgår till Opeln som får en stor genomgång nu.
Badhotelletrallyt ingår i Bilsportrally cup som körs i södra halvan av Sverige och arrangeras på det ursprungliga sättet. Man kör utan beskrivande noter, det gäller att kunna läsa väg och natur.
Arbetet med tävlingen flyter på bra och förare har börjat anmäla sig till ett av Smålands bästa rally i år, säger tävlingsledningen.
» Pressrelease från Team Skogsåkarna.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Sesks leder Rally Cesis - Carlsson 3:e 2wd totalt.
Två sträckor i Lettiska Rally Cesis avverkade under kvällen, en sträcka på 14,85km gick dubbelt. Inte helt oväntat Martins Sesks i topp totalt, åker då en av SRT-teamets Skoda Fabia SRT Proto, 40 sekunder bakom i liknande bil är estländaren Karl Martin Volver.
Ralfs Sirmacis i en nationellt trimm...Publicerad: 2025-09-19 21:01:30
Stjärnorna samlas för McRae Rally Challenge - familjen McRae, Blomqvist och Solberg bland gästerna.
Tredje upplagan av McRae Rally Challenge från Knockhill Racing Circuit under helgen, tävling och uppvisning över 62km special på grus och asfalt över totalt tio sträckor, fem per dag. I år var det 30 år sedan Colin vann sin VM titel - för några dagar sedan var det 18 år sedan Colin omkom i en heliko...Publicerad: 2025-09-19 19:19:19
Missa inte Enköpings 100-års jubiluem, 4,5 mil över åtta sträckor i Hundraåringen!
I år fyller Enköping MK 100 år, och det firar vi med en riktigt fin rallytävling - Hundraåringen den 4:e oktober.
Ett nationellt rally som ingår i 1300 Rallycup, VOC Mekonomen Sverigeserien, Supercupen och Upplands DM. Tävlingen bjuder på 5 unika SS, där tre av dem körs två gånger – totalt 8 SS p...Publicerad: 2025-09-19 10:55:11
Närmare 120 bilar för jubilerande TV Svängen.
SMK Hörby kör på med TV-Svängen, nu för 60:e gången när klubben tar emot tävlande från Södras & Smålands DM serier, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup. Jubileum och klubben har plockat fram nytt material och en lång sträcka på 16km, det ger sex olika sträckor på fem mil vilket lockar närmare...Publicerad: 2025-09-19 09:00:37
Klassiskt och modernt i Gnestas Runt Mjölkpallen Pokalen.
Gnesta MK kör Runt Mjölkpallen Pokalen där Klassiska & Historiska Rallycupen, RM för Historiska Rallybilar och Finess Onotade Rallyserie kör om poäng under lördagen. Där väntar 35km special som är fördelat på två sträckor som går dubbelt.
Ett 50-tal ut genom Appendix K klasserna, klassen 1962-196...Publicerad: 2025-09-19 05:55:02
SMK Örebro inför helgens Rikspokal.
På lördag den 20 september återkommer Rikspokalen i SMK Örebros regi efter 1 års timeout. Cirka 75 ekipage kommer att ge sig ut på fyra specialsträckor, varav en körs två gånger. Årets tävling är också final i Västra Bilsportförbundets distriktsmästerskap.
Start- och målplats är Nordkalk i Glansh...Publicerad: 2025-09-18 20:53:19
70-talet åkare ut på Rikspokalens fyra sträckor.
Klassiska Rikspokalen hos SMK Örebro körs som final i Västras DM som haft en tuff höst med tätt om tävlingar kör med tunt startfält. Tre mil special med totalt fyra sträckor, tre olika under lördagen för de 75 startande.
Totalt elva åkare för 4wd genom tre klasser, endast Mitsubishi i A-klassen d...Publicerad: 2025-09-18 18:35:54
Tierps Wez-Mek Pokal med SuperCup och Upplands DM.
Supercupen och Upplands DM kör Wez-Mek Pokalen hos MK Tierp, 37km special fördelat på fyra sträckor under lördagen för de 70-talet tävlande.
Närmare tio för 4wd klasserna där Fredrik Grahn, Stig Andervang och Anders Lundkvist möts i R5-klassen, för de äldre bilarna Magnus Proos, Björn Jacobson oc...Publicerad: 2025-09-18 12:45:52
Dubbla race uppför Falerumsbacken i helgen - 70 bilar i lördagens tävling.
I Falerumsbacken åker Åtvidabergs MK deltävling i Östergötlands RS-DM under lördagen, backen på 1,2km körs tre gånger. Söndagen bjuder på ny tävling, då som lagtävling med samma upplägg. Närmare 70 bilar går för lördagens tävling medans det är 20 bilar som går för söndagens race - flera som då dubbl...Publicerad: 2025-09-18 11:02:18
Tunt i utökat TEAB Race hos Orust BSK.
TEAB Racet hos Orust BSK lockade dåligt, men arrangören vill köra och gör om, en lokaltävling och fyra åk istället för tre för dem som kommer till rallyts två sträckor.
Tunt med nio anmälda ännu, Heidi Ryrlén och Urban Andersson går för 4wd - till 2wd kommer Bjarne Rutgersson. Lennart Söderqvist,...Publicerad: 2025-09-18 10:11:40
|
| |