|
 Stort intresse för Bresontrofén den 24:e maj. PRESSRELEASE
Efter den för rallytävlande dåliga vintern är det ett stort intresse från rallyåkarna att få tävla. Det visar inte minst att det vid anmälningstidens utgång för DM-rallyt Bresonstrofén den 24 maj, har det kommit in hela 165 anmälningar, vilket lovar en spännande tävling.
För arrangerande Rasbo MK, som hade räknat med 120 startande, betyder detta att fler är med och delar på bland annat vägkostnaderna.
Då tävlingen ingår i DM för Uppland och Stockholm, Förbundsmästerskapet för Nedre Norra, Rallymästerskapet för Nedre Norra, Stockholm och Uppland samt Grupp E cupen 2014, är det en stor geografisk spridning på anmälningarna, med många som kan vara med och strida om seger i den 15 olika tävlingsklasserna.
Totalsegraren kommer förmodligen att återfinnas i den 4-hjulsdrivna klassen, som totalt samlat 28 ekipage. Här måste man räkna Mats Thorszelius, SMK Uppsala, Niklas Hägg, SMK Hälsinge, Björn Adolfsson KAK och Anders Lundin, MK Rimo, som några av favoriterna. I den 2-hjulsdrivna klassen som har 65 anmälda, kan man som några av segeraspiranterna räkna Martin Jansson, Gustav Thorsell och Jens Branteström från Rasbo MK, Tobias Söderqvist, AMF Årsunda och Magnus Wallén, Vallentuna MK.
Klassen historiska rallybilar har samlat 21 deltagare, men här är det mera svårtippat. Några starka namn är Mikael Åhman, Almunge MK, Sören Olsson Films MK samt Tomas Thorszelius och Krister Wennman, Rasbo MK. Slutligen i klassen för Grupp F/Grupp N -1600 som har 21 anmälda, med huvudsakligen Volvobilar, kan Dick Larsson, Rasbo MK anses som en av segeraspiranterna.
Start och mål är förlagt till Hall 2000 vid Gåvsta i Rasbo, med första start kl 11:00. De första bilarna beräknas vara tillbaka i mål vid 15-tiden. Tävlingsbanan som är cirka 11 mil lång, innehåller 5 specialsträckor, på såväl byvägar som skogsvägar, med en sammanlagd längd av cirka 3 mil. Service under tävlingen kommer att ske vid Vattholma IP, till vilken de tävlande kommer två gånger.
» Pressrelease från Rasbo MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...Publicerad: 2025-08-25 09:02:43
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Back SM serien avgjordes med den fjärde tävlingshelgen för året, två deltävlingar per helg och finalen avgjordes hos SMK Arboga med Röforsloppet. När tabellerna summerats så gav det full pott för Kolsvagänget - Jakobsson Motorsport.
Från familjen Jakobsson med pappa Ronnie och son / dotter Martin...Publicerad: 2025-08-25 06:01:56
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Intresset för Drive VXO-Sprinten är redan stort, med frågor från både svenska och utländska förare. Tävlingsledaren Anna Brantlid ser fram emot ett startfält på 50–55 bilar.
-Det är ett nytt koncept, så det ska bli spännande att se hur det tas emot. Vi har jobbat hårt för att få alla detaljer på...Publicerad: 2025-08-24 15:20:33
Foto från Ekrundan.
120 ekipage samlades i Mariannelund när Ekrundan avgjordes hos SMK Eksjö, från flera år med mindre tävlingar tog klubben steget upp till DM-tävlande för Smålands och Östergötlands distrikt ihop med E-Cupen. Tre sträckor på 33km blev ordentligt utslagsgivande och uppskattat av både tävlande och en st...Publicerad: 2025-08-24 13:13:48
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Till Rally SM finalen South Swedish Rally börjar anmälningarna trilla in, just nu 26 ekipage och det blir Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4, en bilmodell som släpptes ut på rallyvägarna under våren och fått stort fäste hemma i Italien.
I veckan anmälde sig tysken Paul Schmidt och danska...Publicerad: 2025-08-24 10:19:29
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Norska Rally Grimstad blev en duell mellan Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen, den förstnämnde inledde med två sträcksegrar och ledde rallyt vid första service med 4,3 sekunder.
Larsen ökade tempot under de följande fyra sträckorna, vann sträckor men kom ändå in till service med större gap, ...Publicerad: 2025-08-24 09:14:40
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Estniska Humus Paide Ralli tog avslut under eftermiddagen efter att lördagens tre sträckor gått dubbelt på tio mil med Svenskt på startlinjen - flera mästerskap i rallyt samlade gav flera olika klasser för dem tävlande.
Slutlig 18:e plats totalt av 57 ekipage till mål i rallyt för Arvid Carlsson ...Publicerad: 2025-08-24 07:58:23
|
|
Tidigare nyheter:
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |